A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

„Parazitajárvány” fenyegeti a kutyákat

Ami nekünk a koronavírus, az a kutyáknak a szívférgesség


2020. május 12., 11:45


Szerző: S.Zs.


Kategória: Egészség




Évről évre több kutya lehet érintett a szívférgességben, idén májusig már ugyanannyi állatot kezeltek a paraziták megjelenése miatt, mint tavaly egész évben összesen. A szúnyogszezon kezdetével nő az állatok veszélyeztetettsége is, ezért fontos, hogy a gazdik megtegyék a szükséges óvintézkedéseket. A szívférgességet egyetlen szúnyogcsípés idézheti elő, de a halálos kimenetelű betegség tünetei csak akkor jelentkeznek, amikor már súlyos állapotba kerültek a kiskedvencek. A szívférgesség megállítása sokban hasonlít a járványügyi intézkedésekhez: egyetlen kutya védelmével és rendszeres szűrésével a többi állatot is megóvjuk a halálos kimenetelű betegségtől.



 

Magyarországon a közelmúltig szinte ismeretlenek voltak a dirofilaria immitis fonálférgek, amelyek szívférgességet okozhatnak a kutyáknál. Elterjedésükben fontos szerepet játszik a klímaváltozás, valamint a melegedő klíma miatt újonnan megjelent szúnyogfajok elszaporodása. A paraziták speciális módon fertőzik meg az új gazdaállatokat: ha egy állatban már kifejlett élősködő van, annak lárvái megjelennek a véráramba, a szúnyogok ezeket szívják magukba, majd miután bennük tovább növekedtek, amikor egy másik kutyát megcsípnek, továbbadják a lárvákat. A fertőzés megelőzése könnyű, a kifejlődött férgek eltávolítása viszont csak igen komoly műtéttel történhet, ezért a hangsúly a védekezésen van.

 

 

“A szívférgesség az egyik legalattomosabb betegség, amely a kutyákat fenyegeti, mert csak akkor produkál észrevehető tüneteket a kedvencünk, amikor már súlyos állapotba került, akár csak évekkel a fertőzést terjesztő szúnyogcsípés után. A betegség sokáig észrevétlenül lappang a szervezetükben, mivel a szívféreg jelenlétét a szúnyogcsípést követő 6-8 hónapig nem lehet kimutatni a kutyák szervezetében” - mondta el Dr. Olaszy Krisztián, a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet intézményvezető állatorvosa. Az ellátóhelyen idén már 2020 első negyedévében több mint 300 szívféreg szűrést végeztek, miközben az elmúlt öt hónapban majdnem ugyanannyi szívférgességben szenvedő kutyát kezeltek már, mint 2019-ben összesen. Ez azt is jelzi, hogy a paraziták egyre jobban terjednek Magyarországon.

 

 

A szívférgességet egyetlen szúnyogcsípés idézheti elő, de a halálos kimenetelű betegség tünetei csak akkor jelentkeznek, amikor már súlyos állapotba kerültek a kiskedvencek.
A szívférgességet egyetlen szúnyogcsípés idézheti elő, de a halálos kimenetelű betegség tünetei csak akkor jelentkeznek, amikor már súlyos állapotba kerültek a kiskedvencek.

 

 

A leghatékonyabb módszer, ha nem hagyjuk, hogy az állatot megcsípje a szúnyog, amelyre a repellens hatású készítmények a legalkalmasabbak. Ezek megakadályozzák, hogy a vérszívók táplálkozni próbáljanak, és már akkor elpusztítják az élősködőket, amikor a kutya szőréhez érnek. Fontos, hogy a megelőzéssel nem csak a saját kedvencünket óvjuk meg a betegségtől, a szívférgesség megelőzése ugyanis sokban hasonlít a járványügyi intézkedésekhez: minél kevesebb a megbetegedett kutya, annál kisebb az esélye annak is, hogy egyetlen szúnyogcsípéssel a többi kutyát is megfertőzheti. 

 

 

“Fontos hangsúlyozni, hogy 28 naponta folyamatosan kell védekezni, illetve a prevenció elkezdése előtt a szűrővizsgálatokat kötelező megcsinálni kedvencünk érdekében, és csak negatív eredmények esetén indítható el a prevenció. Talán még nincs a köztudatban, hogy megfelelő prevenció mellett is szükséges lenne évente a szívféreg szűrés ismétlése” - tette hozzá Dr. Olaszy Krisztián a megfelelő védekezési lehetőségekről.

 

 

Egy szívférgességtől szenvedő állat gyógyítása nem csak kockázatos, de nagyon drága is. A többszázezer forintos kezelést kevesen engedhetik meg maguknak, miközben a megelőzés havi párezer forintból megoldható.

 

 

 

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák Kutyákra veszélyes betegséget hordozhatnak a meztelencsigák
Nemcsak esős időben találkozhatunk velük, de vizes, nyirkos helyeken is felbukkanhatnak. Miért baj, ha kedvencünk megeszi a meztelencsigát?

Kullancsbénulás, avagy a kullancscsípés okozta paralízis kutyáknál Kullancsbénulás, avagy a kullancscsípés okozta paralízis kutyáknál
Rendkívül ijesztő látvány, késői felismerés esetén pedig életveszélyessé is válhat, ha a kullancs csípése következtében bénulás jelentkezik a kutyánál. Mit kell tudni az állapotról és a megelőzésről?

Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!

Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz? Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?

Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!
Beaphar - 2024

hirdetés (X)

Partnereink

Ebugatta AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Beagle Club Online Irodakutya.com

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube
Tarol a neten Karma, az ország egyik legjobb romkutató kutyájának videója Hírek - Címlapon
Tarol a neten Karma, az ország egyik legjobb romkutató kutyájának videója
Magányos farkas - Lehet, hogy introvertált a kutyád? Hírek - Címlapon
Magányos farkas - Lehet, hogy introvertált a kutyád?