Borongós hangulat - kutyáknál is felléphet depresszió az őszi és téli hónapokban?
2021. November 08., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Az évszakok változásai hatással vannak ránk: a borongós őszi, téli hónapokban kevesebb időt tölthetünk kint és a nappalok is rövidebbek. Vajon kutyáink is megérzik e változásokat?
A szezonális affektív zavar kifejezés arra az állapotra utal, amikor az őszi és téli hónapokban szervezetünkben változás áll be. Rövidebbek a nappalok, barátságtalanná válik az időjárás, már nem tudunk annyi időt eltölteni kint a szabadban. Mindez hatással lehet agyunk működésére, a megnövekedett melatonintermelés mellett a szerotonin szintje lecsökkenhet. E változások befolyásolhatják hangulatunkat, alvásunkat, pihenésünket és viselkedésünket is.
Különböző tüneteket tapasztalhatunk: étvágytalanság, alacsony energiaszint, általános rosszkedv, alvásproblémák, indokolatlanul fellépő negatív érzések, melyek egészen addig kitarthatnak, amíg a napok hosszabbodni kezdenek tavasszal. Mivel az emberi agy kémiájában hasonló a kutyákéhoz, elképzelhető, hogy kedvenceink is átélhetik ezt.
Állatoknál is létezik e zavar?
Hörcsögökkel és patkányokkal végzett tanulmányok rámutattak arra, hogy az évszakok változása negatív hatással lehet rájuk. Kevesebb napfény mellett a depresszió jeleit figyelték meg az rágcsálókon, és az is kiderült, hogy agyukban kémiai változások zajlottak le. Az új ismeretek rögzítésében és a memóriafolyamatokban fontos szereppel bíró agyi terület (hippokampusz) mérete valamelyest csökkent, melyről úgy vélik, depresszióhoz vezethet.
Az eredmények alapján arra következtettek a tudósok, hogy más állatok is megtapasztalhatják a szezonális affektív zavar tüneteit. A kutyák érzelmi szempontból összetettebbeknek tekinthetők, mint a rágcsálók, így nagyon is elképzelhető, hogy az őszi és téli hónapokkal járó változásokat ők is megérzik.
Viselkedési változások az őszi és téli hónapok alatt
Az Egyesült Királyságban végzett tanulmány szerint minden harmadik gazdi észrevette már, hogy kutyája viselkedésében változás következik be a téli hónapokban. Többek között:
- Fáradékonyság, általános fáradtságérzet
- Csökkent játékkedv
- Megnövekedett alvásigény
- Letargia
- Étvágytalanság, fogyás vs. hízás*
- Túlzásba vitt ápolás (a szőrzet és/vagy a mancsok nyalogatása, rágcsálása)
- Gyakoribb hangadás (ugatás, nyüszögés)
- Fokozott agresszió és romboló viselkedés, benti „balesetek”
- Fokozott szőrhullás és/vagy a szőrmennyiség csökkenése, szőrhiány
*Az életmód lelassulása, a kevesebb testmozgás miatt könnyen lerakódhat egy kis felesleg a kutyán, az unalom miatt pedig többször támadhat kedve enni és „kunyerálni”, aminek nem mindig könnyű ellenállni. Ez elhízás gondokat okozhat, jobb megelőzni, mint a túlsúlyt leküzdeni! Ügyeljünk kedvencünk etetésére és a ne vigyük túlzásba a nasikat!
Azt azért hozzá kell tenni, hogy bármennyire is helytállónak tűnik az elgondolás, miszerint kedvenceinket is befolyásolja az évszakok változása, szinte lehetetlen objektív kutatásokat végezni a témában. Az Egyesült Királyságbeli tanulmány a gazdik észrevételei alapján vonta le következtetéseit, a kutyák viselkedésének változásait nem tudták pontosan megmérni.
A kutya, mint tükör
A hideg, sötétséggel tarkított hónapokban kutyáink hangulatában is felismerni vélhetünk változásokat, ám ennek más is állhat a hátterében. Egyrészről a kutyák tükröt tartanak elénk, leveszik a gazdik hangulatát és viselkedésüket ahhoz igazítják. Érzelmi képességeik segítségével megérzik, milyen kedvünk van, és reagálnak viselkedésünkre.
Ha a gazdi évről-évre megéli a szezonális affektív zavarral járó kellemetlenségeket, a vele együtt élő kutya is észreveszi a viselkedésében bekövetkező változásokat: nyugodtabb, csendesebb üzemmódra vált, életmódja kevésbé őrli fel energiáit. A kutya megérzi az otthonában uralkodó csendes, akár depressziós hangulatot, és a környezethez való alkalmazkodás részeként magára öltheti azt. Szorosan kötődik gazdájához, ezért fokozottan igényelheti a közelséget: bújósabbá válik, mindenhova követi a szeretett embert, és bármit is csinál, úgy érzi, mellette kell lennie.
Az őszi és téli hónapokban kevesebb időt tölthetünk a szabadban, mérséklődik a kinti tevékenységek, sport, játék időtartama is. Többet vagyunk otthon, és a négy fal között bizony hamar urrá lehet kedvencünkön az unalom. Főleg egy aktív, rendszeres testmozgáshoz szokott, tennivágyó kutya esetében. Szükségük van energiáik levezetésére, sétára és szimatolásra, hiszen a világot elsősorban szaglásuk segítségével ismerhetik meg. Ha ez a stimuláció csökken, unatkozhatnak, naphosszat heverészhetnek, és olybá tűnik, mintha maga alá gyűrné a depresszió.
Hogyan segítsünk kedvencünknek a téli „rosszkedv” esetén?
