Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?

2024. szeptember 12., 06:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?

Petissimo Petnovember

hirdetés (X)



 

Pruritus – hogy micsoda?? A viszketés orvosi kifejezése, mely a kutyáknál sajnos előkelő helyet foglal el a gyakori betegségek listáján. Általában allergiás bőrbetegségekhez kötik, de emellett számos más oka is lehet.

 

Jellemző tünetei között szerepel az érintett bőrfelület kipirosodása, gyulladásos állapota, és ha a viszketés hosszabb ideig fennáll, másodlagos fertőzések alakulhatnak ki rajta (pyoderma), hiszen a folytonos vakarózás miatt sebek jöhetnek létre, melyekbe könnyedén beférkőzhetnek a különféle kórokozók (és persze a kosz is). Tünet lehet a mancsok állandó nyalogatása, rágcsálása is, melyről korábban ITT írtunk. 

 

 

Kutya a fűben - A környezetben lévő allergének is okozhatnak viszketést
Kutya a fűben - A környezetben lévő allergének is okozhatnak viszketést
Fotó: Freepik/@wirestock

 

 

Ilyenkor már feltűnő jeleket vehetünk észre: az érintett területen ugyanis kihullhat a szőr, a bőr megduzzadhat, kisebesedhet, súlyosabb esetben bakteriális fertőzésnél elgennyesedhet, és még ha be is gyógyul, a varasodás folyamata is viszketéssel járhat (amit a kutyusnak „muszáj” megvakarnia), így be is zárult az ördögi kör.

 

 

Mi okozhatja a viszketést?

 

Leggyakrabban allergia, bőrszárazság, kisebb sérülés vagy élősködők miatt kezdhet el viszketni a kutya bőre. A bolhaallergia okozta bőrgyulladás, a szezonális allergia (pollenek), az ételérzékenység, illetve ételallergia mellett a környezetben jelenlévő allergénekkel való érintkezés miatt is vakarózhat a kutya. Gondolunk itt a különféle vegyszerekre, például az otthoni tisztítószerek (mosószer, öblítő, stb.) és fertőtlenítők, valamint a kertben használatos vegyszerek.

 

 

Hempergés a fűben - Lehet, hogy a viszketést szeretné enyhíteni a kutya
Hempergés a fűben - Lehet, hogy a viszketést szeretné enyhíteni a kutya
Fotó: Pexels/@valerya

 

 

Gondot okozhat az is, ha a kutya bőrére kerül a gazdi kozmetikuma, kézkrémje vagy kézmosó szappanja, de a gyógyszeres kenőcsökkel való érintkezés is okozhat viszketést. És persze nem feledkezhetünk meg arról, ha a kutya fürdetése során nem a megfelelő sampont használjuk, hanem például emberek számára készült sampont vagy tusfürdőt, ami a kutya érzékeny bőrét irritálja.

 

 

Mit tehetünk a viszketés ellen?

 

A bőrbetegségek kezelése kihívást jelenthet a gazdi számára. Gyakran szembesülünk azzal, hogy ezek a betegségek lassan (nagyon lassan) gyógyulnak, ez pedig igencsak frusztráló lehet a gazdinak és a kutyusnak is. Ahhoz, hogy állatorvosunk megállapíthassa a pontos kiváltó okot, többféle vizsgálatot rendelhet el: labor, bőrkaparék, citológia, külső-belső paraziták jelenlétére vonatkozó vizsgálatok, stb.

 

 

Viszketés kutyáknál - Ott jó lesz, a fülemnél, köszi
Viszketés kutyáknál - "Ott a fülemnél megköszönöm, ha megvakargatsz"
Fotó: Pexels/@lesandu-alokabandara-670648380

 

 

Nehezíti a diagnózist, ha allergia okozza a bőrproblémát, hiszen rengeteg olyan dolog van a környezetünkben, ami allergéneket bocsát ki, és nem könnyű kiszűrni, melyik okozhatja a viszketést. Ha feltételezhetően a kutya étrendje a „bűnös”, akkor a speciális diétára való átállás segíthet.

 

Az sem ritka, hogy a viszketést olyasmi okozza, amit teljes egészében meggyógyítani nem, csak szinten tartani lehet. Időnként tapasztalhatóak fellángolások, melyekre – csakúgy, mint nálunk – számos tényező van hatással:

  • évszakok változása
  • időjárási szélsőségek (pl. hőség, szárazság, magas páratartalom, nedvesség, stb.)
  • változtatás az étrendben
  • egyéb betegség megléte
  • hirtelen bekövetkező változás (pl. költözés, haláleset, gyász)
  • stressz, szorongás, félelem

 

Viszketés kutyáknál - Lehet, hogy csak a nyakörv túl szoros, és ez zavarja
Viszketés kutyáknál - Lehet, hogy csak a nyakörv túl szoros, és ez zavarja
Fotó: Pexels/@@alex-dos-santos-305643819

 

 

Egyes kutyák hajlamosabbak lehetnek a viszketésre, mint mások?

 

Bőrproblémák és viszketés bármely életkorban kialakulhat a kutyánál. Érdekes azonban, hogy bizonyos fajtáknál gyakrabban jelentkezhet ilyen jellegű gond. Ide tartozik például a Cocker Spániel, a West Highland White Terrier, az uszkár, valamint a retriever.

 

 

Összegzés

 

Kedvenceink sem mentesek a bőrproblémáktól, de nem mindegy, hogy még idejében „elkapjuk” és teszünk ellene, vagy csak hosszabb idő múltán derül rá fény. A diagnózis és a kezelés egyaránt időigényes lehet, ezért mielőbb érdemes szakorvoshoz fordulni, kutyák esetében bőrgyógyász állatorvoshoz, aki kifejezetten kutyák bőrbetegségeire és gyógyítására specializálódott.

 

 

Forrás: vcahospitals.com
Indexkép forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

10 vegyszer, ami viszketést okoz 10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!

Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát? Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.

Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés? Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!

Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások Őszi kirándulás kutyával - Az évszakkal járó kihívások
Hőmérséklet ingadozás, nedves avar, gyors sodrású folyók... Megannyi veszélyt rejthet a természet ősszel is, de ettől még nem szabad lemondanunk a túrázásról. Mire figyeljünk, ha útnak indulunk?

Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

Petcast JULIUS-K9 Egyedi kutyás ajándéktárgyak AEGON Magyarország Zrt.

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
3500 kutyabarát a Városligetben – ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia Hírek - Címlapon
3500 kutyabarát a Városligetben – ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz? Hírek - Címlapon
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?