Lipoma, a jóindulatú zsírdaganat kutyáknál
2023. december 10., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Zsírcsomó, zsírdaganat, lipoma… Első olvasatra ijesztően hangozhatnak e kifejezések, ám legtöbb esetben jóindulatú daganatokról van szó. Mit kell tudni róluk és mi a teendőnk?
Mi az a lipoma?
A lipomák a kötőszöveti eredetű daganatok csoportjába tartoznak, melyek a szervezet kötő- és támasztószöveteiből képződnek. Kiindulhatnak izom-, porc-, csont- és zsírszövetekből is. Ez utóbbi jóindulatú formáját hívjuk lipomának, míg a zsírszövetekből képződő rosszindulatú daganatok a liposzarkóma elnevezést viselik.
A lipoma tehát javarészt zsírsejtekből felépülő jóindulatú, lágyszöveti daganat. Leggyakrabban a bőr alatti zsírszövetben képződik, ám a test belsejében szinte bárhol kialakulhat szervek körül vagy szervekben, ahol zsírszövetek találhatóak. Ezek a „belső’ lipomák a környező szövetekkel, sejtekkel (pl. simaizom sejtekkel, mirigyekkel, egyéb kötőszöveti sejtekkel stb.) együtt összetettebb szerkezetet alkotnak, ugyanakkor ritkábban fordulnak elő, mint szubkután formában.
Eloszlásukat tekintve főként a törzsön találhatóak: a nyakon, a végtagok felső részein, a hónaljban vagy a combhajlatban. A lipomák megjelenhetnek egymagukban vagy az említett testtájakon kisebb számban, elszórtan. Ivaros és ivartalanított, keverék és fajtatiszta szukáknál és kanoknál egyaránt előrofordulhatnak, jellemzően 6-7 év felett találkozhatunk velünk először, míg idős kutyák esetében gyakoribbak.
Miről ismerhetjük fel?
A bőr alatt képződő zsírcsomók általában szemmel láthatóak, kézzel könnyedén tapinthatóak. A kisebbek - néhány milliméteresek, centiméteresek - bőr alatti zsírpárnának tűnnek, a nagyobbak akár golflabda vagy teniszlabda méretűre is megnőhetnek.
A bőrrel együtt enyhén mozgatható zsírcsomók felszíne sima, tapintásra puhák, közepesen tömöttek, de keményebbek is lehetnek, attól függően, mennyi kötőszövet halmozódik fel bennük - az izomszövetben képződő lipomák például kötöttebbek. Általában nem fájdalmasak, hőérzetük nem különbözik a környező testtájétól. A szőr legfeljebb akkor kopik le róluk, ha a lipomát borító bőr tartósan hozzádörzsölődik egy felülethez, például egy rövidebb lábú kutya hasán nagyméretűre nőtt zsírcsomó lelóg a talajra. A bőr laza szerkezetének köszönhetően képes tágulni, így a zsírcsomók fokozatosan növekedhetnek. A folyamat jellemzően lassú, éveken át is eltarthat, hirtelen felgyorsulása azonban gyanúra adhat okot, mindenképpen érdemes kivizsgáltatni!
Mi okozza a lipomát?
A lipoma kialakulásának pontos okai ma még ismeretlenek. Feltételezések szerint genetikai okai is lehetnek, de traumát követően is megjelenhetnek a testnek azon a részén, ahol a bőr, a bőr alatti zsírréteg vagy az izom sérülést szenvedett, vagy túlságosan megnyúlt. A gyulladásban lévő sejtek, szövetek állapota a zsírsejtekre is kihathat, önmaguk gyógyítása céljából szaporodni kezdenek, létrehozva egy zsírcsomót.
Összefüggés lehet a lipomák száma és mérete, a kutya általános vitalitása és zsíranyagcseréje között is. Az anyagcsere-zavarral küzdő kutyáknál gyakrabban megjelenhetnek, ezért is fontos a minőségi eledel, tiszta ivóviz és a rendszeres, friss levegőn végzett testmozgás. Meglepő, de még a sovány kutyák esetében is kialakulhatnak zsírcsomók, ha keveset mozognak, mivel lelassul az anyagcseréjük és nyirokkeringésük. Az immunrendszer egyik élharcosa a nyirokmirigyek hálózatából felépülő nyirokrendszer, mely a véráramba juttatja a nyirokfolyadékot. Táplálékkal látja el a sejteket, segít eltávolítani a „hulladékot”. Ha a kiválasztó szervek túltelítődnek méreganyagokkal, a nyirokkeringés is lelassul - hiányos étrenddel és kevés testmozgással párosulva pedig a szervezet fogékonyabbá válhat fertőzésekre és krónikus betegségek kialakulására. A keringési rendszertől eltérően a nyirokrendszer nem rendelkezik „pumpával”, egészséges működéséhez mozgásra van szüksége.