Függetlenül attól, hogy valóban ez a gond-e, néhány egyszerű ötlettel segíthetünk feldobni kutyánk hangulatát:
1. Tegyünk egy kellemes sétát a szabadban, ha az időjárás engedi!
Öltözzünk fel jó melegen, és ha kedvencünk fázós, adjunk rá egy meleg pulóvert (száraz időben) vagy kabátot, amely megvédi a hótól, esőtől, széltől. Védjük tappancsait is! A testmozgás és a napfény, mégha felhőkön szűrődik is át, jótékony hatással lesz mindkettőnkre.
2. Igyekezzünk minél több időt eltölteni a napon!
Kevesebb fény hatására fokozódik a melatonin termelése, ennek ellenszere pedig az, ha több fényt engedünk be napjainkba. Ezt megoldhatjuk úgy is, hogy kutyánk fekhelyét közelebb húzzuk az ablakhoz, ahol a napsugarak érik. Ők is szeretnek sütkérezni a napon, még bent a lakásban, házban is megtalálják a napos foltokat. Menjünk ki szép napos időben, akár egy sétára, akár egy kis szimatolásra a kertbe.
Kipróbálhatjuk azt is, hogy mesterséges fényforrást helyezünk el otthonunk egy-egy pontján, mely a téli hónapokban helyettesítheti a nap áldó sugarait, és segíthet helyreállítani szervezetünk melatonin- és szerotoninszintjét. Kérjük ki állatorvosunk tanácsát arról, mit alkalmazhatunk kedvencünknél.
3. Játsszunk otthon minél többet!
Karácsony közeledtével szeretteink körül járnak gondolataink, és kedvenceinket is szeretnénk meglepni valamivel. Mi is lehetne remekebb ajándék, mint egy olyan játék, amely mentálisan is megdolgoztatja, de egy rágcsáló vagy húzókás játék a fizikai lefárasztásban is segíthet. Vegyük ki mi is a részünket, hiszen az interaktív játékok erősítik kapcsolatunkat, és a borongós hangulatunkat is feldobják. Egy kis digitális detox ránk is jó hatással lesz.
- 3 játék otthonra, mely kutyádat is szórakoztatni fogja
- 3 szimatolós játék otthonra, mely kutyádnak is tetszeni fog
4. Süssünk-főzzünk!
Receptek sokasága elérhető az interneten, előnye, hogy olyan összetevőket választhatunk, melyek egészségesek kedvencünk számára. Értékelni fogja, ha ott sündöröghet körülöttünk a konyhában, és – talán – még el is fárad a sütés-főzésben.
5. Óvatosan a kiegészítőkkel!
Míg az embereknek különféle vitaminok szedését szokták javasolni a téli hónapokban, addig kedvenceink számára például a D-vitamin túlzott fogyasztása mérgező is lehet! Az Omega-3 zsírsavak (pl. halolaj) hozzájárulnak az általános egészségi állapothoz, pre- és probiotikumokkal támogathatjuk a kevesebb testmozgás és több pihenés miatt esetlegesen lelassult emésztést. A fő, hogy minden esetben kérjük ki állatorvosunk tanácsát azzal kapcsolatosan, mivel egészítsük ki – ha egyáltalán szükséges – kutyánk eledelét!
6. Vakáció együtt?
Ha utazni szeretnénk, keressünk olyan helyet, ahol kutyánkat is örömmel fogadják. (A járványhelyzet miatt jelenleg a rokonok látogatása jöhet szóba, ha tehetjük, vigyük magunkkal kedvencüket, hogy ő is ünnepelhessen velünk együtt.)
Mikor hívjuk az állatorvost?
Ha kutyánk viselkedésében szokatlan változás áll be, érdemes utánajárni az okoknak. A felsoroltak hátterében egészségügyi panaszok is állhatnak, ezért jó, ha ellátogatunk állatorvosunkhoz egy állapotfelmérésre!
Összegzés
Aggodalomra adhat okot, ha kedvencünk nem a megszokott módon viselkedik. Néhány megelőző lépés megtételével, odafigyeléssel, közös időtöltéssel segíthetünk neki megbirkózni a téli időszak nehézségeivel. Jól esik bekuckózni a melegben, összebújni egy puha takaró alatt, de azért ne feledkezzünk meg a friss levegő és a testmozgás fontosságáról télen sem. Foglaljuk le kedvencünket, ha unatkozik, mókázzunk együtt minél többet!
Forrás: petcentral.chewy.com, rover.com
Indexkép forrás: abc11.com
Cikk első megjelenése: 2020. November 25.
Edzés kutyával - 10 tipp, hogy mindkettőtök számára élvezetes legyen a testmozgás
A rendszeres testmozgás fontos része a kutya életének: hozzájárul fizikai egészségéhez, elősegíti, hogy kiegyensúlyozott és boldog legyen. Ha pedig kutyánkkal együtt végezzük, kapcsolatunk is erősebbé válik. Milyen szempontokra figyeljünk, ha belevágunk a közös edzésbe?
Kiskutya-szindróma, avagy miért tekintünk másként a kistestű kutyákra, mint a nagyobbakra?
Több tanulmány is rámutat arra, hogy az emberek hajlamosak elnézőbbek lenni a kicsi kutyákkal. Mi lehet ennek az oka?
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?
Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”
Mozgáshiány: nem csak nyugtalanságot, hanem alvászavart is okozhat a kutyáknál
A kutyák alvását megzavaró tényezők között gyakori probléma a mozgáshiány, amely szellemi és fizikai szinten egyaránt megjelenhet. Az alvászavarokat gyakran a kutyák elégtelen lefárasztása és a szellemi stimuláció hiánya okozza. Ugyanakkor a testmozgás jó hatással van a hangulatra: gazdinál és kedvencénél egyaránt!