Tűzijáték Augusztus 20-án - Mit tehetsz kutyád védelmében?
2024. augusztus 18., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Évről-évre felmerül a kérdés, hogyan vigyázhatunk még jobban kedvencünk testi-lelki épségére ezen a napon. Következő tanácsainkkal ebben szeretnénk segíteni a kedves Olvasót.
Sokunk egyik legrettegettebb napja közeledik ezen a hétvégén. Bár számos megyeszékhelyen és városban idejekorán megszületett az elhatározás, hogy nem lesz tűzijáték augusztus 20-án, sajnos számítani lehet arra, hogy itt-ott durrogtatással találkozunk. Budapesten pedig már jó előre beharangozták, hogy Európa legnagyobb tűzijátékával készülnek az államalapítás ünnepére.
Joggal merül fel a kérdés, hogyan óvhatjuk meg kedvencünket? Először is azt nézzük át, milyen tünetek utalnak arra, hogy a kutya rosszul érzi magát, fél:
- remegés, reszketés, mely rövid idő alatt is erőteljessé válhat (kiterjed az egész testre)
- fokozott nyálzás
- fokozott hangadás (nyüszítés, ugatás, vonyítás)
- izgatottság (fel-alá járkál, nem találja a helyét, felugrik az asztalra, konyhapultra, stb.)
Visszautasítja az ételt
Nagymértékű stressz esetén a legfinomabb falatokat sem fogadja el, hiszen a tűzijátékkal járó látvány, zaj és a levegőben terjedő rezgések megijesztik, összezavarják a kutyát. Ilyenkor úgy érezheti, hogy veszélyben van az élete – és amikor a túlélés a tét, akkor a fontossági sorrend első helyén nem az élelemszerzés (evés) áll, hanem az, hogy minél távolabb kerüljön a veszélyes dologtól.
Menekülés
A kutya mindenáron szeretne elbújni. Ahogy fentebb írtuk, szeretne minél távolabb kerülni a veszélyforrástól. Ezért történhet meg az, hogy a biztonságosnak vélt kertből sikerül kijutnia. Ezért történhet meg az is, hogy a lakásban vagy a házban menedéket keres a kanapé alatt, a szekrény mögött, stb. Még a legszűkebb helyre is megpróbálhatja bepasszírozni magát.
A másik eshetőség, hogy olyannyira elviselhetetlennek véli a tűzijáték robaját, hogy saját testi épségét kockáztatva megpróbál kitörni a bezártságból: addig kaparja az ajtót, amíg vérezni kezd a karma, mancsa; rágja az ajtót, felsértve közben a száját, fogait. Hallani olyat is, hogy a kutya kiugrott a (becsukott) ablakon vagy kirágta magát a garázsajtón; addig tépte-szaggatta a drótkerítést, amíg rést csinált rajta, és kinyomta magát, hogy aztán világgá rohanjon.
Fokozott vizelési és ürítési inger
Magyarán: bepisil, bekakil. Oka a félelem, a rettegés. Nem azért, mert megfeledkezett a szobatisztaságról, és nem is azért, mert bosszantani akarja vele a gazdit. Megbüntetni érte felesleges és értelmetlen.
Mit tehetünk kutyánk érdekében?
- Ha megoldható, maradjunk otthon, vagy bízzuk olyan családtag, barát gondjára, akiről tudjuk, hogy jól ismeri kutyánkat, érti viselkedését, és képes megnyugtatni.
- Tartsuk bent a kutyát. Biztosítsunk számára egy nyugodt, csendes helyet. Ez lehet mellettünk a kanapén, ágyban vagy a fekhelye, kuckója, ketrece, amit jól ismer, amit szeret, ami a biztonságos jelenti neki.
- Húzzuk be a függönyöket, eresszük le a redőnyt, hogy kizárjuk a fényt, és csökkentsük a zajt. Ha van ventilátorunk, kipróbálhatjuk, hogy bekapcsoljuk. Segíthet eloszlatni a rezgéseket a levegőben. (Mennydörgés, vihar esetén is bevethető.)
