Édes a pihenés - Ezért fontos kutyáknál is a jó (sok) alvás
2021. május 03., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A jó alvás fél egészség, márpedig napjaink felgyorsult világában a kutyáknak is nehézséget okozhat kellően kipihenni magukat. Hogyan segíthetünk kedvenceinknek?
Az átlagos családi kutya nagyjából ideje felét tölti alvással, a fennmaradó 30%-ban ébren van, de pihen, és 20%-ban aktív. A családban élő kutyák hajlamosak aludni, amikor nem esznek, játszanak, vagy azt figyelik, mi lesz a gazdi következő lépése, és őket érinti-e. A megfelelő mennyiségű, pihentető alvás legalább annyira fontos a kutyák számára, mint nekünk, hiszen a nap folyamán beérkező ingerek, élmények feldolgozására biztosít lehetőséget. A jó alvás támogatja az agy fejlődését és működését, a tanulási képességet, a memóriát és az immunrendszert, továbbá hozzájárul a mentális és érzelmi kiegyensúlyozottsághoz is. Ezt pedig több tényező is befolyásolja.
Hogyan befolyásolja az életkor és a testméret azt, mennyi alvásra van szüksége a kutyának?
A fiatal kutyák és az idős ebek több alvást igényelnek egészséges növendék és felnőtt társaiknál. A kölyökkutyák az ébren töltött idejüket felfedezéssel, evéssel, játékkal és növekedéssel töltik, így legalább 18-20 órányi alvást igényelnek naponta, hogy „feltöltsék elemeiket”.
Más kutyáknak azért van szükségük több alvásra, mert a mindennapokban több kihívással kerülnek szembe, és hamarabb kifáradnak. A nagytestű kutyák is többet alszanak, az óriásfajták pedig gyorsabban öregednek, így élettartamuk is rövidebb. A kistestű fajták mellett a munkakutyák is kevesebbet alszanak.
A fajta és az aktivitásszint befolyásolja az alvásigényt
A kutya alvásszükségletét befolyásoló másik tényező a feladat, melyre kitenyésztették. A munkára tenyésztett kutyák, mint az őrző-védő, terelő és vadászkutyák, hajlamosabbak kevesebbet aludni, mert olyan tevékenységet végeznek, mely figyelmet és odaadást kíván. A skála másik végén találhatjuk azokat a fajtákat, melyek elsődleges feladata, hogy társaságot nyújtsanak az embernek és aranyosan mutassanak - képviselőik kimagaslóan teljesíthetnek az álomszuszékok versenyében.
Az egyenletnek szerves része természetesen a gazdi, a család. Azoknál, akik aktívan élik életüket és kedvencüket is bevonják a tevékenységekbe (legyen szó egy baráti beszélgetésről egy kutyabarát étteremben vagy kutyás programokról, nyaralásról), feladatokat adnak neki, sokat tesznek-vesznek otthon, vagy kedvelik a szabadtéri tevékenységeket - tehát mindent egybevéve többet vannak mozgásban - , megfigyelhető, hogy a kutyáik is alkalmazkodnak ehhez az aktív életmódhoz. Kevesebbet alhatnak azon társaiknál, akiknek nyugodtabb gazdikat szánt a sors, vagy sokat vannak egyedül, mert családjuk napközben távol van munka, iskola, stb. miatt.
A napi rutinban bekövetkező változások hatása az alvásszükségletre
A kutyák szeretik a rutint, ragaszkodnak a megszokott dolgokhoz, ezért fontos, hogy legyen egy rendszer az életükben. Az élet biztonságosabb és kiszámíthatóbb, vagyis nyugodtabb egy megbízható napirend és gazdi mellett.
Komoly hatással lehet rá, ha a napi rutinban, a kutya családjában vagy környezetében dinamikus változás történik. Ez jelentheti egy új családtag érkezését (akár két-, akár négylábú) vagy egy szeretett személy elvesztését. Ide tartozik a költözés, a kutyapanziós elszállásolás, idegen helyen (pl. reptéren) történő karantén, de a gazdi napirendjében történő változás is: otthonlét betegség vagy sérülés miatt, váltakozó műszakos beosztás, túlóra a munkahelyen vagy az iskolai, egyetemi órarend felborulása. A járvány hatása is éreztetheti magát kutyás családoknál: ha hosszabb időn át arra kényszerültek, hogy otthon töltsék napjaikat, az ebeknek is segítségre lehet szükségre akkor, amikor vissza kell térni a „régi” napirendhez.
A változás tehát a kutyánál is stresszt válthat ki; ennek egyik fő jele lehet, hogy átmenetileg többet alszik, mint általában, hogy újra egyensúlyba kerüljön és visszanyerje normális energiaszintjét.
A sérült és beteg kutya több alvást igényel
A beteg, sérült vagy krónikus állapottal élő kutyák általában véve többet alszanak az átlagosnál. Ahogy nekünk is jól esik ledőlni, ha betegség gyötör vagy fájdalmat élünk át, a kutyáknak is több pihenésre van szüksége ilyen helyzetben. Ha álomba merülünk, nem érezzük a fájdalmat, sérülések után pedig a több alvás segít a gyógyulásban, regenerálódásban.
Az anatómiai felépítés, az időskori kognitív működészavar (demencia), vagy neurológiai rendellenességek (narkolepszia, REM alvási viselkedészavar) is jelentősen befolyásolja a kutya alvási szokásait és kihatással van életminőségére, egészségi állapotára. (A tünetekről és teendőkről korábban már olvashattatok tőlünk, ld. a cikk végén.)
Hogyan segíthetjük hozzá kedvencünket a jó alváshoz?
Ügyeljünk arra, hogy kutyánknak legalább napi 8-10 órán tartó, pihentető alvásban lehessen része, csendes helyen. A normális cirkadián ritmus és az általános egészség megőrzéséhez fontos az is, hogy éjjelente nyugodtan alhasson, sötétebb helyen, míg nappal bőséges időt tölthessen el kint, friss levegőn, napfényben.
Feltételezhető, hogy a rossz alvás és az alvásmegvonás a kutyákra is hatással van, tünetei lehetnek: ingerlékenység, dezorientáció, képtelen összpontosítani és végrehajtani normális feladatokat. Jó, ha ismerjük kutyánk normális alvási szokásait, így bármilyen eltérés esetén gyorsan tudunk reagálni, pl. ha hirtelen jóval többet vagy kevesebbet alszik a megszokottnál. Ha a kutya alvásigénye megváltozik, ne habozzunk kivizsgálást kérni állatorvosunktól.
További hasznos tippeket alábbi cikkeinkben találsz:
- Alvásproblémák kutyáknál - Mit tegyek, ha a kutyám rosszul alszik, gyakran felriad álmából?
- Mennyi alvásra van szüksége a kutyáknak?
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: healthypets.mercola.com
Indexkép forrás: kukksi.de
Cikk első megjelenése: 2020. június 16.
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.
Több mint 10 évig várta a menhelyi kutya, hogy örökbefogadják
Gazdija elsírta magát, amikor először megpillantották egymást. Megható videó!
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
A tudósok szerint egészségesebb lehet, ha kutyával alszunk
Egy tanulmány során azt találták a kutatók, hogy nem csupán egészséges lehet az, ha a gazdi a kutyájával alszik, de egyenesen jobb lehet, mint egy macskával vagy akár emberrel való alvás!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.