Székrekedés kutyáknál - Nagy bajt okozhat, ha krónikussá válik
2024. március 01., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Borzasztóan kellemetlen tud lenni, amikor „kellene, de nem megy”. Nemcsak a kutya egészsége láthatja kárát, de életét is veszélyeztetheti, ha elmarad a kezelés. Mi okozhatja, és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Egy kis anatómia
A vastagbél a bélrendszer nagyobb szakasza, a csípőbél és a végbél között található. Fő szerepe, hogy átmeneti tárolóvezetékként szolgáljon a salakanyagok számára. A hasznosítható vizet és sókat a vastagbél falán át szívja fel a szervezet. Székrekedés esetén a folyamat nehezített, a salakanyagok a normálisnál tovább maradnak a vastagbélben, ez pedig nemcsak az egészséges működést gátolja, de fájdalmas, feszítő érzést is okoz a kutya számára. Krónikus székrekedésről akkor beszélünk, ha az állapot hosszabb időn át fennáll, az ürülék és a gázok nem távoznak megfelelően (vagy egyáltalán nem távoznak), a vastagbél minimális aktivitást mutat.
A krónikus székrekedés (megacolon) lehet veleszületett vagy szerzett. Előbbi esetében a kutya úgy születik, hogy a vastagbél normális izomműködése hiányzik. Szerzett lehet akkor, ha valami miatt az ürülék megreked a vastagbélben, a víz teljes mértékben felszívódik, a szárazanyagok viszont megkötnek, így az ürülék egy kemény, agyagszerű anyaggá áll össze.
Ha ez az anyag hosszabb időn át a vastagbélben marad, a vastagbél kitágul, mely orvosi beavatkozás nélkül visszafordíthatatlan elváltozásokhoz vezethet. Izmai már nem képesek ellátni feladatukat, megszűnik a perisztaltikus mozgás, az ürülék végleg megreked a bélben. Óriási fájdalommal jár a kutya számára, és az életét is veszélyzteti, ha nem kap szakszerű segítséget!
Tünetek
- Rendszertelen ürítés
- Erőlködés ürítés közben, eredményeként minimális vagy semennyi ürülék sem távozik
- A hosszas erőlködés következtében kis mennyiségű hasmenés jelenik meg
- Az erőlködés hatására kisebesedhet a végbél, vérzés jelentkezhet
- Kemény, száraz ürülék
- Alhasi vizsgálat során a vastagbél kitapintható, kemény
- A kutya pocakja megnagyobbodik, feszül, puffad
- Hasának érintésére a kutya fájdalmat jelez (erőteljes fájdalom esetén agresszívan is reagálhat)
- Gumikesztyűvel végzett vizsgálat során a végbélben megrekedt ürülék tapintható
- Alkalmankénti hányás, étvágytalanság és/vagy rosszkedv, depresszió
- Fogyás
- Dehidratáció (kiszáradás)
- A kutya szőre ápolatlan hatást kelt, összegubancolódott, összetapadt
Lehetséges okok
- Idiopátiás (ismeretlen)
- Veleszületett (már a születéskor jelen van)
- Az ürülék útjában mechanikai akadály halmozódott fel
- Daganat a vastagbélben, végbélben vagy végbélnyílás környékén
- Valamilyen trauma érte a testet, például végtagtörés (combcsonttörés) vagy medencetörés
- Anyagcsere-rendellenességek, például alacsony káliumszint, súlyos dehidratáció
- Neurológiai (idegrendszeri) vagy neuromuszkuláris (ideg-izom) betegségek: a gerincvelő betegsége, porckorongsérv, stb.
- A végbél és/vagy a végbélnyílás betegsége
- Gyógyszerek, például bizonyos kemoterápiás szerek, savlekötők, a röntgenfelvétel pontosításánál használt bárium, vagy fekélyek kezeléséhez használt készítmények, stb.
Diagnózis
Első körben egy alapos vizsgálatra lesz szükség az állatorvosnál, melynek részét képezi a vérkép és vizeletvizsgálat is. Megtapogatják a kutya hasát, megvizsgálják végbélét és a végbélnyílás környékét. Vigyük magunkkal a kutya meglévő leleteit, hogy kórtörténetét is áttekinthessék, és mondjunk el minden olyan tünetet, melyet az utóbbi időben észleltünk kedvencünkön (akkor is, ha úgy véljük, nem feltétlen van köze a betegséghez, ami miatt ellátogattunk vele az állatorvoshoz). Röntgenfelvételek segítségével megállapítható, mennyi ürülék található a vastagbélben, mely szakaszán rekedt meg, van-e valamilyen elváltozás vagy elzáródás a vastagbélben (pl. idegen anyag felhalmozódása miatt). Vastagbéltükrözésre (kolonoszkópia) is szükség lehet, ha a székrekedést okozó elváltozás nem zárható ki a vastagbélben vagy annak falán (pl. polip).
Kezelés
Ha az ürítés nem indul meg magától, infúziót adhatnak a kutyának, hogy ellássák a megfelelő folyadékmennyiséggel, és helyreállítsák az eltolódott elektrolit-háztartást. Bódítás mellett végzett beöntés lehet a következő lépés, ha a problémát csupán a megrekedt ürülék okozza.
Abban az esetben, ha székrekedés gyakran visszatér, illetve az elzáródás hátterében idegen anyagok felhalmozódása (pl. játék vagy bot darabjait nyelte le a kutya), vagy szervi elváltozás (pl. daganat) áll, műtéti beavatkozásra lehet szükség.
Életmód
- A krónikus székrekedéssel küzdő kutyák számára különösen ajánlott a rendszeres testmozgás és a gyógytorna - speciális gyakorlatok segítségével erősíthetjük az emésztőrendszer és az alhas izmait.
- Állatorvosunk segítségével állítsuk össze kedvencünk étrendjét, hiszen fontos, hogy jól hasznosuló eledelt kapjon, mely rostokban gazdag, és kevés, könnyen távozó végtermékkel jár. A szükséges rostmennyiséget és a bélműködést támogató anyagokat állatorvosunk által ajánlott táplálékkiegészítő formájában is biztosíthatjuk kedvencünk számára.
- Kerüljük a csont adását! A csontszilánkok felsérthetik a kutya száját, és súlyos sérüléseket okozhatnak lenyelés esetén, továbbá felhalmozódhatnak a vastagbélben, mely krónikus székrekedés esetén csak tetézi a bajt, és komoly fájdalommal jár a kutya számára!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: petactivelife.com
Cikk első megjelenése: 2022. október 20.
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?