
Kutyaféreghajtókat tesztelt a Nébih Szupermenta csapata
2021. december 18., 08:00
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
A Szupermenta legújabb terméktesztjén ezúttal kutyáknak szánt féreghajtó készítményeket vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. A 24 állatgyógyászati készítményből kettő termékkel volt probléma. Akadt olyan interneten vásárolt készítmény, ami egyáltalán nem az volt, aminek eladták.
A Szupermenta összesen 24, belsőlegesen alkalmazható kutyaféreghajtó készítményt vizsgált: 16 vény nélkül kapható terméket rangsoroltak a szakemberek, továbbá kiegészítésképpen 8 vényköteles készítményt is megvizsgáltak – írja a Nébih közleménye. A tesztben résztvevő féreghajtók között volt rágótabletta, tabletta, filmtabletta, belsőleges gél, valamint szuszpenzió is. A minták többségét, 19 féreghajtót hazai kereskedelemből, egyet belföldi weboldalról, négy terméket pedig külföldi internetes áruházból szereztek be. Fontos tudni, hogy az utóbbi csoportba tartozó készítmények nem rendelkeznek Magyarországon a forgalmazáshoz szükséges engedéllyel, ezért alkalmazásuk nem jogszerű, és fokozott kockázatot jelent az állatainkra.
A Nébih laboratóriumaiban a szakemberek elvégezték többek között a hatóanyag-tartalomra vonatkozó vizsgálatokat, valamint ellenőrizték a tabletták tömegeloszlását és átlag tömegét is.
A Nébih általánosan nem javasolja állatgyógyászati készítmények külföldi weboldalakról történő rendelését, amit a mostani teszt is alátámasztott.
Az egyik külföldi weboldalról rendelt készítményen nem volt pontos a hatóanyag megnevezése, így alkalmazása mindenképp kockázatot jelent az állatra nézve. A hatóság megkezdte a kapcsolatfelvételt a honlap üzemeltetőjével. Nehezítő körülmény, hogy a felelősséget vállaló személyek megtalálása hosszadalmas, ami az intézkedés eredményességét befolyásolja. Mivel a magyar hatóság nyilvántartásában ezek a termékek nem szerepelnek, ellenőrzésük és nyomon követésük jelentős akadályokba ütközik.

Fotó: Unsplash - Courtney Mihaka
Egy belföldi weboldalról a Nébih olyan készítményt rendelt, amelynek a forgalombahozatali engedélyét már két éve visszavonta. A Nébih szakembereinek helyszíni ellenőrzése során kiderült, hogy az eladó valójában már nem forgalmazza a weboldalán szereplő, nem engedélyezett állatgyógyászati készítményt, és a próbavásárlás során egy másik, eltérő hatóanyagokat tartalmazó, bár legalább engedéllyel rendelkező féreghajtót küldött el a már nem engedélyezett készítmény neve alatt, a vásárlót megtévesztve. A hatóság eljárást indított jogszabályellenes forgalmazás miatt, ami jelenleg még folyamatban van. Az eljárás pénzbírsággal fog zárulni.
A Szupermenta termékteszt kedveltségi vizsgálatán szakértők és laikusok pontozták a termékeket, azonban rendhagyó módon ezúttal egy kérdőív segítségével értékelték a készítményeket három fő szempont mentén: csomagolóanyag, csomagoláson feltüntetett információk és használati utasítás. A dobogó legfelső fokára a Drontal Plus 150/144/50 mg ízesített tabletta A.U.V. került, a második helyen a Dehinel Plus flavour tabletta kutyák számára A.U.V. végzett, míg a harmadik helyet a Drontal Plus XL 525/504/175 mg tabletta A.U.V. érdemelte ki.
További információk, érdekességek és a részletes vizsgálati eredmények elérhetők a Nébih Szupermenta termékteszt oldalán.
Indexkép forrás: Unsplash - Courtney Mihaka
Szemféreg fertőzés kutyáknál - Hazánkban is terjed a betegség
Az emésztőrendszer, máj, szív és tüdő mellett sajnos a kutya szemét is érintheti parazitás betegség. Bármennyire is visszataszítóan hangzik, tudnunk kell róla. Mi okozza, milyen tünetekkel jár és hogyan segíthetünk kedvencünknek szemférgesség esetén?
Kutya az állatorvosnál – A szűrővizsgálatok jelentősége
A rutin tesztek segítségével fontos információkat kaphatunk kedvencünk egészségi állapotáról. Melyeket ajánlatos elvégeztetni?
Bélférgesség kutyáknál - Típusai, tünetei és a megelőzés lehetőségei
Belső élősködők? Egy téma, amiről nem szívesen beszélünk, mégis nagyon fontos, hogy tudjunk róla - nemcsak a kutya egészsége, de a gazdi szempontjából is. Átfogó útmutatónkkal ehhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani.
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Lótrágya – Veszélyes lehet, ha a kutya megeszi!
A lovaknak, szarvasmarháknak és juhoknak adott féreghajtó már kis mennyiségben is komoly gondot okozhat az arra hajlamos kutyáknál, ha a trágyájukból csemegézik. Mit kell tudnunk róla, és hogyan kerülhetjük el a bajt?