
Kánikula - így segítsünk kutyánknak átvészelni a hőséget
2022. június 20., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Kedvenceinket jobban megviseli a nagy hőség, mint minket. Nekünk, gazdiknak kell gondoskodnunk a megfelelő környezet biztosításáról, hogy megóvjuk kutyáink egészségét.
A nyári hőség mindenkit megvisel, két- és négylábút egyaránt. Még az esték sem hoznak enyhülést, így minden nap egyre forróbb nem csak a levegő, hanem a környezetünk tárgyai is - kiváltképp a városokban. Kutyáink nagyon nehezen viselik a meleget, könnyen hőgutát kaphatnak, ami tartósan károsíthatja szervezetüket, de akár halált is okozhat. A forróság más sérüléseket is okozhat: a forró talaj a tappancsokra jelent veszélyt, a tűző napsütés pedig kutyáinknál is okozhat napégést.
Fontos tehát, hogy megfelelő hűsölési lehetősége biztosítsunk kutyáink számára a nagy melegben. Íme, néhány tipp:

Fotó: mypetneedsthat.com
Ha udvari a kutya:
Az udvaron tartott kutyák számára biztosítsunk árnyékot! Lehet az egy sűrű lombú fa árnyéka, vagy egy féltető alatti hely: a lényeg, hogy minden napszakban legyen hová behúzódnia, akkor is, ha a nap már fordul.
Egy árnyékos teraszon a járólap/aszfalt is kellemes hőmérsékletű, szívesen nyúlnak el rajta az ebek. Ha máskor nem is mehet fel a teraszra, a kánikulában tegyünk kivételt!
Ne büntessük meg ez idő alatt, ha a kertben gödröt ás: gyakran ide heverednek le, hiszen ez sokkal hűvösebb a talaj felszínénél.
Gondoskodjunk arról, hogy elegendő friss víz álljon kutyáink rendelkezésére, és ez lehetőleg árnyékban legyen. A napon pillanatok alatt felmelegszik a víz, így nem nyújt enyhülést a négylábúnak. Arra is ügyeljünk, hogy ne legyen túl hideg a folyadéka, amikor kitesszük azt: a nagyon hideg víz akár torokgyulladást is okozhat!
Lakásban tartott kutya:
Ha a lakás hűvös, könnyű dolgunk van. Ez esetben “csak” a sétákon kell jobban odafigyelnünk a szokásosnál. A hosszabb sétákat a kora reggeli és az esti órákra időzítsük. Kerüljük a napos járdákat, és a fém felületeket, amikre rásüt a nap. A sétákra vigyünk magunkkal egy palack vizet és tálkát, hogy menet közben is meg tudjuk itatni!
Fokozottan ügyeljünk a lakásban is a friss víz biztosítására!
Ha bent klímát használunk, ügyeljünk annak a hőfokára, és hogy ne essünk túlzásba, bármennyire is jól esik a hűvös, nehogy megfázás legyen a vége.
Ha úgy látjuk kutyánkon, hogy túl melege van a lakásban, egy vizes törölközőt is leteríthetünk neki, amin elnyúlhat.

Fotó: Hornyak Photo
Természetesen a hűtés legjobb módja a fürdés, úszás. Ha van rá lehetőségünk, keressünk fel egy közeli vízpartot - egy kiadós úszás, víz melletti játék felér egy nagy sétával! Ügyeljünk rá, hogy túlhevülten ne ugorjon be azonnal az eb a hűs habokba!
Az úszkálás során a tappancsokon felpuhul a bőr, így az amúgy ellenálló felület érzékenyebbé válik: fürdés után ne engedjük forró aszfaltra, homokra, vagy fém felületre!
A kertben megtölthetünk neki egy műanyag medencét vízzel, hogy ha kedve szottyan, belefeküdhessen. Ha nem fél a slagtól, azzal is lelocsolhatjuk, hálás lesz érte!
Mindezek mellett kapni hűtő mellényeket és matracokat is, ha más nem működik, ezeket is kipróbálhatjuk a hőségben.
Indexkép forrás: mypetneedsthat.com
Cikk első megjelenése: 2018. július 31.
Miért remeg a kutyám?
A remegésnek számos kiváltó oka lehet, külső tényezőktől kezdve betegségeken át egészen az érzelmi hatásokig. Mire figyeljünk és hogyan segítsünk kedvencünknek?
Még gazdija se tudta kiszedni a kutyát a szökőkútból, annyira élvezte a pancsolást
Rettentően jól szórakozott, esze ágában sem volt kijönni a vízből!
Légkondicionálás, klíma, hűvös levegő otthon – Hogyan hat a kutyákra?
Tikkasztó hőség, az elviselhetőség határát súroló hőmérsékletek… Mi sem könnyebb, mint bekapcsolni a klímát. Mire kell figyelnünk, hogy kedvencünk is jól érezze magát?
Életveszély nyáron: hőguta kutyáknál
Nem kell ahhoz kánikula, hogy a hőguta fenyegesse kedvencünket: már a tavaszi meleg napokon is megtörténhet a baj - nem beszélve a nyári forró napokról! De hogy előzhetjük meg, hogyan ismerhetjük fel, és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?
Forró autóba zárt tacskókat mentettek a győri tűzoltók
Elképesztő, hogy még mindig itt tartunk, de sajnos újra és újra el kell mondani: a nyári melegben NE HAGYJ ÁLLATOT AZ AUTÓBAN!