- Kapcsoljuk be a tévét vagy a rádiót – de ne a tűzijátékot nézzük benne!
- Tegyünk fel nyugtató zenét. Segít, ha már van néhány olyan zene a lejátszási listánkon, amit ismer a kutya. És nem, nem a szám címére vagy előadójára gondolunk, hanem arra, hogy egy-két bizonyos számot rendszeresen feltettünk alacsony hangerővel kifejezetten akkor, amikor a kutya otthon pihen. Néhány alkalom után összeköti a zenét azzal, hogy most „nyugi-idő” van, és ha meghallja a zenét, önkéntelenül is beindíthatunk egy relaxációs folyamatot.
- Készítsük elő a kedvenc játékait, rágcsálnivalókat. Ha ismeri a Kong-ot, töltsük meg olyasmivel, aminek nem tud ellenállni (sajtkrém, májkrém, stb.), és természetesen egészséges számára. A szimatszőnyeg és különféle interaktív játékok is segíthetnek lefoglalni elméjét.
- Őrizzük meg nyugalmunkat. Legyünk mellette, érezze, hogy az az érzés árad belőlünk, minden rendben. Ha ránk is átragad a szorongása, akkor ez egy öngerjesztő folyamat révén csak tovább erősíti a bajt. Beszéljünk hozzá megnyugtató hangon.
Mi legyen a sétával?
Időzítsük a sétát a tűzijáték kezdetének előttre. Ha lehetséges, kora reggel vagy délelőtt tegyünk egy jó nagy sétát a környéken, vagy menjünk el kirándulni, hogy kicsit elfáradjon a kutyus.
- Ha ki kell menni a tűzijáték ideje alatt, tartsuk mindvégig pórázon.
- Biztonságot nyújthat, ha nyakörv és hám is van a kutyán, és mindkettőre rácsatoljuk a pórázt, hogyha nagy erővel húzna ijedtében vagy kibújna a nyakörvből, akkor is meg tudjuk fogni. A nyakörvön és/vagy hámon legyen biléta a kutya nevével és a telefonszámunkkal legalább.
- Ne feledkezzünk meg a mikrochipről sem, ami 3 hónapos kor felett minden kutyának jogszabályilag kötelező. Legyen regisztrálva, és ügyeljünk arra, hogy a petvetdata.hu rendszerben is jók legyenek adataink – ehhez kérjük állatorvosunk segítségét.
- Ha nem hajlandó sétálni, menjünk haza. Lehet, hogy aztán otthon, a biztonságban „elengedi magát”, de az őt érő stresszhez képest semmiség, ha egyszer-kétszer fel kell takarítanunk utána.
Előfordulhat, hogy nem tudunk otthon lenni a tűzijáték idején. Munka, baleset, családi vészhelyzet – bármi legyen is ok, ha kutyánk egyedül marad otthon, megeshet, hogy minden óvintézkedés ellenére nyoma vész. Vagy a sétán riad meg annyira, hogy kitépi kezünkből a pórázt, és világgá fut. Szerencsés esetben hazafelé veszi az irányt, de ha nem, akkor ajánljuk figyelmetekbe alábbi tanácsainkat:
Még több hasznos információt találhattok a témában megjelent cikkeinkben:
- Tűzijáték kutyával – Biztos jó ötlet?
- Augusztusi tűzijáték – Készülj fel rá időben!
- Augusztus 20-i tűzijáték – Így védd meg a kutyádat
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: Unsplash/@_redo_ - Unsplash/@rayhennessy
Cikk első megjelenése: 2023. augusztus 18.
Repülj, és szállj meg kutyusoddal együtt négycsillagos Superior szállodában
A négycsillagos Superior minősítésű szálloda a budapesti repülőtérhez közel helyezkedik el, így nagyszerű választás azoknak, akik egyszerre szeretnének közel lenni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérhez, és igényük, hogy könnyen jussanak el a belvárosba.
Szocializáció kölyökkorban – 5 dolog, amiért nem szabad kihagyni
A kiskutya szocializálása az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyát nevelhessünk fel. Mi mindenben segítheti későbbi élete során?
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?