Kiállítási vagy munkakutya?
Miért jó a kutyának, ha a kiállítási standard-hez igazodunk, a természetes helyett?
2016. April 17., 06:00
Szerző: B.Zsófi
Kategória: Jó tudni!
Ez a cikk kicsit megosztó, célunk, hogy felhívjuk a figyelmet arra, hogy minden kutyában ott lakozik az ősi ösztön, és csak rajtunk múlik, mennyire hozzuk a felszínre ezeket az ösztönöket. Kérjük senki se személyes támadásként élje meg a cikket, inkább kommentben fejtsük ki véleményünket. Köszönjük!
Napjainkban egyre több túlsúlyos, cammogó kutya sétál az utcán, és meglepő, de a gazdik azt állítják, hogy ez így helyes, sőt mi több, egészséges. Ami ennél is sokkal meglepőbb, hogy egyes kutyáknál kiállításon meg is követelik a “túlsúlyt”, előfordulhat, hogy plusz 5 kg felesleggel kellene szaladgálnia (legalábbis a kiállítás erejéig) az adott ebnek. Ez idősebb korára az ízületeibe kerülhet, a szív-, cukor-, és egyéb betegségekről nem is beszélve.
|
|
|
|
Természetesen a kiállításokon is változnak az elvárások. Van nyílt, és munka osztály is, ahova elvétve egy-egy, tényleg a feladatra kitenyésztett kutyát is beneveznek, de sajnos sokkal gyakoribbak a kiépült izomzattal nem rendelkező, túlsúlyos, kicicomázott, munkára kevésbé alkalmas ebek. Az évtizedek során a standard is rengeteget változott. Mindig más volt az elvárás, előfordult, hogy 1-2 éven belül is sokat alakítottak rajta. Szerencsére a magyar fajtáknál törekszenek rá, hogy a régi, akár 100 évvel ezelőtti standard-ek legyenek használatosak, ami elősegíti a kutya feladatára való alkalmazását.
|
|
Sokszor hallottuk, hogy a feladat határozza meg a küllemet. Gondoljunk csak az agárra, melyek évezredek alatt lettek egyre hatékonyabbak a vadászatban, és a testük ezekhez a speciális igényekhez igazodva vált olyanná amilyen.
Mostanra a kutyák nagy része elvesztette “funkcióját” és kedves kanapékutyaként élik mindennapjaikat. Ők már küllemben meg sem közelítik a több tíz évvel ezelőtt élt társaikat. De miért jó ez? Olyan, mintha a farkast ketrecbe zárnánk, és felhízlalnánk. Nem tudná ellátni a neki kiszabott feladatokat, nem tudna vadászni, az ösztönei eltompulnának, és végül belőle is csak egy cél nélküli, acsargó, harapós “kanapéfarkas” lenne.
|
|
Különbséget kellene tenni a “kedvenc”, és a munkakutya között minden téren. Például egy spániel sosem lesz teljesen szobakutya. Nem hiába hallunk annyi példát, hogy harap. Az ösztönei nincsenek kielégítve. Aki vadászkutyát vesz, igenis vadásszon vele, mozgassa le, aki terelőt, az járjon terelni. Ha erre nincs lehetőség érdemes keresni egy kutyaiskolát, ahol kutyasportokkal foglalkoznak, vagy egy coursing pályát, ahol kirohanhatja magát az eb, esetleg járjunk el rendszeresen kirándulni. Tehát mielőtt kutyát veszünk, vagy fogadunk örökbe, tájékozódjunk az igényeiről mind mozgás, mind ösztönkielégítés terén.
Cikk első megjelenése: 2015. February 27.
Bélyegekre kerültek a magyar vadászkutyák
Gyönyörű bélyegeket adott ki a Magyar Posta, melyek a magyar vadászkutyákat ábrázolják.
Nyugdíjba vonul Tina, az ország legöregebb rendőrkutyája
Több mint tíz évet szolgált a Salgótarjáni Rendőrkapitányságnál Tina, 13 évesen szerelik le. Ő az országban az első olyan eb, akinek ilyen sokáig tartott aktív rendőri pályafutása.
A csodálatos magyar kutyák - ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
Igazi kincseink ők: sokoldalúak, hűségesek és hatalmas a szívük! Ismerd meg a kilenc őshonos magyar kutyafajtát!
A spanyol tradíciók négylábú áldozatai - A Galgok világnapja
Miért ragaszkodik az ember valamihez, ami embertelen. Ami másokat bánt. Csak azért, mert hagyomány? Tényleg e mögé bújunk? Tényleg elegendő ezt az egy szót kimondani, és máris tisztára mostuk magunkat?
Mit keres egy bárány a kutyakozmetikában?
Nem mindennapi látvány fogadja a járókelőket egy argentin kutyaszalonnál.