Mentális egészségünkre is jótékony hatással vannak a kutyák
2020. szeptember 20., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
El sem tudnánk képzelni az életünket kutyák nélkül! Jelenlétük megannyi pozitív élményt nyújt, mely testi, lelki és mentális egészségünkhöz is hozzájárul. Lássuk a legfontosabbakat 5 pontban.
A gazdik általában véve nyugodtabbak, lazábbak és kevésbé hajlamosak a szorongásra. Az együtt töltött idő csökkenti az általunk érzett stresszt, enyhíti a magányosság érzését, javítja az egészséget, és aktívabb életmódra ösztönöz.
A kutyákról való gondoskodás a gyermekekben is elősegíti a felelősségérzet kialakulását és fejlődését, és a magabiztosságot is erősíti. Értékes társnak bizonyulhatnak az idősek számára is, akik sok időt töltenek otthon egyedül. A család tagjaként rengeteg örömet hoz mindennapjainkba és megannyi oka van annak is, amiért a legjobb barátainknak nevezzük őket. Íme néhány a legfontosabbak közül:
1. Rendszer a mindennapokban
A kutyák természetes rutinjának részeként napjában több alkalommal sétára indulunk velük, és az etetés is meghatározott időben történik, mindez pedig a gazdinak is segít egy jól működő rendszert vinni a gyakran egybemosódó hétköznapokba. Napjaink megszervezésénél kedvencünk szükségleteit is figyelembe vesszük, melynek fontos része a testmozgás. Kiválóan összekovácsolja a „csapatot”, vagyis a kutya-gazdi párost, illetve a kutyás családot. A szabadban eltöltött idő, a friss levegő nekünk is előnyünkre válik, hiszen kimozdulunk megszokott környezetünkből, kiszabadulunk a mókuskerékből. Kutyánk oldalán félretehetjük a gondokat, kiszellőztethetjük fejünket, feltöltődhetünk. Kell ennél több?
2. Értékes társaság
Az egyedüllét könnyen elszigeteltté teheti az embert, hosszútávon szorongás és depresszió kialakulásához vezethet. De ha van egy kutyánk, akkor sosem érezhetjük magunkat egyedül. Ez hatalmas változást jelenthet az egyedül élők számára: a kedvencünkről való gondoskodással járó feladatok miatt tudjuk és érezzük, hogy valakinek szüksége van ránk, valaki számít ránk a nap minden egyes percében – maga a tudat pedig minket is felvidít, átsegíthet a nehézségeken. Idős korban is nagy segítség lehet egy szeretetteljes kedvenc társasága, amikor már nehezebben mozdulunk ki otthonról.
A mindennapos séták során más gazdikkal és kutyabarát járókelőkkel is elcseveghetünk erről-arról, betérhetünk a kisállatboltba egy-egy finomságért vagy játékért. Részt vehetünk kutyaiskolai tanfolyamokon, ahol együtt fejlődhetünk kedvencünkkel, magunkról is sokat tanulhatunk, és újabb ismeretségeket köthetünk.
3. Erősíti az immunrendszert
A kisállattartók erősebb immunrendszerrel rendelkeznek, ellenállóbbá válhatnak az allergia bizonyos típusaival szemben (pl. pollen, por, állatszőr, stb.), csökkenti az asztma kialakulásának kockázatát. Stresszes helyzetekben a gazdik vérnyomása általában alacsonyabb, hiszen könnyebben birkóznak meg a problémákkal. A kutyatartás jótékony hatásai összességében tehát fizikai egészségünket is javíthatják.
4. A simogatás nyugtató ereje
Ahogy becézgetjük, simogatjuk kutyánkat, szervezetünkben nő az oxitocin nevű hormon szintje, melyet szeretethormonnak is neveznek. A stressz enyhítéséhez köthető, csökkenti a vérnyomást és a szorongást, növeli a komfortérzetet gazdiban, kutyában egyaránt. Jobban érezzük magunkat, ha összebújunk kedvencünkkel, vagy csak mellénk telepedik pihenés közben, ugye?
5. Egyszerűen nagyszerű, avagy a játék öröme
Hajlamosak lehetünk megfeledkezni az egyszerű dolgok jelentőségéről. A kutyával való játék viszont úgy kapcsol ki minket, hogy közben mindketten jól szórakozunk. Kapcsolatunkat erősíti, ha úgy tudunk vele játszani, mint ahogy pajtásaival tenné. Egy kis kergetőzés, birkózás vagy labdázás, kedvenc játékának huzigálása, odahozása amellett, hogy fizikailag megmozgatja a kutyát, örömet is okoz számára – önfeledt bolondozása láttán minket is elkap a nevetés. A mosoly és a nevetés növeli a szervezetünkben lévő szerotonin és dopamin szintjét, mely nyugtatóan hat, boldogsággal tölt fel. Ellátogathatunk a kisállatboltba együtt is, hogy kiválaszthasson pár neki tetsző játékot. Odáig lesz, meg vissza – ahogy mi is!
Gazdiként önkéntelenül is a kutyások közösségének részévé válunk, ahogy ellátogatunk a kutyafuttatóra vagy a séták során egymás mellé sodor az élet. Megosztjuk történeteinket egymással, és szinte észre sem vesszük, máris érdekes, értékes kapcsolatokra tettünk szert. Legkedvesebb témánk kimeríthetetlen: mindig akad egy emlék, egy tapasztalat, mely újabb és újabb beszédtémát ad. Még életünk mélypontjairól is könnyebben beszélünk, hiszen kutyánk mindig is mellettünk állt, hogy segítsen kikecmeregni belőle.
Amikor az önbizalmunk a béka feneke alatt van, és úgy érezzük, az élet maga alá gyűr, a kutyánk mindent megtesz, hogy felvidítson. Kezünkbe hajtja a fejét, ránk emeli édes tekintetét, mellyel azt üzeni, hogy minden rendben van, hiszen itt vagyunk egymásnak, és csak ez számít.
Forrás: 3milliondogs.com
Indexkép forrás: Twitter
Cikk első megjelenése: 2020. június 09.
Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják
Gazdija elsírta magát, amikor először megpillantották egymást. Megható videó!
Napicuki: Az egész iskola felköszöntötte a süket terápiás kutyát a születésnapján
Hetekig gyakoroltak a tanulók, hogy jelnyelven énekelhessék el neki a "Boldog Szülinapot" dalocskát. Szívmelengető videó a meglepetéspartiról!
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?