Kutyád is megérzi, ha stresszes vagy!
2019. szeptember 10., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Jó tudni!
Kutyáink tökéletesen tisztában vannak pillanatnyi hangulatunkkal, érzik, ha betegek, vagy szomorúak vagyunk, vagy ha épp kicsattanunk a vidámságtól. Ugyanígy azt is érzik, ha a stressztől remegve, fáradtan érünk haza egy nehéz nap után.
Kutyáink kifinomult érzékeik segítségével sokkal pontosabban képesek felmérni környezetüket, mint mi, emberek. Különösen igaz ez a szeretett gazdira, akivel a legtöbb idejét tölti a négylábú. Az együtt eltöltött napok, hónapok, évek alatt kedvencünk megtanulta a jelzéseinket, reakcióinkat, amikkel akaratlanul őt is befolyásoljuk. Gondoljunk csak bele: ha jókedvűek vagyunk, azt kutyánk is átveszi, egymást pörgetve fel jöhetnek a játékok, séták… Ugyanígy érzi rajtunk a negatív hangulatot is, aminek megfelelően vagy próbál vigasztalni, vidítani minket, vagy inkább elvonul a helyére…
Valójában nagyon egyszerű dolguk van kutyáinknak, hiszen akaratlanul is kimutatjuk érzelmeinket arckifejezésünkkel, hangszínünkkel, de még szívverésünkkel is. Ők pedig egyszerűen olvasnak ezekből a jelekből.
Képzeljünk el egyszerű szituációt. Párunk hazaér a munkából, mi pedig érdeklődünk, milyen napja volt. Ő csak annyit felel: “Remek.” Bár maga a szó pozitív, a hanghordozás, az arckifejezés elárulja, itt bizony pont az ellentétéről van szó. És pontosan így érzékelik kutyáink is a valódi jelentést: bár a szavainkat lehet, hogy nem értik, mégis megfejtik mondanivalónkat.
Egy kutatás során azt találták a tudósok, hogy a különböző érzelmeket közvetítő hangok, hangsúlyok különböző területeket aktivizálnak a kutya agyában. Míg a negatív érzelmekre, mint a szomorúság, vagy félelem a jobb agyfélteke reagál, addig a pozitív érzelmekre a bal. Emellett azt is felfedezték, hogy az emberek hangjai, beszélgetése a kutya szívének aktivitására is hatással van.
A hangunk mellett az arckifejezésünkről is pontosan képesek olvasni, egész pontosan be tudják azonosítani, hogy az arcunkon pozitív vagy negatív érzelem jelenik-e meg. Így, ha fáradtak és nyúzottak vagyunk a stressztől, azt kutyánk azonnal felismerik. Így, ha a legrosszabb hangulatban érünk haza előfordulhat, hogy a kezdeti megérkezés okozta öröm után kutyánk inkább teret hagy nekünk és elvonul a helyére.
A bennünk felgyülemlett stressz miatt türelmetlenné válunk, de semmiképpen sem jó, ha kedvencünk látja ennek kárát. Egy rossz nap után ne álljunk neki új trükköket tanulni kedvencünkkel, helyette inkább tegyünk egy nagyobb, kötetlen sétát a természetben - ez garantáltan feltölt, és levezeti a felgyülemlett feszültséget mindkettőnkben. Szeretgessük meg kedvencünket, ami által nem csak ő fogja jobban érezni magát, hanem mi is, hiszen a kutyasimogatás oldja a stresszt, kedvencünk pedig garantáltan fel tud vidítani minket még a legrosszabb napunk után is!
Cikk első megjelenése: 2019. április 30.
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?