A holisztikus állatorvoslás egyes képviselői szerint a lipomák összefüggésben állhatnak azokkal a méreganyagokkal, melyeket a kutya szervezete nem képes kiválasztani a veséken és a májon keresztül. Amikor az endokrin- és az immunrendszer működése kibillen egyensúlyából, nem ismeri fel a szervezet működésére káros anyagokat, a második legjobb dolgot teszi, amit csak tehet: védőréteggel veszi körbe a nemkívánatos anyagokat, és megpróbálja a test legkiterjedtebb szervén keresztül eltávolítani, nevezetesen a bőrön át. A zsírcsomókra tekinthetünk úgy is, mint a koszra, amit a szőnyeg alá sepernénk, mikor már végképp nem tudjuk, mihez kezdjünk vele… (Évente kb. 1,7 millió kutyát kezelnek lipomával csak az Egyesült Államokban, ám ez korántsem teljes szám, hiszen sokuk nem is jut el állatorvoshoz.)
A zsírfogyasztás mértéke és a lipomák kialakulása közötti összefüggés egyelőre nem tisztázott. Megfelelő anyagcsere-működés esetén a szervezet képes lebontani a zsírokat, inkább a zsír összetétele, minősége okozhat problémát. Zsírra ugyanis szüksége van a kutya szervezetének, de nem mindegy, honnan származik, és milyen feldolgozási folyamaton esett át. Kérjük ki táplálkozási szakértő tanácsát, és tartsuk be az előírt mennyiséget!
Hogyan diagnosztizálható a lipoma?
Manuális vizsgálatot követően vékonytú biopszia segítségével mintát vesznek a bőr alatti daganatból, majd elküldik szövettani elemzésre, hogy megállapíthassák, jó- vagy rosszindulatú sejtszaporulatról van-e szó. A kutya egészségi állapotának felméréséhez állatorvosunk vértesztet és egyéb vizsgálatokat is elrendelhet.
Az izmok, ínak, csontok, belső szervek körül található zsírszövetekből kialakuló lipomák szerencsére ritkák, elhelyezkedésüknél fogva azonban nyomást fejthetnek ki környezetükre. Izmokon, ínszalagoknál, csontokon akadályozhatják a mozgást, tapintársa érzékeny lehet. Idegek érintettsége esetén fájdalmat, zsibbadást érezhet; ereknél vérellátási zavart; a nyelőcsőben félrenyelést, hányást; a légutakban pedig szűkületet okozhat, amely fulladás, rendszertelen légvétel, köhögés, zihálás formájában is megnyilvánulhat. A szívritmuszavar a szíven vagy szívben lévő lipoma tünete is lehet. Egyes neurológiai kórképek hátterében is állhatnak lipomák. A "belső" lipomák sok esetben nem okoznak tünetet mindaddig, amíg méretüknél fogva kihatással nem lesznek a környező szövetekre, ez megnehezíti felismerésüket. Gyanú esetén CT vagy MRI vizsgálatra lehet szükség.
Hogyan kezelik a lipomát?
A lipoma méretétől, formájától függően szükségessé válhat műtéti eltávolítása, erről azonban megoszlanak a vélemények. Ha elhelyezkedése, mérete veszélyezteti a kutya életfunkcióit, jelentősen megváltoztatja testtartását, mozgásában akadályozza, a kimetszés lehet az egyetlen megoldás. Amennyiben van rá lehetőség, választhatjuk a lézeres eltávolítást is, amely kevésbé invazív beavatkozás, rövidebb ideig szükséges altatásban tartani az állatot, és a gyógyulás folyamata is gyorsabb.
