Kutya a medencében - mire figyeljünk?
2024. augusztus 04., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Mit vigyünk magunkkal? Szükséges-e a mentőmellény? Ártalmas a klór? - Minden, amit tudni kell a medencés fürdőzésről, a kutyák szemszögéből.
Elnyúlni a hűs medence partján vagy egy kényelmes gumimatracon ringatózni a vízen – nagyszerű módja a lazításnak a nyári hőségben. Még örömtelibb az élmény, ha kedvencünk is velünk tart! Nem árt azonban, ha észben tartunk néhány tippet, hogy számukra is élmény legyen a medencés party.
Mit vigyek magammal?
Fürdőruha, törölköző, naptej... Az elsőt leszámítva kutyánk részére is bepakolhatjuk a szükséges felszerelést. A vékonyszőrű és világos színű ebek könnyebben leéghetnek, ha hosszabb időn át a napon tartózkodnak, ezért ajánlatos beszerezni kifejezetten kutyák számára készített naptejet. Válasszunk bio terméket, mely kémiai helyett mechanikai védelmet ad, a vegyszerek ugyanis bőrirritációt okozhatnak az érzékenyebb kutyák esetében.
Kenjük be a kutyabarát krémmel az orrát, fülei végét és a pocakját, hogy megvédjük a káros UV-sugaraktól. Ha tartósan erős napfény éri ezeket az érzékeny testrészeit, hozzánk hasonlóan kedvencünknél is leégéssel számolhatunk, súlyosabb esetben pedig bőrrák is kialakulhat. Fordítsunk gondot a megelőzésre, ha melegebb napokon a strandolás mellett döntünk, biztosítsunk árnyékos helyet kutyánknak, ahová elbújhat a nap elől. Mindig legyen nálunk elegendő friss víz! Óvjuk a hőgutától a medence mellett is!
Ártalmas a klór?
Enyhe bőrirritációt okozhatnak a medence vízének tisztántartására használt kemikáliák, így a klór is - ám ezek a szerek többnyire nagy mennyiségben ártalmasak. Gyakori pancsolás esetén kiszáradhat a kutya bőre és szőre, ezért ügyeljünk arra, hogy tiszta vízzel alaposan átöblítsük kedvencünk szőrét. A bőrére csepegtetett kullancs- és bolha elleni szer hatását csökkentheti a klór, használjunk inkább nyakörvet, melyet a fürdőzés idejére leveszünk, de alkalmazhatunk szájon át adható tablettát is az élősködők ellen.
A fülproblémákra hajlamosabb kutyáknál fennállhat a fülgyulladás kialakulásának veszélye. A lógó fül ugyanis kellemesen meleg környezetet biztosít a baktériumok, gombák és egyéb kórokozók megtelepedéséhez és elszaporodásához, ezért fordítsunk gondot kedvencünk füleinek rendszeres tisztítására is. Vakarózás, kipirosodás, váladékozás felmerülésekor vizsgáltassuk meg állatorvosunkkal kutyánk fülét.
Nagyobb mennyiségű klóros víz lenyelése gyomorrontáshoz, hasmenéshez is vezethet, ugrándozós bolondozás közben pedig ne csodálkozzunk, ha visszaöklendezi a vizet.
Kell a kutyának úszómellény?
A kistestű, hosszúszőrű, rövidlábú és rövidorrú kutyusok esetében hasznosnak bizonyulhat a mentőmellény, így a mélyebb medencében ők is élvezhetik az úszás örömeit anélkül, hogy elsüllyednének vagy kifáradnának. Idős vagy sérülésből gyógyuló ebeknek kifejezetten ajánlott e felszerelés beszerzése.
A mentőmellény kezdő úszók számára is remek segítség a tanuláshoz, s a bátoralanabb négylábúak is nagyobb biztonságban érezhetik magukat a medence vízében azon a részeken, ahol már nem ér le a lábuk. Ma már számos kutyafelszerelés üzlet kínál mentőmellényt kutyáknak. Internetes rendelés esetén ügyeljünk a pontos méretek megadására.
A medence szélére egy speciális rámpát is betehetünk a könnyebb ki- és bemenetelhez, így kedvencünk kikerülheti a lépcső használatát, melynek széleibe beütheti lábát.
Fürdessem meg úszás után?
Általában elegendő, ha a medencéből kijőve tiszta vízzel átöblítjük a kutya bundáját, és hagyjuk megszáradni a napon. Ha rendszeresen fürdik klóros vízben, célszerű a kutyák számára kifejlesztett - lehetőleg vegyszermentes - biosamponnal megfürdetni. A bőr és a szőr kiszáradása viszketést okozhat, a vakarózás pedig további problémákat, inkább előzzük meg a bajt.
Az Omega 3 és Omega 6 zsírsavakat tartalmazó bőr- és szőrkondicionáló készítmények, étrendkiegészítők hozzájárulnak az egészséges bőr és szőr fenntartásához, segítik helyreállítani a bőrre és a szőrre jellemző természetes védekező mechanizmust. Válasszunk olyan sampont, mely ezen összetevőket is tartalmazza!
Szerezzünk közös élményeket!
Kutya és gazdi számára is örömteli program lehet a közös pancsolás! Az úszás a fizikai lefárasztás kiváló módja a mozgásigényes kutyusok számára, viszont nem minden kutya tud úszni. Vannak, akik ösztönösen ráéreznek, míg másoknak idő kell, míg kitapasztalják a tempózás mikéntjét. Akiket pedig semmi szín alatt sem lehet rávenni az úszásra, egy megfelelő méretű gumimatrac társaságában bocsáthatunk vízre.
A kíváncsibb ebek könnyedén belevetik magukat a búvárkodás rejtelmeibe, a bátrabbakkal pedig izgalmas vízi sportokat is kipróbálhatunk. Néhány óvintézkedés mellett emlékezetessé tehetjük a medencés kutyabulit - ne felejtsük el megörökíteni a vidám pillanatokat is!
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: splashyourpup.com
Cikk első megjelenése: 2017. augusztus 24.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.
Veszélyes az árvíz – ne engedd bele a kutyád!
Bár az ár már levonulóban van, még mindig rejt magában veszélyeket. Ne kockáztass, jobb, ha elkerülöd a vizet kutyáddal, legyen az bármilyen vízimádó is!
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!