
Ehetnek a kutyák cseresznyét?
2022. május 12., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Ahogy a cseresznyefa mennyei illatot árasztó virágai a tavasz közeledtét jelzik, úgy piros termése a nyár idilli képét vetítik elénk május végén. Édes, roppanós gyümölcsét szinte mindenki szereti. De vajon kedvencünknek is adhatunk belőle?
A válasz trükkösnek is mondható, hiszen a cseresznye fogyasztása legalább annyi veszéllyel járhat, mint amennyire jótékony hatással bír egészségünkre. A és C-vitaminokban, rostokban és antioxidánsokban gazdag gyümölcsünknek egyedül a húsát szabad megenni, de sok kutyusnak ez is megterhelheti a pocakját.
A gondot a cseresznye többi része, a mag, a szár és a levelek jelentik, melyek ciánt tartalmaznak. E toxikus anyag életveszélyes állapotot is előidézhet, ha nagy mennyiségben eszik belőle a kutya. Egészben lenyelt magjai pedig rövid idő alatt is felhalmozódhatnak a gyomorban és a bélrendszerben, kistestű kutyáknál elég néhány szem ahhoz, hogy bélelzáródást okozzanak.

Fotó: edurecharge.org
Cseresznyebefőtt, koktélcseresznye, konzerv, lekvár...
A boltok polcain rendszerint kimagozott befőttel találkozunk, amely jó alternatívának tűnhet, ám előállításuk során több-kevesebb cukor kerülhet az üvegbe. Kutyáink számára kerülendő a cukrozott cseresznye fogyasztása, nem különben a koktélcseresznye, a konzerv és a lekvár. Hiába szabadították meg az élénkpiros szemeket a magtól, szártól, a hozzáadott cukor, édesítőszerek miatt egyáltalán nem ajánlott, hogy négylábú barátaink is csemegézzenek belőle.
A túlzásba vitt cukorfogyasztás náluk is különböző betegségek kialakulásához vezethet, például: cukorbetegség, túlsúly, emésztési panaszok, fogszuvasodás, stb.
Mit tegyek, ha a kutyám egészben lenyelt egy (vagy több) cseresznyét?
Kiszagolta – megkaparintotta – megette... Lelki szemeink előtt feldereng az állatorvosi rendelő képe, és már csak arra várunk, mikor induljunk? Nos, egy-két cseresznyeszem még könnyedén átvándorolhat kedvencünk emésztőrendszerén, és a ciánmérgezés esélye is minimális. Ha tudjuk, nagyjából mennyi cseresznye volt terítéken az asztalon, akkor kiszámolhatjuk, kb. mekkora mennyiséget fogyasztott el a kutya.

Fotó: loveyourdog.com
Ha kutyusunk szabadon mozoghat a kertben, és cseresznyefánk bőven terem, ideje óvintézkedéseket foganatosítani. Mert a legtöbb kutya előszeretettel „rájár” a gyümölcsre, és képesek lennének addig enni, amíg ki nem pukkadnak. Egy érzékenyebb emésztőrendszerű kutyánál a cseresznye húsa – nagyobb mennyiségben – kellemetlen hasmenést okozhat.
A tünetek néhány órán belül, de másnap is jelentkezhet. Figyeljük az árulkodó jeleket: hányás, csökkent étvágy, székrekedés, puffadás, feszülő pocak, az ürülék elmaradása vagy nehézkes távozása pedig bélelzáródásra utalhat, amely azonnali állatorvosi ellátást igényel!
Ciánmérgezés
Ha a kutya alaposan becsemegézett a cseresznyéből, sajnos fennállhat a mérgezés veszélye. A tünetek: nehezen veszi a levegőt, fogínye élénkpiros színt ölt, pupillái kitágulnak, szíve szaporábban ver, elesett, gyenge, láthatóan rosszul érzi magát. Mielőbb szakszerű beavatkozásra van szükség, hogy megelőzzük a szervek károsodását, szövődményeket!

Fotó: pixabay.com
Összegzés
Fentiek ismeretében elmondható, hogy a cseresznyéből csak óvatosan adjunk kedvencünknek. Mossuk meg a cseresznyeszemet, tépjük le a szárát és magozzuk ki, hogy még véletlenül se fogyasszon ezekből. A húsát megkóstolhatja, és ha minden rendben, akkor egy keveset ehet belőle. Az egész cseresznyét tároljuk olyan helyen, ahol a kutya soha nem férhet hozzá, feldolgozott formában pedig ne egyen belőle. Válasszunk olyan gyümölcsöt, amelyet biztonsággal fogyaszthat. Vigyázzunk egészségére!
Zöldséget és gyümölcsöt a kutyának? - Kutyabarát helyek
Igen! Bár a kutya elsődleges táplálékát nem a zöldségek és gyümölcsök teszik ki, sőt, némelyek kifejezetten veszélyesek rájuk nézve, mégis, odafigyeléssel, a mennyiségek és arányok helyes megválasztásával nagyon jót tehetünk kutyánk egészségének.
Forrás: akc.org
Indexkép forrás: loveyourdog.com
A rostok jelentősége kutyáink táplálásában
Kedvencünk minőségi táplálásának lényeges részét képezik az élelmi rostok. Hogyan biztosíthatjuk számára a kellő mennyiségű rostot és mit okozhat annak hiánya?
Ehetnek a kutyák epret?
Ízlelhetjük apró szeletekre vágva, porcukorral meghintve vagy pürésítve, és akkor még nem is beszéltünk a mennyei eperlekvárról... Már a gondolatától is összefut az ember szájában a nyál! Nincs is min csodálkozni, ha a finomság illata kedvencünk figyelmét is felkelti. Adhatunk nekik epret?
Kutyák és a kávé - A koffein mérgező lehet kedvencünk számára
Mindennapjaink kihagyhatatlan frissítő itala, de tudjuk-e, hogy a benne lévő koffein milyen hatással lehet kutyáinkra?
Veszélyes fűszerek - ezekből jobb, ha nem eszik a kutya
Ételeink kedvelt ízesítői a fűszerek, jótékony hatásuk miatt előszeretettel fogyasztjuk őket. Ám az, ami egészségünknek kedvez, négylábú barátaink számára komoly gondokat okozhat. Tudj meg többet!
Akár több év börtön is várhat a polgárdi kutya- és macskamegmérgezőre
Fagyállóval mérgeztek meg ismeretlenek kutyákat és macskákat a Fejér vármegyei Polgárdiban. Az elkövetőre a település lakossága nyomravezetői díjat is felajánlott.