Székrekedés kutyáknál - Nagy bajt okozhat, ha krónikussá válik
2024. március 01., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Borzasztóan kellemetlen tud lenni, amikor „kellene, de nem megy”. Nemcsak a kutya egészsége láthatja kárát, de életét is veszélyeztetheti, ha elmarad a kezelés. Mi okozhatja, és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Egy kis anatómia
A vastagbél a bélrendszer nagyobb szakasza, a csípőbél és a végbél között található. Fő szerepe, hogy átmeneti tárolóvezetékként szolgáljon a salakanyagok számára. A hasznosítható vizet és sókat a vastagbél falán át szívja fel a szervezet. Székrekedés esetén a folyamat nehezített, a salakanyagok a normálisnál tovább maradnak a vastagbélben, ez pedig nemcsak az egészséges működést gátolja, de fájdalmas, feszítő érzést is okoz a kutya számára. Krónikus székrekedésről akkor beszélünk, ha az állapot hosszabb időn át fennáll, az ürülék és a gázok nem távoznak megfelelően (vagy egyáltalán nem távoznak), a vastagbél minimális aktivitást mutat.
A krónikus székrekedés (megacolon) lehet veleszületett vagy szerzett. Előbbi esetében a kutya úgy születik, hogy a vastagbél normális izomműködése hiányzik. Szerzett lehet akkor, ha valami miatt az ürülék megreked a vastagbélben, a víz teljes mértékben felszívódik, a szárazanyagok viszont megkötnek, így az ürülék egy kemény, agyagszerű anyaggá áll össze.
Ha ez az anyag hosszabb időn át a vastagbélben marad, a vastagbél kitágul, mely orvosi beavatkozás nélkül visszafordíthatatlan elváltozásokhoz vezethet. Izmai már nem képesek ellátni feladatukat, megszűnik a perisztaltikus mozgás, az ürülék végleg megreked a bélben. Óriási fájdalommal jár a kutya számára, és az életét is veszélyzteti, ha nem kap szakszerű segítséget!
Tünetek
- Rendszertelen ürítés
- Erőlködés ürítés közben, eredményeként minimális vagy semennyi ürülék sem távozik
- A hosszas erőlködés következtében kis mennyiségű hasmenés jelenik meg
- Az erőlködés hatására kisebesedhet a végbél, vérzés jelentkezhet
- Kemény, száraz ürülék
- Alhasi vizsgálat során a vastagbél kitapintható, kemény
- A kutya pocakja megnagyobbodik, feszül, puffad
- Hasának érintésére a kutya fájdalmat jelez (erőteljes fájdalom esetén agresszívan is reagálhat)
- Gumikesztyűvel végzett vizsgálat során a végbélben megrekedt ürülék tapintható
- Alkalmankénti hányás, étvágytalanság és/vagy rosszkedv, depresszió
- Fogyás
- Dehidratáció (kiszáradás)
- A kutya szőre ápolatlan hatást kelt, összegubancolódott, összetapadt
Lehetséges okok
- Idiopátiás (ismeretlen)
- Veleszületett (már a születéskor jelen van)
- Az ürülék útjában mechanikai akadály halmozódott fel
- Daganat a vastagbélben, végbélben vagy végbélnyílás környékén
- Valamilyen trauma érte a testet, például végtagtörés (combcsonttörés) vagy medencetörés
- Anyagcsere-rendellenességek, például alacsony káliumszint, súlyos dehidratáció
- Neurológiai (idegrendszeri) vagy neuromuszkuláris (ideg-izom) betegségek: a gerincvelő betegsége, porckorongsérv, stb.
- A végbél és/vagy a végbélnyílás betegsége
- Gyógyszerek, például bizonyos kemoterápiás szerek, savlekötők, a röntgenfelvétel pontosításánál használt bárium, vagy fekélyek kezeléséhez használt készítmények, stb.
Diagnózis
Első körben egy alapos vizsgálatra lesz szükség az állatorvosnál, melynek részét képezi a vérkép és vizeletvizsgálat is. Megtapogatják a kutya hasát, megvizsgálják végbélét és a végbélnyílás környékét. Vigyük magunkkal a kutya meglévő leleteit, hogy kórtörténetét is áttekinthessék, és mondjunk el minden olyan tünetet, melyet az utóbbi időben észleltünk kedvencünkön (akkor is, ha úgy véljük, nem feltétlen van köze a betegséghez, ami miatt ellátogattunk vele az állatorvoshoz). Röntgenfelvételek segítségével megállapítható, mennyi ürülék található a vastagbélben, mely szakaszán rekedt meg, van-e valamilyen elváltozás vagy elzáródás a vastagbélben (pl. idegen anyag felhalmozódása miatt). Vastagbéltükrözésre (kolonoszkópia) is szükség lehet, ha a székrekedést okozó elváltozás nem zárható ki a vastagbélben vagy annak falán (pl. polip).
Kezelés
Ha az ürítés nem indul meg magától, infúziót adhatnak a kutyának, hogy ellássák a megfelelő folyadékmennyiséggel, és helyreállítsák az eltolódott elektrolit-háztartást. Bódítás mellett végzett beöntés lehet a következő lépés, ha a problémát csupán a megrekedt ürülék okozza.
Abban az esetben, ha székrekedés gyakran visszatér, illetve az elzáródás hátterében idegen anyagok felhalmozódása (pl. játék vagy bot darabjait nyelte le a kutya), vagy szervi elváltozás (pl. daganat) áll, műtéti beavatkozásra lehet szükség.
Életmód
- A krónikus székrekedéssel küzdő kutyák számára különösen ajánlott a rendszeres testmozgás és a gyógytorna - speciális gyakorlatok segítségével erősíthetjük az emésztőrendszer és az alhas izmait.
- Állatorvosunk segítségével állítsuk össze kedvencünk étrendjét, hiszen fontos, hogy jól hasznosuló eledelt kapjon, mely rostokban gazdag, és kevés, könnyen távozó végtermékkel jár. A szükséges rostmennyiséget és a bélműködést támogató anyagokat állatorvosunk által ajánlott táplálékkiegészítő formájában is biztosíthatjuk kedvencünk számára.
- Kerüljük a csont adását! A csontszilánkok felsérthetik a kutya száját, és súlyos sérüléseket okozhatnak lenyelés esetén, továbbá felhalmozódhatnak a vastagbélben, mely krónikus székrekedés esetén csak tetézi a bajt, és komoly fájdalommal jár a kutya számára!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: petactivelife.com
Cikk első megjelenése: 2022. október 20.
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?