
Hírek archívum
Hírek - Egészség
Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
2020. október 17., 13:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek komoly veszélyt jelenthetnek kedvenceinkre és ránk nézve is! Sétát, kirándulást követően vizsgáljuk át alaposan kutyánk testét, különös figyelmet fordítva e kiemelt területekre!
1. Fülek
A kullancsok a jól megszokott, bevált útvonalakat azonosítva választják ki azt a helyet, ahol a fűszálak hegyén vagy a cserjéken időzve türelmesen várnak a gazdaállatra. Kíváncsi természetük miatt kutyáink mindenbe beledugják az orrukat és a pofájukat, ez nagy előny a kullancsok számára, könnyen átmászhatnak a kutya fejére. A fül vérerekkel gazdagon behálózott terület, különösen a belső felületén szeretnek táplálkozni a vérszívók. A hosszúszőrű, lógófülű kutyák gyakran esnek áldozatuk csípésüknek, a füleken és a fülkagylóban is képesek észrevétlenül elrejtőzni.

Fotó: pinterest.com
2. A nyakörv alatt
A kullancsok megbújhatnak a nyakörv, kendő, hám és a kutyaruha körül/alatt is. E felszerelések szövettel borított részeibe belekapaszkodva csak pár lépés választja el őket a kutya bőrétől. Ha kutyánkról ritkán vesszük le a nyakörvet, átvizsgálásakor távolítsuk el róla ezt is a többi felszereléssel együtt, fésüljük át ezeken a helyeken a szőrt. Az aprócska vérszívók megtaláláshoz használjunk sűrű bolhafésűt. Nézzük át a nyakörvet is, hátha éppen azon „sétál” körbe-körbe, arra várakozva, hogy visszakerüljön leendő áldozatára.

Fotó: 3milliondogs.com
3. Szemkörnyék, szemhéj
Idősebb korban gyakoriak a szemhéjon formálódó kisebb göbök, szemölcsök. A szemhéjra tapadt apró kullancs könnyen összetéveszthető ezekkel az elváltozásokkal. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy vérszívóval van-e dolgunk, mutassuk meg állatorvosunknak. A szem környékén időző kullancsok eltávolításához némi ügyesség szükségeltetik, ám ha kutyánknak nehezére esik nyugodtan maradni, inkább kérjünk szakértő segítséget, nehogy megsértsük a szemét.

Fotó: lifewitdogs.tv
4. Száj
Sok kutya szeret legelészni, egy-egy fűszálról pedig könnyen bejuthat a szájába a kullancs. elegendő a pofa megnyalása is, a kutya nyelvére tapadt élősködő már be is került a szájába, ahol pillanatok alatt befúródhat a fogínybe vagy a kutya szájpadlásába. Célszerű körülnézni itt is! Rendszeres ellenőrzés melltt a gyanús elváltozásokat is észrevehetjük, melyek orvosi kezelésre szorulhatnak!

Fotó: dogrescuecarcassonne.co.uk
5. Mancsok, talppárnák
A talppárnák közötti részeken is képesek megbújni, ezért érdemes átvizsgálni a mancsokat. Hosszabb szőrű kutyák esetében akár le is nyírhatjuk a mancson túlnövő „mamuszt”, hogy kevésbé tudjanak ráakaszkodni a kullancsok. Innen ugyanis kis erőfeszítéssel mászhatnak tovább a kutya egyéb testtájaira, ahol nehezebben vesszük észre őket. Ha kedvenced intenzíven nyalogatja, rágcsálja a mancsát, talppárnái közét, kullancscsípés vagy toklász is okozhatja a kellemetlenséget. A mancsba fúródott toklász a bőrfelszín alatt tovább vándorolhat, sőt a mancson is átfúródhat, borzasztó fájdalmat és súlyos gyulladást okozva!

Fotó: apetsplaceofclw.com
6. Fenék
A kullancsok előszeretettel bújnak meg a szőrrel sűrűn fedett, sötét, nedves felületeken, ahol a kutya kevésbé vagy egyáltalán nem tudja elérni. Célszerű átvizsgálni a nemi szervek és a végbélnyílás környékét is egy kiadós séta után, mégha nem is fűlik annyira hozzá a fogunk. A farok alatti részt, kanok esetében a heréket is nézzük át. A combhajlat belső részén könnyebben összecsomósodik a szőr, ezt se hagyjuk ki!
A sérült kullanccsal történő közvetlen érintkezés fertőző lehet számunkra is, ezért minden esetben használjunk speciális kullancseltávolító kanalat vagy csipeszt! Még véletlenül se tépjük ki körömmel, mert a kullancs fertőzött nyála egy apró seben át is bejuthat vérkeringésünkbe! A kullancs által terjesztett betegségek (pl. Lyme-kór) komoly veszélyt jelenthetnek gazdira és kedvencére egyaránt, ezért fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre: használjunk kullancs elleni nyakörvet vagy cseppet, sprayt, emellett érdemes kertünket is rendben tartani, hogy ne legyen többé kullancsbarát.
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: lifewithdogs.tv, pinterest.com
Cikk első megjelenése: 2017. június 09.
Gyakori sérülések kutyáknál – 1. rész
Bármennyire is vigyázunk rá, kisebb-nagyobb sérülések érhetik kutyánkat élete során. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha megtörtént a baj?
El sem hitte az idős, mentett kutya, hogy saját kis kertet kapott családjától
Élete során már négyszer is magára hagyták az angol vérebet szorongásos problémái miatt. Most azonban órákig élvezheti a békét és nyugalmat saját kis varázsbirodalmában.
Finom vacsorát készít az étteremtulajdonos a kóbor kutyáknak, akik esténként meglátogatják
"Boldog mosollyal és vidám csóválással hálálják meg a törődést." - Inspiráló történet arról, hogy egyetlen önzetlen cselekedet is a világot jelentheti a hontalan kutyák számára.
24 kutyát mentettek a rendőrök a pokolból - újabb állatviadal szervezőkön ütöttek rajta
Huszonnégy kutyát helyeztek biztonságba, miután a rendőrök állatviadal szervezőit fogták el Kistokajban, Egerben és Rakacán.
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Ízületi gyulladás kutyáknál - Mit kell tudnunk a betegségről?
Elsősorban időskorú kutyákat érinti a betegség, de fiatalabb korban is előfordulhat bizonyos állapotok kapcsán. Milyen tünetek utalnak ízületi gyulladásra és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Bakancslista árva őszpofiknak? Ezen a helyen bearanyozzák az idős kutyák hátralévő napjait
Tárt karokkal fogadják az idős kutyákat, akik sokszor a hospice otthonban tapasztalhatják meg életükben először, milyen is az igazi szeretet.
Miért szeretnek a kutyák a fűben hemperegni?
A kutyák imádnak a szabadban szaladgálni, játszani, napozni. Ősidők óta állnak összeköttetésben a természettel, élvezik az illatait és szívesen elnyúlnak a puha fűben; gyakran meg is hemperegne benne. De miért teszik?
Mozifilmet kap Szörnyella de Frász - megérkezett az első előzetes
Film készül talán a legőrültebb főgonoszról, Szörnyella de Frászról. A dalmaták rettegett ellenségéről készült előzményfilm idén kerülhet bemutatásra.
Mit árul el a kutya farka?
Hosszú, rövid, sima, zászlós, kunkori – minden kutyának más a farka, néhány kivételtől eltekintve azonban mindegyiküknek van. Tisztában vagyunk-e vele, milyen célt szolgál a farok és milyen üzenetet hordoz a csóválás?