Bizonyított: sokkal jobban érezzük magunkat, ha pár percig simogatunk egy kutyát
2023. augusztus 08., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Újabb kutatások támasztották alá, hogy a kutyasimogatás csökkenti a stresszt, és emeli a boldogsághormonok szintjét szervezetünkben.
A kutyasimogatás jótékony hatásáról már számos tanulmány született, egy ponton azonban rendszerint átfedik egymást: ha interakcióba lépünk egy kutyával – akár saját kedvencünkkel, akár más kutyussal – olyan pozitív változásokat tapasztalhatunk, melyek testünkre, lelkünkre egyaránt kihatnak.
„Úgy vélem, teljes bizonyossággal kijelenthetjük, hogy az állatok jó hatással vannak mentális és fizikai egészségünkre” - mondta el Nancy Gee, a Virginia Nemzetközösségi Egyetem pszichológiaprofesszora.
Az Ember-Állat Interakció Központjának igazgatója szerint akár 5 percnyi kutyasimogatás is elegendő ahhoz, hogy kevésbé érezzük magunkat stresszesnek. Ha ennek időtartamát felemeljük 20 percre, szinte megújulva térhetünk vissza a napunkhoz.
„Az eredményekből látjuk azt is, hogy megnő az oxitocin szintje, melyet a kötődést elősegítő 'jó-érzés' hormonnak is nevezhetünk. A jelenséget a kutyákban is megfigyelhetjük: szervezetükben emelkedett oxitocin-szint mérhető, amikor kapcsolatban lépnek egy emberrel.”
Ugyanakkor az egészségünkre gyakorolt jótékony hatások esetében az is számít, hogy az illető kedveli-e a kutyákat, és mennyire képes „kapcsolódni” a négylábúakkal.
"A házikedvencek nem csodaszerek. Nem szükségszerű, hogy minden egyes ember ugyanazokat a pozitív változásokat éli-e meg, hiszen nem mindenki szeretné megosztani életét egy kisállattal. Ám azok, akik ténylegesen vágynak erre, és valóban képesek kapcsolatot kialakítani például egy kutyával vagy macskával, képesek szorosan kötődni hozzá, első kézből tapasztalhatják meg a különbséget" - vallja a kutató.
Gee professzor számos kutatásban vett már részt, a legutóbbinál azt vizsgálták, milyen hatással vannak a kutyák 8-9 éves gyermekekre. Az Egyesült Királyságban lefolytatott tanulmányból kiderült, hogy azok a gyerekek, akiknek lehetőségük volt hetente kétszer interakcióba lépni egy-egy kutyával az osztályteremben, sokkal kevésbé érezték magukat feszültnek, stresszesnek, és a koncentrálóképességük is látványosan javult.
„A változás már egy hónap után is észlelhető volt. A bizonyítékok alapján elmondható, hogy a kutyák által nyújtott jótékony hatás még hat hónap múltán is mérhető volt” - tette hozzá a kutató.
Egy másik, kanadai tanulmányból kiderült az is, hogy a csökkent stressz-szint mellett a főiskolai hallgatók arról számoltak be, hogy a kutyák jelenlétének köszönhetően könnyebben megbirkóztak a honvágy érzésével. Ehhez elegendő volt egy pár perces interakció a kutyával. Ha lehetőségük volt megsimogatni a kutyusokat, beszélni hozzájuk, kicsit játszani velük, hatványozottan érezték a pozitív változást.
„Az első kutatások alapján elmondható, hogy a fizikai érintés oly módon lehet hatással idegrendszerünkre, mely jótékonynak minősül” - jelentette ki a kanadai kutatás kapcsán Megan Muller, a Tufts Egyetem professzora.
Forrás: people.com
Indexkép forrás: Unsplash/@wadeaustinellis
Simit kérek! - Minden nap így várja a postást a a labrador
Amikor hallja a postás lépteit, odatotyog a bejárati ajtóhoz, és elfoglalja helyét a levélbedobónál. Kíváncsiak vagytok, miért?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?