
Kullancsinvázióra figyelmeztetnek a szakemberek!
2016. március 02., 16:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Közérdekű
Az enyhe, csapadékos tél kedvezett a többféle betegséget terjesztő élősködőknek, így az elmúlt évekhez hasonlóan idén tavasszal is kullancsinvázióra kell számítani - hangzott el egy sajtóbeszélgetésen szerdán.
A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az elszaporodó kullancsok miatt ma már a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancs-encephalitist) és a Lyme-kórt nemcsak az erdőben, hanem szabadtéri sportoláskor a városi parkokban, az óvodai játszótereken is elkaphatják, akik nem védettek - olvasható a sajtóbeszélgetést szervező ügynökség szerdai, az MTI-nek elküldött közleményből.
A betegek mintegy 30 százalékában súlyos lefolyást okozó kullancs-encephalitis betegség védőoltással megelőzhető, a Lyme-kórt viszont csak a csípés elkerülésével lehet kivédeni. A kullancs-encephalitis elleni oltásokat (ez első két adagot mindenképpen) még a fertőzésveszély-mentes időszakban kell beadatni, azaz az oltási sort célszerű a napokban elkezdeni - hívják a figyelmet a szakemberek.

Fotó: petinfoclub.com
A közlemény felidézi az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) adatait, miszerint 2013 óta tavaly volt a legmagasabb a jelentett Lyme-kóros esetek száma Magyarországon: 2015-ben 1445 Lyme-kóros esetet regisztráltak. A kullancs okozta vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást is tartalmazó encephalitis esetszám pedig 106 volt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2011-ben kiadott átfogó jelentése szerint a kullancs-encephalitis megbetegedések száma egyrészt a klímaváltozás, másrészt a kültéri szabadidős tevékenységek népszerűsége okán egész Európában növekszik. A WHO szerint a betegség évről évre fokozódó problémát jelenthet a kontinensen, hiszen már olyan helyekről - Németország egyes régióiból, Svájcból, Litvániából, a skandináv országokból és Oroszországból - is érkeznek bejelentések, ahol korábban a betegség nem volt jelen. Németországban és Svájcban 1993-2006 között 200 százalékkal nőtt a megbetegedések száma, de Lengyelországban is mintegy 60 százalékos emelkedést tapasztaltak a szakemberek.
Nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, milyen fontos odafigyelnünk kutyáink és saját egészségünk megőrzésére! A kullancsok ugyanis minket és kedvenceinket is veszélyeztetnek! Fontos a megelőzés: használjunk kullancsriasztó szereket, cseppeket, vagy nyakörvet.

Fotó: amarqt.hu
A kullancs elleni védekezés örök küzdelem a kutyatartók életében, de manapság már igen sokféle szer közül választhatunk a veszély elkerülése érdekében. Egyet le kell szögeznünk, ezen nem érdemes spórolni. A legújabb, és (sajnos) a drágább szerek nagyobb hatásfokkal taszítják a kullancsokat, mint hagyományos társaik, mivel ezeknek a hatóanyagához még nem alkalmazkodott a kártékony szervezet. A különböző cseppek, és nyakörvek hasznosak lehetnek, de érdemes kipróbálni a jelenleg leginkább bevált tablettákat is. - mondta el korábban kérdésünkre Dr. Varjú Gábor.
Minden séta, túra és kertben tartózkodás után vizsgáljuk át magunkat és kutyánkat is! Minél előbb észrevesszük a kullancsot, annál jobb. A megelőzéssel és a kellő odafigyeléssel megelőzhetők az olyan alattomos betegségek, mint például a Lyme borreliosis, vagy a Powassan vírust, melyet a hazánkban újonnan megjelenő tigriskullancs terjeszt.
Forrás: MTI, kutyabarathelyek.hu
A kutyák is lehetnek csiklandósak?
Elgondolkodtál már valaha azon, mit csinál a kutyád, amikor lábaival kalimpál, miközben a pocakját vagy hátát vakargatod? Lehet, hogy csiklandozza az érintésed?
Hasnyálmirigy-gyulladás kutyáknál – Tünetek és teendők betegség esetén
Változatos tünetei miatt nem mindig könnyű felismerni a betegséget, ám az állapot hamar súlyosbodhat, ezért mielőbbi állatorvosi ellátást igényel. Hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Előrehozták a karácsonyt, hogy a súlyos beteg kutya is ünnepelhessen
Riley, a 11 éves német dog elmondhatatlanul örült ajándékainak!
5 tünet, ami komoly bajt is jelezhet a kutyánál
Erőteljesen liheg vagy nyálzik? Folyton szomjas és vizet kér? Másként kezd el viselkedni? Talán még a szaga is megváltozik... Mi mindenre utalhat, ha szokatlan tüneteket tapasztalunk kedvencünknél?
Fülproblémák kutyáknál – Tünetek és teendők
A kutyafül. Kicsi, nagy, háromszögalakú, ovális vagy kerek. Hegye mutathat felfelé, lóghat lefelé vagy hetykén megtörik, és igazán bájos megjelenést kölcsönöz viselőjének. De mi történik, ha a fül megbetegszik? Hogyan segíthetünk kedvencünknek?