
Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
2024. március 17., 13:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A kullancsok által terjesztett fertőző betegségek komoly veszélyt jelenthetnek kedvenceinkre és ránk nézve is! Sétát, kirándulást követően vizsgáljuk át alaposan kutyánk testét, különös figyelmet fordítva e kiemelt területekre!
1. Fülek
A kullancsok a jól megszokott, bevált útvonalakat azonosítva választják ki azt a helyet, ahol a fűszálak hegyén, vagy a cserjéken időzve türelmesen várnak a gazdaállatra. Kíváncsi természetük miatt kutyáink mindenbe beledugják az orrukat és a pofájukat, ez pedig nagy előny a kullancsok számára, könnyen átmászhatnak a kutya fejére. A fül vérerekkel gazdagon behálózott terület, különösen a belső felületén szeretnek táplálkozni a vérszívók. A hosszúszőrű, lógófülű kutyák gyakran esnek áldozatuk csípésüknek, a füleken és a fülkagylóban is képesek észrevétlenül elrejtőzni.

Fotó: pinterest.com
2. A nyakörv alatt
A kullancsok megbújhatnak a nyakörv, kendő, hám és a kutyaruha körül/alatt is. E felszerelések szövettel borított részeibe belekapaszkodva csak pár lépés választja el őket a kutya bőrétől. Ha kutyánkról ritkán vesszük le a nyakörvet, átvizsgálásakor távolítsuk el róla ezt is a többi felszereléssel együtt, fésüljük át ezeken a helyeken a szőrt. Az aprócska vérszívók megtaláláshoz használjunk sűrű bolhafésűt. Nézzük át a nyakörvet is, hátha éppen azon „sétál” körbe-körbe, arra várakozva, hogy visszakerüljön leendő áldozatára.

Fotó: 3milliondogs.com
3. Szemkörnyék, szemhéj
Idősebb korban gyakoriak a szemhéjon formálódó kisebb göbök, szemölcsök. A szemhéjra tapadt apró kullancs könnyen összetéveszthető ezekkel az elváltozásokkal. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy vérszívóval van-e dolgunk, mutassuk meg állatorvosunknak. A szem környékén időző kullancsok eltávolításához némi ügyesség szükségeltetik, ám ha kutyánknak nehezére esik nyugodtan maradni, inkább kérjünk szakértő segítséget, nehogy megsértsük a szemét.

Fotó: lifewitdogs.tv
4. Száj
Sok kutya szeret legelészni, egy-egy fűszálról pedig könnyen bejuthat a szájába a kullancs. elegendő a pofa megnyalása is, a kutya nyelvére tapadt élősködő már be is került a szájába, ahol pillanatok alatt befúródhat a fogínybe vagy a kutya szájpadlásába. Célszerű körülnézni itt is! Rendszeres ellenőrzés melltt a gyanús elváltozásokat is észrevehetjük, melyek orvosi kezelésre szorulhatnak!

Fotó: dogrescuecarcassonne.co.uk
5. Mancsok, talppárnák
A talppárnák közötti részeken is képesek megbújni, ezért érdemes átvizsgálni a mancsokat. Hosszabb szőrű kutyák esetében akár le is nyírhatjuk a mancson túlnövő „mamuszt”, hogy kevésbé tudjanak ráakaszkodni a kullancsok. Innen ugyanis kis erőfeszítéssel mászhatnak tovább a kutya egyéb testtájaira, ahol nehezebben vesszük észre őket. Ha kedvenced intenzíven nyalogatja, rágcsálja a mancsát, talppárnái közét, kullancscsípés vagy toklász is okozhatja a kellemetlenséget. A mancsba fúródott toklász a bőrfelszín alatt tovább vándorolhat, sőt a mancson is átfúródhat, borzasztó fájdalmat és súlyos gyulladást okozva!

Fotó: apetsplaceofclw.com
6. Fenék
A kullancsok előszeretettel bújnak meg a szőrrel sűrűn fedett, sötét, nedves felületeken, ahol a kutya kevésbé vagy egyáltalán nem tudja elérni. Célszerű átvizsgálni a nemi szervek és a végbélnyílás környékét is egy kiadós séta után, mégha nem is fűlik annyira hozzá a fogunk. A farok alatti részt, kanok esetében a heréket is nézzük át. A combhajlat belső részén könnyebben összecsomósodik a szőr, ezt se hagyjuk ki!
A sérült kullanccsal történő közvetlen érintkezés fertőző lehet számunkra is, ezért minden esetben használjunk speciális kullancseltávolító kanalat vagy csipeszt! Még véletlenül se tépjük ki körömmel, mert a kullancs fertőzött nyála egy apró seben át is bejuthat vérkeringésünkbe! A kullancs által terjesztett betegségek (pl. Lyme-kór) komoly veszélyt jelenthetnek gazdira és kedvencére egyaránt, ezért fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre: használjunk kullancs elleni nyakörvet vagy cseppet, sprayt, emellett érdemes kertünket is rendben tartani, hogy ne legyen többé kullancsbarát.
Forrás: iheartdogs.com
Indexkép forrás: lifewithdogs.tv, pinterest.com
Cikk első megjelenése: 2017. június 09.
Az 1800-as években épült Károlyi-kastély vár kutyusoddal együtt
A Károlyi Kastély Hotel & Restaurant 23 szállodai szobával, étteremmel és egy 50 hektáros arborétummal közkedvelt úticélja a kiskedvenceikkel utazó vendégeknek, hisz a kastély körüli ősfás park mindenki számára igazi kikapcsolódást nyújt.
Csivava mentette meg szakadékba zuhant gazdáját Svájcban
A kis csivava mutatta meg a svájci hegyimentőknek, hol zuhant a mélybe gazdája a Fee gleccseren, péntek délután. Ezzel valószínűleg megmentette az életét.
Valóban hipoallergén a kutyatáp?
Manapság igen elterjedt és népszerű „hipoallergén” táppal etetni a kutyákat, habár nagyrészük nem allergiás, és soha nem is lesz az, valamint a piacon lévő tápok jórésze nem hipoallergén, még ha a címke szerint annak is van titulálva.
Megmentette gazdája és barátai életét egy kutya a texasi árvízben
Ugatásával mentette meg egy nyaraló baráti társaság életét egyikük kutyája. A pihenésük könnyen tragédiába torkollott volna, ha nem ébrednek fel időben.
Egy segítőkutya is oklevelet kapott a MATE Kaposvári Campus diplomaosztóján
A Dallam névre hallgató kutyus két éve került a most gyógypedagógiai szakon diplomát szerző Mercédeszhez a Baráthegyi Vakvezető és Segítőkutya Alapítványtól segítőkutyaként, ahol vakvezető kutyának képezték ki, végül azonban személyi segítőkutyaként került a lányhoz.
Mercédesz azt mondja: már a kezdetektől fogva rendszeresen bevitte kutyáját az órákra, a vizsgáit, szigorlatát és záróvizsgáját is vele csinálhatta meg. – Azt gondolom, ha az egyetemem nem állt volna ilyen empatikusan hozzánk, a diplomám se lehetett volna olyan szép, amilyen szép lett – mesélte. Dallam volt az első segítőkutya, akit kitüntettek az egyetemen.