Kullancsbénulás, avagy a kullancscsípés okozta paralízis kutyáknál
2024. február 26., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Rendkívül ijesztő látvány, késői felismerés esetén pedig életveszélyessé is válhat, ha a kullancs csípése következtében bénulás jelentkezik a kutyánál. Mit kell tudni az állapotról és a megelőzésről?
Felelősségteljes gazdiként tisztában vagyunk a külső és belső élősködők elleni védekezés jelentőségével. Évről-évre egyre gyakrabban találkozhatunk kullancsokkal is, már nem csak a természetben, hanem a városon belül, és kertünkben is. Többféle veszélyes betegség – például a Lyme-kór és babéziózis – terjesztői, de a csípés következtében súlyos bénulással járó állapot is kialakulhat.
Mi is az a kullancsbénulás?
Ritka, ugyanakkor rendkívül komoly állapotról van szó, okozója egy bizonyos neurotoxin, mely egyes nőstény kullancsok nyálában található. A neurotoxin a kutya idegrendszerére hat, károsítja a gerincvelőt és az izmokat összekötő idegek működését, ezáltal gátolja a mozgást. A tünetek eleinte a hátsó végtagokon jelentkeznek, gyengeség, bizonytalanság figyelhető meg, mely bénulást okoz, és fokozatosan halad felfelé a törzs, a mellső végtagok, a nyak és fej irányába.
Életveszélyessé akkor válhat, amikor eléri a légzőszerveket, a tüdőt, a szívet, ezért is fontos a korai felismerés és mielőbbi állatorvosi kezelés!
A kullancsbénulás tünetei kutyáknál
A tünetek a kullancs fajától függően általában 2-7 nappal a csípést követően mutatkozhatnak meg. A hátsó végtagokon kezdődik a gyengeség, majd ahogy felfelé halad, egyre inkább gátolja a kutya mozgását. Szétcsúsznak a lábai, majd lefekszik, nem tud felkelni, végül törzse izmai is elgyengülnek, egyre nehezebben veszi a levegőt, szíve gyorsabban ver. Ahogy eléri a nyakat, torkot, a hangadást is gátolja, (a kutya elnémulhat), végül fejének megmozdítása is komoly erőfeszítésbe kerül. Rendkívül ijesztő látvány, ezért már az első gyanús tüneteknél fontos, hogy azonnal induljunk az állatorvoshoz!
- bizonytalan járás, mozgás
- gyengeség a hátsó végtagokban, majd a hátsó testtájon
- izommozgás fokozatos csökkenése, a betegség előre haladásával teljes elvesztése
- öklendezés, hányás
- köhögés, nehézlégzés
- magas vérnyomás
- szapora szívverés
- gyenge reflexek (vagy azok teljes hiánya)
- kitágult pupillák
- fokozott nyálzás
- nehézség evés, nyelés közben
Mi okozza az állapotot?
A tudomány ma kb. 850 kullancsfajt ismer világszerte, ezekből negyvenre tehető azon fajok száma, melyek paralízist okozhatnak. A betegség elsősorban a kutyákat érinti, de más emlősöknél is megfigyelték már, még az embernél is (különösen gyermekeknél). Az Ixodes, a Dermacentor és Amblyomma fajok képviselői okozhatnak kullancsbénulást.
Hogyan diagnosztizálható?
A tünetek jelentkezése esetén alaposan át kell vizsgálni a kutya kültakaróját, szőrzetét kullancsok jelenlétére. A vérszívók olyan helyeken is megbújhatnak, melyekre nem is gondolnánk, ezért is fontos az alábbi pontokra különös figyelmet fordítani:
Ha a kutya egyre fokozódó gyengeséget mutat a hátsó testtájain, sántítani kezd egy kirándulást vagy sétát követően, mielőbb vigyük állatorvoshoz, hogy megtalálhassuk a betegség okát! Ha a kullancs már levált a kutyáról, nem találjuk, árulkodó jel lehet egy, a csípést követően hátramaradt apró lyuk, bőrpír, duzzanat.
A fent felsorolt tünetek észlelésekor (pl. hányás, magas vérnyomás, stb.) további vizsgálatokra lehet szükség: teljes vérkép, biokémiai profil, vizeletvizsgálat, mellkasi röntgen. Ha a légutak izmait is elérte a toxin, a vérgázok szintjét, vagyis az oxigén és szén-dioxid arányát is ellenőrzik. A paralízis miatt a légzés is egyre nehezebbé válik, a kutya kevesebb oxigént tud belélegezni, míg a szén-dioxid mennyisége halmozódik a szervezetben.
