Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
2024. szeptember 16., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Szerencsére a fahéj nem tartozik a mérgező fűszerek közé, de azért arra érdemes odafigyelni, hogy nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén kellemetlen tünetek léphetnek fel. Hashajtó hatással bírhat, így ha kedvencünk érzékeny gyomrú, jobb, ha kihagyjuk a fahéjat a neki sütött kutyakekszekből.
Cukorbeteg kutyáknál pedig azért lehet problémás, mert a fahéj (szintén nagyobb mennyiségben) csökkentheti a vércukorszintet, felborítva ezáltal a gondosan kialakított gyógyszeres terápiát.
Magas koncentrátumban (pl. fahéjolaj) bőrre kerülve irritációt és érzékenységet okozhat, tünetei: kipirosodás, égő érzés, felhólyagosodás. Ahhoz elég nagy mennyiségben kellene a kutyának fahéjat fogyasztania, hogy ajkain vagy szájában probléma keletkezzen, de ha történetesen fahéjfát nevelgetünk otthon, és távollétünkben megrágja a kutya a kérgét, akkor bizony állatorvosi látogatásra is számíthat.
Legalább ilyen fontos, hogy tartsuk távol kedvencünket a sütés-főzéshez előkészített fahéjaromától, a fahéjrudakkal ellátott díszektől, és az aromaterápiában használatos fahéjolajat is olyan helyen tároljuk, ahol a kutya nem férhet hozzá!
Ha valamilyen módon mégis hozzáfért az őrölt fahéjhoz, nemcsak az okozhat gondot, ha belenyal, de az is, ha belélegzi a port, mivel rendkívül irritáló. Jellemző tünetek: köhögés, nehézlégzés, fulladás, súlyos esetben hörgőgörcs.
A pékségekben és a boltok polcain található fahéjas termékekkel is legyünk óvatosak, mert tartalmazhatnak olyan összetevőket, melyek a kutya számára toxikusak, ilyen például a csokoládé, a mazsola, a nyírfacukor (xilit), a makadámdió és a szerecsendió. Ez utóbbi nagyobb mennyiségben megemelheti a vérnyomást, gyomorrontást, alhasi fájdalmakat, szapora szívverést, és még hallucinációkat is okozhat! Megjegyeznénk, hogy e tünetek embereknél is mutatkozhatnak, ha túl sok szerecsendió kerül az édességbe vagy italba.
Mindig olvassuk el a címkét, mielőtt megkóstoltatnánk a kész fahéjas nasit kutyusunkkal! A legjobb, ha mi magunk készítjük el otthon a neki szánt sütit, kekszet, hiszen így pontosan tudjuk, mi kerül bele – természetesen csakis kutyabarát alapanyagokból! Ez egyébként minden ennivalóra vonatkozik: csak olyanból adjunk kutyusunknak, amit biztonsággal fogyaszthat.
Ha pedig vendégeket fogadunk, kérjük meg őket arra, hogy ne adjanak neki falatkákat, de ha nagyon szeretnének, előbb kérdezzék meg a gazdit. Készíthetünk egy listát is arról, mit nem ehet a kutyus, függesszük ki jól látható helyre, például a hűtőre.
Jótékony fűszerek és gyógynövények kutyáknak - Kutyabarát helyek
Tápanyagokban gazdag fűszereink és gyógynövényeink igazi áldásként hatnak egészségünkre. Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságaiknak hála hozzájárulnak szervezetünk megfelelő működéséhez. Jótékony hatásaikat kedvenceink is megérezhetik. Lássuk, mit és hogyan adhatunk nekik a természet patikájából!
Forrás: petpoisonhelpline.com, petmd.com
Indexkép forrás: slowfoodgroup.com/praxistipp.chip.de
Cikk első megjelenése: 2022. december 07.
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!
Karácsonyi kutyás mese az önzetlenségről
Karácsony előtt az unalomig ismételt klisék alapján felépített reklámfilmeket felváltják a szívmelengető jelenetek, melyekben azért mégiscsak ott van a bújtatott hirdetés… mégis, egy csapásra ünnepi hangulatot varázsolnak.
Dalba zárt szeretet
Varázslatos dalt hoztunk, amit egy lány a kutyusának énekel. Megérint a karácsony!
Saját készítésű tappancsos karácsonyfadísz
Mindenki imád díszíteni. Gazdiként ne hagyd ki ezt a saját készítésű tappancsos karácsonyfadíszt!
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?