
Itt a tavasz – így védekezz a kullancsok ellen!
2023. március 12., 14:15
Szerző: (X)
Kategória: Egészség
Egész évben támadnak a kullancsok, a tavasz kirobbanásával azonban még többel találkozhatunk természetjárás, de akár egy városi kutyaséta alkalmával is. Mire figyeljünk, hogy megóvjuk kutyánkat az akár életveszélyes betegségeket is terjesztő vérszívóktól?
Kullancsbénulás… Lyme-kór… Babéziózis… rendkívül veszélyes betegségek, amelyekkel akár a mi szeretett kutyánk találkozhat és az életébe is kerülhet – és amiket egy egyszerű kullancscsípés által is elkaphat kedvencünk. Nem lehet tehát eleget beszélni arról, mennyire fontos a kullancsok és más élősködők elleni védekezés. Annál is inkább, mivel egyre kevésbe lehet „kullancsszezonról” beszélni: az enyhe telek miatt egész évben találkozhatunk a vérszívókkal.
A kullancsokkal már nem csak a természetben találkozhatunk, egyre több van a lakott területeken is, így akár egy rutinszerű, rövid városi séta után is találhatunk kutyánkon. Egy néhány éve készült kutatás ráadásul arra is rámutatott: hazánkban közel 30-szor nagyobb az esély a kullancs által szerzett babéziózisra, mint Európa más országaiban.

A kullancsok elleni leghatékonyabb védekezés a megelőzés.
Elsődleges a kullancscsípés megelőzése, hiszen a vérszívók által terjesztett betegségek azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül halálos kimenetelűek is lehetnek.
Létezik már olyan megoldás, mellyel akár 6 hónapon keresztül tartós védelmet nyújthatunk kedvencünknek a veszélyes kullancsok ellen, egyben más élősködők ellen is, mint a bolhák, vagy épp a lepkeszúnyogok.

Ilyen a magas hatékonyságú deltametrin hatóanyagú Beaphar Canishield® nyakörv, mely akár fél éven keresztül védi négylábú családtagunkat, hiszen hatóanyaga folyamatosan szabadul fel. A nyakörv hatóanyaga, a deltametrin teljesen biztonságos a kutyára: nem kerül a vérkeringésébe, így kizárólag az élősködőket támadja. Hatékonyságát laboratóriumi és terepviszonyok között is tesztelték: mindkét esetben több mint 90%-os hatékonyságot mutatott!
A nyakörvet rendkívül könnyen felhelyezhetjük és levehetjük. Teljesen szagtalan, így se a kutya, se a gazdi orrát nem zavarja. Kis- és közepes-, valamint nagytestű kutyák számára is elérhető megfelelő méretű nyakörv, így biztosan megtalálhatjuk kedvencünk számára a legmegfelelőbbet!
Vigyázzunk kedvenceinkre, és védekezzünk az élősködők ellen - így gondtalanul élvezhetjük a közösen töltött időt!
Cikk első megjelenése: 2023. február 24.
Mit tegyek, ha kullancsot találtam a kutyámban?
Útmutató az állatorvos ajánlásai szerint.
Támadnak a kullancslegyek hazánkban is
Valójában nem új jelenségről van szó. A tudósok szerint viszont évről-évre nő a számuk, és a közösségi médiában is egyre több észlelésről lehet olvasni hazánk területéről is. Az erdők, legelők, istállók környéke a kedvenc előfordulási helyük, ahol könnyen találnak gazdaállatot, azonban a beszámolók alapján már a városok fás, füves területein is lehet velük találkozni.
Miért szeretnek a kutyák a fűben hemperegni?
A kutyák imádnak a szabadban szaladgálni, játszani, napozni. Ősidők óta állnak összeköttetésben a természettel, élvezik az illatait és szívesen elnyúlnak a puha fűben; gyakran meg is hemperegne benne. De miért teszik?
Rovarcsípés kutyáknál - Melyek a leggyakoribb csípések?
Tavasszal és nyáron különösen veszélyesek lehetnek a rovarcsípések, de vannak olyanok is, melyekkel egész éven át találkozhatunk. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerjük a baj okát, és segítsünk kutyánknak.
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?