Miért fut álmában a kutyám?
2024. January 29., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Előfordult már, hogy kedvenced dünnyögött, morgott és mocorgott, miközben az igazak álmát aludta? Vajon hova szalad? Álmodik talán vagy valami komolyabb zajlik le a testében?
Órákig el tudnánk nézegetni kedvencünket, hiszen annyira édesen alszik! Eközben különféle hangokat adhat ki, nyüszöghet, moroghat, ugathat, de még vonyíthat is. Időnként meg-megremeg egy-egy izma, de az sem ritka, hogy lábaival olyan hevesen kalimpál, mintha futna, közben pedig még fújtathat is. Nagy munkában van, bizony. Furcsának tűnhet, de belegondolva körülbelül annyira az, mint a gazdi, aki álmában beszél és/vagy mocorog. Legtöbbször ártalmatlan jelenség.
Az álmok mezején
Minden kutya álmodik; míg egyeseknél szép csendben zajlik mindez, a többiek viselkedése gyakran felhívja magára figyelmünket. Izmai megfeszülhetnek, megrezzenhetnek, mancsával tempózhat, akár még rugdoshat is, amire persze mi is felébredünk, ha kedvencünk mellettünk alszik. Miről álmodhat? Épp a labdája után fut, vagy egy mókust kerget lelkesen a parkban? Netán őt üldözik? Rémálmokkal küzd? A választ talán sosem fogjuk megtudni, de annyi bizonyos, hogy gyakran álmodnak velünk.
Kutyáknál is lejegyezték már alvás során a REM-fázist, amelyben mi, emberek álmodunk. Alvásidejüknek mindössze 10%-át töltik el benne (nálunk ez 25%), ugyanakkor többet alszanak, nemcsak éjjel, hanem a nap folyamán is. A hangadás és különféle mozgások is ilyenkor jelennek meg, feltéve, hogy a kutya alvását nem zavarja sem családja, kutyatársai, sem a környezetből érkező ingerek.
Kölyköknél is megfigyelhető az izomrángás alvás közben. Elképzelések szerint ez elősegíti, hogy életük első hónapjaiban erős és megfelelő tónusú izmaik fejlődjenek. Ez pedig fontos ahhoz, hogy egészséges, erős kutyává cseperedhessenek. Ha mégis aggódnánk alvási szokásai vagy viselkedése miatt, forduljunk állatorvoshoz.
Rohamok alvás közben
A futást imitáló viselkedés mögött egészségügyi probléma is állhat. Ha a roham alvás közben kezdődik, a kutya testmozgása lényegesen különbözik attól, mint amikor csak álmodik. Utóbbinál jellemző, hogy izmai ugyan meg-megrezdülnek pár alkalommal, de összességében lazább, kevésbé feszes az „álmodó mozgás”, és könnyű felébreszteni belőle a kutyát. Roham esetén viszont sokkal erőteljesebb mozdulatokat végez, lábai merevebbek, és hosszú percekbe telhet, mire a kutya magához tér. Ébredésnél megfigyelhető az is, hogy kutya dezorientált, vagyis nem igazán tudja, hol van, és mi történik vele, még gazdáját is nehezebben ismerheti fel.
Roham közben nem ajánlott felébreszteni a kutyát, inkább tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megóvjuk a sérülésektől. Maradjunk mellette, vigyázzunk rá, nehogy beüsse lábát, fejét a padlóba vagy a falba az öntudatlan mozgás közben. Várjuk meg, míg magától felébred. Kérjük ki állatorvosunk tanácsát, mi a teendő, és egyeztessünk időpontot egy alapos kivizsgálásra. Ha a kutya betegsége ismert és kezelés alatt áll, kövessük az állatorvos útmutatását.
Mit tehetünk?
Ha előfordult már roham alvás közben, és lehetséges, hogy visszatér, alakítsunk ki kedvencünk számára egy biztonságos pihenőhelyet. Ez lehet egy kényelmes, tágas fekhely a talajon. Kanapéról, ágyról, fotelből is könnyen leeshet, ha épp ott éri egy roham. Ébredéskor dezorientáltan viselkedhet, ezért jó, ha mellette tudunk lenni. Adjunk neki teret és időt, hogy magához térhessen. Beszéljük át állatorvosunkkal, hogyan segíthetünk kutyánk állapotán.
Összegzés
Az álmodás teljesen természetes jelenség, olyasmi, amit nehezen tudnánk kontrollálni. Fontos a mentális egészség szempontjából, az agy ilyenkor dolgozza fel a nap folyamán átélt eseményeket, érzéseket, így csökkenti a ránk rakódó terheket. Hagyjuk, kedvencünk is had pihenje ki magát! Ha valami miatt szükséges felébreszteni, legyünk gyengédek és nyugodtak. Ne rázzuk fel álmából, ne ijesszünk rá. Szólítsuk a nevén, simogassuk lágyan, míg kinyitja a szemét, ránk pillant, és felébred.
Forrás: mentalfloss.com, wagwalking.com
Indexkép forrás: thelabradorsite.com
Cikk első megjelenése: 2021. April 21.
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”