Miért szeretne a kutyám evés után játszani?
2023. november 19., 08:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Jóízűen elfogyasztotta vacsoráját, majd hirtelen rátör a játszhatnék. Tényleg annyira finom volt, hogy kedvencünk örömében nem tudja visszafogni magát, és ki kell mozognia jókedvét? De hát pihennie kellene...
Igen, pihennie kellene. Ahogy nekünk sem javasolják, hogy teli pocakkal menjünk el edzésre, vagy induljunk el futni, úszni, úgy négylábú barátunk is jobban tenné, ha evés után leheveredne a helyére. Ehelyett megragadja játékát, körbe-körbe rohangál a kertben vagy a házban, majd odahozza, és kéri, hogy dobjuk el. Újra és újra. Vagy inkább oda sem adja, hanem folytatja a bohóckodást. Esetleg a pórázát nézi kitartóan, mert ki akar menni sétálni. Ha pedig több kutya van otthon, már kész is a káosz... Honnan ez a kitörő energia? És mit csináljunk vele?
Az étel energiát ad
Ha rendszeresen tapasztaljuk etetés után, érdemes átgondolni a következőket. Rengeteg kutyaeledel közül válogathatunk, a száraztápoktól kezdve a nedves eledeleken át a főtt készételekig, és még ott van az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő nyersetetés is. A kereskedelmi forgalomban kapható tápok is különböző összetételűek, akad, amelyik nagy arányban tartalmaz szénhidrátot és cukrokat, amiktől szó szerint „felmehet a cukra”, és átmenetileg megzizzen a kutya.
Kereskedelmi eledel esetén olvassuk el a címkén szereplő adatokat: hány százalékban található benne fehérje, zsír, rost, stb.? Milyen típusú és mennyi szénhidrát, cukor van benne? Ez utóbbiak (egyéb töltőanyagokkal egyetemben) lehetnek az okai annak, hogy az evés utáni izgő-mozgó viselkedésért. A kutyáknak nincs szükségük sok szénhidrátra (sokak szerint semennyire sem), de ha szervezetük mégis hozzájut, ráadásul minden egyes nap, akkor nemcsak az evés utáni „megzizzenéssel” bajlódhatunk, de hosszú távon a kutya egészségére is káros fényt vethet e kiegyensúlyozatlan táplálás.
Ha nemrég váltottunk eledelt, és valami finomabbra cseréltük, éppen ez is lehet az ok. Ki ne örülne annak, ha a megszokottnál ízletesebb étel kerül az asztalára, vagyis tálkájába? Ügyeljünk arra is, hogy a kutya az életkorának, energiaszintjének megfelelő mennyiségű ennivalót kapja. Ha emeljük az adagot, az ugyanúgy kiválthatja az evés-után-játék eredményét.
Fontos tudnivalók gazdiknak: Kutyáink táplálása az alapoktól
Egyéb lehetséges okok
Ha minőségi eledellel tápláljuk kedvencünket, és a megfelelő adagokat kapja, elképzelhető, hogy csupán egy kis szórakozásra vágyik evést követően vagy másfajta stimulációt keres. Elejét vehetjük az őrületnek, ha beszerzünk pár rágcsálnivaló játékot. A rágcsálás nyugtató hatással bír számára, ami nemcsak evés után, hanem a nap folyamán is jól jön. Lehet, hogy valami beakadt a foga közé, és a rágással attól szeretne megszabadulni.
Érdekes megfigyelni azt is, étkezés után mennyi idővel kezd el mocorogni. 15-30 perc? Lehet, hogy könnyítene magán, mivel a táplálkozás beindította az emésztőrendszert, és ha menni kell... Kölyköknél például tipikus, hogy alvás, evés után szinte rögtön pisilni és/vagy kakilni kell. A szobatisztaságra nevelés egyik kulcspontja ez: vigyük ki, amint észleljük a kiskutyán a jeleket (szaglássza a padlót, keresi a helyet, köröz, stb.)
Mit tehetünk, ha a kutya játszani akar táplálkozás után?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy a kutya evést követően pihenjen. Legalább két órán keresztül kerülje az intenzív testmozgást, játékot. Ez lehet azonban 3-4 óra is, a táplálék típusától, emészthetőségétől és mennyiségétől függően. Ne szaladgáljon, ne kergetőzzön a többiekkel, ne ugráljon, ne dobáljunk neki labdát, frizbit, és ha ki is kell mennünk vele, csak rövid egészségügyi séta legyen. Ha mindenképp szeretne rágcsálni valamit, adhatunk neki egy strapabíró játékot. Jobb, ha kis ideig rágja, mert hamar megszomjazhat rá, és az sem jó, ha túl sokat iszik evés után (ki is hányhatja a vacsoráját).
E tevékenységek sajnos nagyon könnyen gyomorcsavarodáshoz vezethetnek, amely állatorvosi beavatkozás nélkül rövid idő alatt a kutya halálát okozhatja. Ahogy a kifejezésben is benne van, a gyomor megcsavarodik tengelye körül, elzáródik mind a nyelőcső, mind a belek fele, és a benne található eledel miatt képződő gázok nem képesek távozni. Az elzáródás blokkolja a vérkeringést a környező szervek felé, oxigénhiány lép fel, míg végül a szív feladja a küzdelmet, és a szervezetben sokkos állapot alakul ki. Különösen veszélyes nagytestű és óriás ebeknél. Részletesen itt írunk róla:
Összegzés
Beszerezhetünk egy evéslassító tálat vagy interaktív etetőjátékot, amely másfajta stimulációt jelent a kutyának. Megdolgoztatja orrát és elméjét, a megszokott etetést feldobhatjuk általa. Vigyünk rendszert kedvencünk életébe, etessük nagyjából ugyanabban az időben (nem akkor, amikor éppen eszébe jut), gondoskodjunk a rendszeres testmozgásról, sétákról, játékról a mindennapokban, hogy kiegyensúlyozott legyen. Ha úgy érezzük segítségre van szükségünk, kérjük ki állatorvosunk tanácsát, és forduljunk bátran pozitív nevelési módszert alkalmazó, szakképzett kutyatrénerhez.
Forrás: wagwalking.com
Indexkép forrás: cvets.net
Cikk első megjelenése: 2022. július 06.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.