Allergiásak lehetnek a kutyák az emberre?
2024. március 05., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Ha mi allergiásak lehetünk a kutyákra, akkor vajon ez fordítva is lehetséges?
Sokan szenvednek az allergia tüneteitől, mint a tüsszögés, orrfolyás és a viszkető szemek. Gyakran elegendő egy kutya vagy macska közelsége, még csak meg sem kell simogatnunk az állatot, és máris könnyezni kezdünk. Megeshet ugyanez szőrös barátainkkal is?
„Három fő kategóriába csoportosíthatjuk a kutyákat érintő allergiákat: bolhanyál-allergia (röviden: bolhaallergia), étel- és környezeti allergia. Az emberekre történő allergiás reakciókat utóbbiba sorolhatnánk” - mondta el a LiveScience kérdésére Dr. Heather Edginton, a Cornell Egyetem Állatorvostudományai karának bőrgyógyász-professzora.
Szerencsére házikedvencek esetében a tünetek általában enyhék; nagyon ritkán válnak súlyossá vagy életveszélyessé. A legszélsőségesebb allergiás válasz, amit állatok (és emberek) megtapasztalhatnak, az az anafilaxiás reakció (sokk), melynek jellemzői: duzzanatok, hányás, rohamok, végső esetben halál. Ezek a súlyos reakciók tipikusan ételallergia vagy rovarcsípés (pl. darázs- vagy méhcsípés) következtében alakulnak ki, nem pedig emberi kontaktus miatt.
Mi váltja ki az allergiát?
Amennyiben a kutya allergiás az emberre, hasonlóan reagálna ránk, mint mi egy kutyára vagy macskára, ha allergiásak vagyunk rá. Kedvenceinknél gyakran viszketés jelenik meg, melyet az állat folytonos vakarózással igyekszik csökkenteni, holott a bőre alapvetően egészségesnek tűnik. Ezt az állapotot atópiás dermatitisznek nevezik, ismertebb nevén: ekcéma.
Kutyák esetében az ekcémát a bőrünkről leváló elhalt hámsejtek (a korpa is ilyen) okozzák. Ha olyan kisállattal osztjuk meg otthonunkat, életterünket, aki allergiás hámsejtjeinkre, sajnos lépten-nyomon találkozik is ezzel, ezért is olyan nehéz segíteni az állapoton.
Egy kutatás arra is rámutatott, hogy az allergiától szenvedő kutyák és macskák fokozottan kitettek az emberekre való allergiának is. A kutyák nagyjából 20%-a allergiás valamire, felüknél emberek közelében is mutatkoznak tünetek.
„Amikor allergiatesztet végzünk egy kutyán (vagy macskán), gyakran azt találjuk, hogy legalább 12 vagy még ennél is több dologra allergiásak. Ide tartozik az ember is” - mondta el Edginton. Tipikus környezeti allergiák még: por, pollen és a penészgomba spórái.
Mi lehet a megoldás?
Többféle kezelési mód is létezik az allergiás kutyák számára, például a megelőző jelleggel adott antihisztaminok. Főként tabletta formájában kell elfogyasztani, ami azt jelenti, hogy naponta kell adagolni, hogy a kutya elérhesse a tünetmentességet. Ám a gyógyszerek nem minden állatnál válnak be, Edginton szerint „az antihisztaminok úgy az esetek 30%-ában bizonyulnak hatékonynak”.
Egy másik megoldás a szteroidos kezelés lehet, mely az Állatok Allergiás Betegségeinek Nemzetközi Tanácsa szerint hatásosabbak, mint az antihisztaminok az akut allergiás fellángolások esetében. Továbbá hosszú távon is alkalmazhatóak a terápiában. Sajnos mellékhatások is felléphetnek, úgymint a szapora lihegés és fokozott étvágy (mind kutyáknál, mind macskáknál).
Egy harmadik lehetőség az allergén-specifikus immunterápia, melynek során az állat szervezetébe kis mennyiségben juttatják be az allergéneket, hogy idővel enyhüljön az allergiás reakció. A megkérdezett kutató szerint kutyák esetében kb. 60%-os, macskáknál viszont már 78%-os hatékonysággal bír.
A legfőbb probléma, hogy az allergiának egyelőre még nem létezik gyógymódja: „Az allergiás kutyáknál a terápia egy életre szól: amint abbahagyjuk, a tünetek újra előjönnek.”
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: livescience.com
Indexkép forrás: Freepik/@frimufilms
Cikk első megjelenése: 2024. február 16.
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?