A kisebb méretű lipomák inkább esztétikai problémát jelentenek. Ha nem zavarja a kutya mozgását, életminőségét, mérete nem változik, vagy kedvencünk előehaladott életkorban van, beszéljük át állatorvosunkkal, hogy feltétlenül szükséges-e kitenni az altatással esetlegesen járó kockázatoknak. Nem ritka, hogy egy lipoma eltávolítását követően akár hónapokkal, évekkel később újabbak jelennek meg a kutya testének különböző pontjain, melyek újabb és újabb műtéteket vonhatnak maguk után.
A beavatkozás ellenzői szerint ez csupán tüneti kezelés, a zsírcsomókat feltételezhetően okozó méreganyagok nem kerülnek eltávolításra, ráadásul a műtét helyén keletkező hegszövet a későbbiekben meggátolja, hogy a szervezet adott ponton beburkolja és kivezesse a toxinokat, melyek ily módon mélyebbre „vándorolnak” a test belsejében, és idővel károsíthatják a szerveket.
Alternatív megoldások
A természetes gyógymódok kedvelői előnyben részesíthetik a homeopátiás és a gyógynövényes terápiát. A kamilla és a gyermekláncfű tinktúrája többek közt segítheti a zsír lebontását és serkenti az emésztőrendszer működését. A közönséges bojtorján támogatja a nyirokrendszer, a máj és vese méregtelenítését, serkenti az epe kiválasztását, enyhíti a máj és az emésztőrendszer gyulladásos állapotát. Az illatos ibolya, közönséges tyúkhúr, közönséges gyíkfű, kurkuma is rendkívüli gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Gyógynövények és egyéb alternatív szerek alkalmazása előtt minden esetben kérjük ki szakértő tanácsát!
Megelőzhető a lipoma?
Mivel a lipoma kialakulásának pontos okai egyelőre nem tisztázottak, így pontos választ is nehéz lenne megfogalmazni. Vizsgáljuk át kutyánk testét heti rendszerességgel, és ha kitapintunk egy duzzanatot, a biztonság kedvéért inkább mutassuk meg állatorvosunknak.
A feldolgozott élelmiszerekben található szénhidrátok, mesterséges tartósítószerek, színezékek elősegíthetik a kutya szervezetében a méreganyagok felhalmozódását, csakúgy, mint a környezetében található vegyszerek, gyom- és rovarirtószerek, valamint a szennyezett levegő, a stressz és a nem megfelelő mennyiségű testmozgás. Szinte lehetetlen minden károsanyagot kiszűrni, kis odafigyeléssel azonban csökkenthetjük a kutya szervezetébe jutó toxinok mennyiségét, és támogathatjuk kiválasztásukat:
- teljesértékű, minőségi eledel, melynek biohasznosulása magas
- vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdag táplálékkiegészítők
- emésztést támogató pre- és probiotikumok
- tisztított víz (nehézfémektől, szennyező anyagoktól, fluoridoktól mentes)
- immunerősítés
- természetes alapú tisztítószerek alkalmazása otthonunkban, kertünkben
- vegyszerrel kezelt területen (pl. télen sózott járda) történő sétát követően töröljük le a kutya mancsait
- mindennapos testmozgás friss levegőn (serkenti a nyirokrendszer keringését)
- keringést támogató masszázs, mozgásterápia, akupresszúra, akupunktúra
- úszás, hidroterápia
Fentiek kivitelezése és betartása némi utánajárást és türelmet igényelhet a gazdi részéről, elsőre talán még „soknak” is tűnik belezsúfolni a mindennapokba. De minden egyes lépéssel segíthetünk kedvencünk egészségi állapotán, javíthatunk közérzetén és hangulatán, hogy még hosszú ideig gondtalanul élvezhessük egymás felemelő társaságát.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: dogsnaturallymagazine.com, healthypets.mercola.com
Indexkép forrás: pinterest.com
Cikk első megjelenése: 2018. november 30.
Az állatorvosi asszisztensek mindennapjai
Személyes tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek az állatorvosi asszisztensi munkakörről. Én nagyon szerettem, és a mai napig hiányzik. Ajánlom-e másoknak, akik érdeklődnek a szakma iránt? Nos, röviden és tömören igen, de azért fel kell készülni a nehézségeire.
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Elsírta magát az idős bácsi, amikor magához ölelhette kutyáját a kórházban
A szeretet a legnagyszerűbb gyógymód.
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?