Tréner a kutyának? Minek? Videókból is lehet tanítani…
2017. július 12., 06:00
Szerző: Panyi Zita
Kategória: Nevelés
Ha magamnak veszek kondi-bérletet, eljárok bulizni, szoláriumba, moziba, körmöshöz, fodrászhoz, fröccsözni a haverokkal, nyaralni, akkor miért épp a kutyámat fosszam meg a számára élvezetes szórakozástól?
Aktivitás a gazdival, nevelés, szeretet – ezek biztosítják kutyája jólétét.
Panyi Zita diplomás kutyatréner segít a kutya-gazdi kapcsolat harmonizálásában.
Európa számos országában már régóta bevett szokás, hogy az elfoglalt gazdik rábízzák szemük fényét egy-egy délelőttre, akár egy teljes napra kutyatrénerükre. Ha épp a rájuk zúduló munkától képtelenek biztosítani nekik az elegendő minőségi mozgást, a jól szocializált, barátságos kutyatársaságot. Nincs kőbe vésve ugyanis, hogy kutyatársunknak heti ötször napi 6-10 órát kelljen (egyedül töltve) ránk várakoznia öröm, játékok és elfoglaltság nélkül, amíg mi dolgozunk. Igaz ugyan, hogy sokat alszanak nap közben, de azért mindegyik kutyus örül, ha két szunyóka között elmehet sétálni, labdázni, új trükköket tanulhat, kutyabarátokat szerezhet, ráadásul mindezért még jutalomfalatokat és szeretgetést is bezsebel.
Nálunk az ÁlmosFelhő Kutyajólétnél a gazdival történő egyeztetés után a kutyus egy ilyen napon részt vehet tömegközlekedés gyakorlásában, szocializációs helyzetgyakorlatokon a hozzá illő, testi épségét nem veszélyeztető kutyusokkal, gyakorolhatja a póráz húzása nélküli sétát vagy a kerítés mögött ugató kutyák figyelmen kívül hagyását, falkasétát tehet a többi kutyával. Kipróbálhatja magát a kutya-fitness foglalkozásoktól kezdve az agility akadályokon át egészen a futópadig, bővítheti trükk-tárát a klikker-délutánok során, tanulhat engedelmességet, ügyességi- és mozgásos játékokkal tombolhatja ki magát. Ami után otthon jóval kevesebb energiája marad szétszedni a lakást vagy megkergetni a szomszéd macskáját.
A kutyatréner tehát nem csupán engedelmességet oktat, viselkedési problémákat korrigál, ő az a személy, akihez bátran fordulhatunk, ha átmenetileg nincs energiánk se időnk kutyusunk megsétáltatni. (Ez lehet kisbaba születése miatt, baleset miatti mozgásképtelenségből fakadóan, idős nénik és bácsik is például gyakran veszik igénybe ezt a szolgáltatást.) Sokan keresnek fel kutyatrénert, ha túlsúlyos kutyájuknak szeretnék visszanyerni optimális testsúlyát és egészségét futópados megmozgatással, kutya-fitness foglalkozások által.
Minek tehát kutyatréner? Ha sikertelenek voltunk kutyánk tömegközlekedéshez szoktatásakor és már retteg egy csomó mindentől, elég, ha meglát egy buszt vagy meghallja sziszegését és legszívesebben világgá futna, egy jó kutyatréner egész biztosan fog mutatni technikákat, mellyel megkönnyíthetjük négylábú barátunk életét.
Nagyon sokan kérnek tréneri segítséget a közterületeken előforduló kutyák közötti agresszió kiküszöbölésére. Nem értik, az egyébként aranyos kiskutya mitől válik vérfarkassá, ha meglát egy szembejövő állatot. Lehetetlennek tűnik ilyenkor kiszámítani viselkedését vagy meghatározni, melyik kutyára fog rátámadni és melyikre nem. Pedig ilyenkor is van segítség. Nagyon sok gazdi megtanulta már értelmezni kutyája viselkedését, felismerni nyelvezetének sajátos elemeit és kellő időben kellő módon válaszolni azokra. Ezek mind megtanulhatóak, bárki számára.
Egyre többen tudják, hogy akár 10 éves kor felett is érdemes elkezdeni (folytatni) társunk tanítását! Mondjuk egy menhelyi örökbefogadás után közvetlenül. A szenior korú kutyusoknak különben is érdemes olykor újratanítani a megkopott ismereteket, feladatokat, trükköket. Hálásak, ha újra bizonyíthatják nekünk ügyességüket, rátermettségüket, ha előcsalogatjuk belőlük pajkosságukat és elhalmozzuk őket játékos lehetőségekkel.
Egy ügyességi foglalkozás például rendkívül hasznos tud lenni: nem szimplán egy akadály átugrása a feladat, noha ez is megtörténik és ennek lelkes csóválással örül kutyatársunk. Mindeközben frissülnek szociális ismeretei, szakember által kontrollált közegben tanulhat új szociális viselkedési mintákat, fajtársi közegben. Szintén kontrollált és biztonságos környezetben nyerhet ösztöncél-kielégülést például a zsákmányszerző ösztöne kapcsán. Nő önbecsülése, testtudatossága, figyelme fókuszálódik. Így pedig friss maradhat gondolkodása, mentális állapota romlása esetleg jóval később következik be a kor előrehaladtával. Nem mellékesen kitűnően érzi magát.
Tény, hogy az elkötelezett és ügyes gazdik rengeteg mindent tudnak biztosítani és megtanítani szeretett kutyusuknak trénertől függetlenül is. Mint ahogyan az is tény, hogy rengeteg kárt okozó, téves információkon alapuló és azokat közvetítő, veszélyes technikai kivitelezést mutató videó kering az interneten a kutyák viselkedéskorrekciójáról, kutyás sportokról, ügyességi feladatokról, tanításukról. Ha a legjobb szándékkal ugyan, de korábbi tapasztalatok vagy ismeretek híján ezeket vesszük alapul, úgy nem lehet túl sok illúziónk a leendő eredményekről…
Ez nagyon egyszerű: ha autóból, ruhából, élelemből a legjobbat, legmegbízhatóbbat szeretnénk magunknak, nem ugyanilyen feltételrendszerrel fordulunk kutyatársunk boldogsága és szükségletei felé?
Forrás: panyizita.hu
Indexkép forrás: panyizita.hu
Ássa el magát az a gazdi, akinek beletört a bicskája a kutyájába?
Sok bántás éri azt, akinek meggyűlik a baja a kutyájával.
...és legtöbbször maguktól a kutyásoktól érkezik.
Sokan miért kontrollmániásak kutyasétáltatás közben?
Feszes póráz, kemény szavak, a kutya szigorúan előre vagy a gazdájára néz. Ismerős? Miért lett trendi a kutyákból szófogadó kis katonákat nevelni?
Kutya tanítás: a leghasznosabb vezényszavak
Akár kölyökkutya érkezett a családba, akár felnőtt kutyát fogadtál örökbe, szinten minden gazdi tanítással kezdi a kutyatartást. Miért hasznos a tanulás, és mik azok a vezényszavak, amik elengedhetetlenek?
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?