Hogyan kezelhető?
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségektől eltérően ebben az esetben a neurotoxinok felelősek az állapot kialakulásáért, melyek a csípés során jutnak be a kutya szervezetébe. A kullancs eltávolításakor az „utánpótlás” megszakad, több toxin nem kerülhet be a vérkeringésbe.
Korai beavatkozás esetén elegendő lehet a kullancs eltávolítása. Ahogy a toxinok kiürülnek szervezetéből, a kutya lassacskán visszanyeri erejét, néhány napon belül teljes felépülés várható.
Késői felismerés esetén a kutya állapotától függően, kórházi megfigyelést rendelhet el az állatorvos, amennyiben a bénulás előrehaladott. A légzőszervek érintettségénél például oxigénterápiára lehet szükség. A szapora szívverés, magas vérnyomás csillapításra szorul, főleg, ha a kutya alapbetegséggel küzd vagy időskorú. Ha a kiszáradás jeleit mutatja, intravénás folyadékpótlást kap.
A gyógyszeres kezelés fő célja a szervezetbe jutott neurotoxinok hatásainak leküzdése, valamint az izmok megfelelő működésének elősegítése, a légzés támogatása. A kórházban tartózkodás ideje alatt rendszeres neurológiai vizsgálatokat is végeznek a kutyán.
Otthoni teendők a gyógyulás elősegítésére
Előfordulhat, hogy a felépülés hosszabb ideig tart, ilyenkor néhány héten át kímélő mozgást, étrendet, kiegészítő terápiát írhatnak elő. Fontos, hogy a kutyát minél kevesebb stressz érje! Biztosítsunk a kis beteg számára nyugodt körülményeket, hagyjuk pihenni, amennyit csak lehet.
Ha az állapot a nyelést, evést is akadályozta, a megfelelő kezelést követően állatorvosunk útmutatást fog adni azzal kapcsolatosan is, milyen táplálékot, hogyan, mennyit és milyen időközönként ehet a kutya, míg teljesen felépül.
Az én kutyám is veszélyben lehet?
A kullancs okozta bénulás bármely életkorú, nemű, fajtájú kutyát, és a keverékeket is érintheti. Elsődlegesen attól függ, milyen környezetben fordulunk meg kedvencünkkel és megfelelően védekezünk-e a kullancsok ellen. Fontos tudni, hogy az állapot kialakulásához elegendő egyetlen kullancs megtapadása is!
Megelőzhető a kullancs okozta bénulás?
Kirándulást, túrázást követően mindig nézzük át alaposan kutyánkat, de érdemes a városi parkokban, kutyafuttatókon tett séták után is elvégezni e műveletet. Csak pár percbe telik, de adott esetben életmentő lehet! Kertünket tartsuk rendezetten, nyírjuk rendszeresen a füvet, mert a kis vérszívók gazos területeken, magas fűben is előszeretettel telepednek meg.
A kullancsbénulás ellen nem létezik védőoltás, egyedül a megelőzés segíthet! Tavasztól a tél beálltáig fokozott figyelmet kell fordítanunk a védelemre, de a meleg éghajlatnak köszönhetően a legjobb, ha egész évben védekezünk a kullancsok ellen. E célra többféle lehetőség közül választhatunk: a nyakörvtől kezdve a tablettákon át a rácseppenthető oldatokig (spot-on). Kérjük ki állatorvosunk véleményét, hogy megtalálhassuk azt a terméket, mely számunkra és kedvencünk számára is a leghatékonyabb védelmet nyújtja!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: msdvetmanual.com, pethealthnetwork.com
Indexkép forrás: canna-pet.com
Cikk első megjelenése: 2021. március 17.
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Szánkázás, avagy miért dörgöli a kutya a fenekét a földhöz?
A rövid válasz annyi lenne, "hogy megtörölje" vagy "mert viszket”. Szerencsés esetben hamar enyhül a probléma, de nem feltétlen garantált a megoldás. Mit tegyünk, ha kutyánkat szánkázni látjuk, és hogyan segítsünk neki?
Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
Egyedül otthon – Így teheted színesebbé kutyád számára a magány óráit
Legszívesebben a nap minden percét együtt töltenénk imádott kedvencünkkel, ám sokunk számára ez sajnos nem lehetséges. Mivel varázsolhatjuk komfortosabbá az egyedüllét idejét?