Újabb győzelem! Balin betiltották a kutyahús-kereskedelmet!
2017. augusztus 03., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Állatvédelem
Hónapokon át figyelték titokban a kutyahús-kereskedőket, a nyilvánosságra került információk birtokában a kormányzó véget vetett a kegyetlen hagyománynak.
Hatalmas sikert könyvelhetnek el az Animals Australia munkatársai: I Made Mangku Pastika kormányfő ugyanis múlthéten bejelentette, hogy Balin azonnali hatállyal betiltják a kutyahús árusítását:
„Pastika döntése rendkívüli jelentőséggel bír. Kutyák ezreinek életét menthetik meg a borzalmas szenvedéstől, továbbá segíthet új alapokra helyezni az évszázados kapcsolatot Bali népe és a kutyák között, mely örökségük része.” – fogalmazott az állatjóléti csoport főnyomozója, Lyn White.
Döntését hosszas nyomozás előzte meg: a Bali Animal Welfare Association állatmentő szervezettel együttműködésben az ausztrál csoport év elején kezdte meg a kutyahús-kereskedők megfigyelését. Minden részletet dokumentáltak az üggyel kapcsolatban, az egyik állatvédőnek sikerült beépülnie közéjük. Újdonsült „társai” mit sem sejtve beavatták az állatok elfogásának, kivégzésének és feldolgozásának rejtelmeibe is.
A nagyszabású akcióról a kormány és a turizmust felügyelő hatóságok is tudtak, folyamatos együttműködésben hajtották végre a megfigyelést. A nyomozás során megdöbbentő részletekre derült fény: az ártatlan kutyákat az utcán cserkészték be, bambusznád-ketrecekbe vagy hatalmas műanyagzsákokba dobálták be őket. Szájukat bekötötték, hogy ne tudjanak harapni, sem ugatással segítséget hívni, lábukat szorosan összekötözték, hogy moccanni se tudjanak. Így vártak kivégzésükre órákon, akár napokon át, míg végül mindegyikükre sort kerítettek: megfojtották, kivéreztették, bottal verték őket agyon, de a ciánméreg alkalmazása is megszokott módszer volt.
A zsúfoltság és a higiénia teljes hiánya miatt rohamosan terjedtek közöttük olyan halálos kórok, mint a szopornyica, parvovírus, kolera és a veszettség. Mindez nem csak a kutyák, hanem a velük érintkező és a húsukat elfogyasztó emberek egészségére nézve is veszélyt jelent. Komoly népegészségügyi kockázattal bír, hogy a turisták gyanútlanul vihetik tovább e betegségeket hazájukba. A méreggel kivégzett kutyák húsa is veszélyforrásnak számít, mivel a cián a hőkezelés hatására sem ürül ki:
„Innentől nem „csak” az állatkínzás a probléma: a méreg az étel elkészítése során nem távozik el a kutyahúsból, így az emberi szervezetre is káros mennyiségű méreganyagot tartalmazhat a turistáknak felszolgált szaté (satay).” – írja a 24.hu.
Júniusban mutatták be azt a rejtett kamerás felvételt, melyen Balira látogató turistáknak csirkehúsnak „álcázott” kutyahúst kínálnak fogyasztásra. Az amerikai ABC csatorna 7.30 című műsorában nemcsak az állatkínzás ténye nyert bizonyítást: az egyik kereskedő ugyanis bevallotta, hogy a csirkehús-szaté valójában kutyahúsból készül, s a mobil húsárusító kocsikból a helyi ínyencségek iránt érdeklődő utazóknak szemrebbenés nélkül adták fel az ételt.
Becslések szerint évente 70 ezer kutyát mészároltak le az indonéz szigeten, ám ennek most vége. Az Animals Australia Mentsük meg Bali kutyáit! nevű petícióját 159 ország 170 ezer állampolgára írta alá, több ezer tiltakozó email és komment is érkezett, mely hűen tükrözi a kutyahúsipart övező nemzetközi felháborodást.
Hatalmas mérföldkő ez a barbár tradíció elleni harcban, de az állatvédők még nem pihenhetnek meg. Idén több csatát is megnyertek:
- márciusban betiltották a kutyahús-árusítását az egyik legnagyobb dél-korai piacon,
- áprilisban Tajvanon szigorították a törvényt, megtiltva a kutya- és macskahús fogyasztását
- májusban betiltották a kutyahús árusítását a Yulin-i fesztiválon, mely a hírhedt dél-kínai esemény kezdetével lépett érvénybe
- júniusban 800 kutyát és 200 macskát mentettek meg az állatbarátok Kínában
A napokban pedig Dél-Korea miniszterelnöke is példát mutatott a kutyahús-kereskedőktől mentett kiskutya örökbefogadásával. Talán egy nap majd együtt ünnepelhetjük egy igazán kutyabarát világ megvalósulását - addig is apró lépésenként haladunk előre.
Forrás: care2.com, onegreenplanet.com
Indexkép forrás: care2.com
Életük legnagyobb kalandjára indultak lóháton, kutyusukkal együtt
Két lenyűgöző történet. Lóháton vágtak neki az országnak, és nem feledkeztek meg kutyájukról sem. Ismerjük meg Annie-t és Jane-t!
Gyújts gyertyát a legjobb barátodért, a társadért.
Égjen a gyertya ma minden szerettünkért, négylábú kedvenceinkért is.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
A gabonamentes tápok egy átverés
Hatalmas marketing övezi azt, hogy a kutyának húst hússal kell ennie. A gabona nem kívánatos összetevő a tápok csomagolásán. Valóban így kell etetni őket?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?