10 étel, amiből jobb, ha kutyád nem eszik
2024. március 25., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
"Csak egy falatkát!" Kérlelő tekintetének nem könnyű ellenállni, de ha olyan étel vagy ital van kezünk ügyében, mely számára veszélyes, igenis muszáj. Nem lehet elégszer elmondani, hogy bizony akadnak olyan finomságok, melyekből kedvencünk nem kaphat. Lássuk a legfontosabbakat!
1. Csokoládé, kávé és koffein
Megannyi forrásból hallhattunk és olvashattunk arról, milyen veszélyeket rejthet magában e finomságok fogyasztása: szapora szívverés, általános izgatottság, idegrendszeri tünetek... A bennük található metilxantin-származékok hatására hányás, hasmenés, erős lihegés, fokozott szomjúság és vizelés jelentkezhet, a kutya hiperaktívvá válik, remeghet, reszkethet, súlyos esetben rohamok léphetnek fel.
Az étcsokoládé veszélyesebb a tejcsokoládénál, s azt sem árt tudni, hogy minél sötétebb a színe, tehát minél több kakaót tartalmaz, annál nagyobb a kockázat kedvencünkre nézve. Az elfogyasztott mennyiség, a kutya testsúlya, egészségi állapota és egyéb tényezők is befolyásolják azt, hogyan reagál szervezete a csokoládéra. A teobromin nevű vegyület és a koffein egyaránt mérgező, már kis mennyiségben is életveszélyes állapotot idézhet elő!
Koffeinnel számos ételben és italban találkozhatunk: teák, energiaitalok, sütemények, édességek, fagylaltok és jégkrémek, stb. Kedvenceink azonban sokkal érzékenyebben reagálnak rá, ezért kis mennyiségben is igen komoly gondot okozhat. Gyanú esetén mielőbb induljunk az állatorvoshoz!
2. Szőlő és mazsola
Édes ízük miatt a kutyák is rákaphatnak e gyümölcsökre, de vigyázzunk! Habár a mérgezés kiváltója még nem teljesen ismert, jobb, ha kerüljük, hogy kedvencünk fogyasszon belőlük. Akadnak, akik jobban tolerálják társaiknál, míg mások akár pár szem szőlő vagy mazsola miatt is a rendelőben köthetnek ki, mivel - többek között - veseelégtelenséget okozhat. Helyettesítsük olyan gyümölcsökkel, melyek a kutya számára is egészségesek!
3. Xilitol (nyírfacukor)
Mesterséges édesítőként a nyírfacukor az ételek és cukorkák mellett számtalan háztartási termék (pl. fogkrém, szájvíz, rágógumi) összetevője. Bár számunkra egészségesebb választás a cukornál, kedvenceink már kis mennyiségtől is megbetegedhetnek. A vércukorszint kóros csökkenése (hipoglikémia) mellett májelégtelenség is felléphet. Hányás, letargia, koordinációs problémák, rohamok szerepelhetnek a tünetek között. Ha mindenképpen szeretnénk az ételkészítés során xilitolt használni, tartsuk olyan helyen, ahol kutyánk nem érheti el. Természetesen a xilitolt tartalmazó finomságokból és egyéb termékekből sem kaphat parányi kóstolót sem!
4. Hagyma, fokhagyma
Legyen bár nyers, párolt, főtt, sült vagy porított formában, konyhánk kedvelt alapanyagai károsak lehetnek a kutyák számára. A bennük található kénes vegyületek vérképzési problémákat okozhatnak szervezetükben, továbbá az emésztőrendszerben történő felszívódás során - a vérkeringésbe jutva - károsíthatják a vörösvértesteket. Szerkezetük törékennyé válik, sejthártyájuk megsérül, át is szakadhat, így az oxigénszállításért felelős hemoglobin kicsapódik a vörösvértestek felületére (hemolízis), következményeként vérszegénység léphet fel. Súlyos vérveszteség esetén a belső szervek károsodhatnak, az állapot kezelés hiányában halálos kimenetelű lehet.
5. Fekete dió és makadámdió
A szőlőhöz és mazsolához hasonlóan egyelőre nem ismert, mi váltja ki a mérgező hatást, mindenesetre kerülendőek e diófélék. Az elfogyasztott mennyiségtől függően változatos tünetek jelentkezhetnek: enyhébb esetben gyengeség, hányás, súlyosabb esetben azonban átmeneti bénulás is kialakulhat. Rendszerint 12 órán belül mutatkoznak a jelek, és 12-48 órán át is tarthatnak, ezért ha kedvencünk vélhetően fekete diót vagy makadámdiót evett, inkább látogassunk el időben az állatorvoshoz, ne várjunk a tünetek megjelenéséig.
6. Só és sós rágcsálnivalók
Ahogy nekünk sem tesz jót a túl sok só, kutyáink is hamar megérzik kellemetlen hatásait. A sóban található nátrium nagyobb mennyiségben szervezetükbe jutva alábbi tüneteket okozhatja: hányás, hasmenés, bágyadtság, elesettség, tremor (izomrángás és –remegés), hőemelkedés, rohamok. Hosszú távon a túlzott sóbevitel szív- és érrendszeri panaszok, vesekövesség, ödémák kialakulásához vezethet. Vagyis, ha leülünk a tévé elé egy tál ropogtatnivalóval a kezünkben, ne adjunk kutyánknak belőle. Chips, sózott mogyoró, popcorn, opi és társaik sajnos nem ebnek valók.
7. Élesztős tészta
Édes és sós ételek egyaránt készülhetnek belőle, ám az élesztős finomságok nyers formában komoly gondokat okozhatnak a kutyánál. Ha az étel előkészítése közben egy pillanatra elfordulunk, és kedvencünk bekebelez egy jókora adag élesztővel elkevert lisztet, a gyomorba érve a kellemes meleg környezetben az élesztő tovább folytatja munkáját, és hatalmasra „kelhet” odabent.
A gyomorfal rugalmassága azonban véges, csak bizonyos mértékig képes tágulni, ám eközben is erőteljes nyomást fejthet ki a rekeszizomra, a tüdőre és a szívre. A kutya egyre nehezebben kap levegőt, szíve küzd, hogy fenntartsa a keringést és a vérnyomást. Gyanú esetén figyeljük meg kutyánkat, és ha úgy látjuk, gyomortájékon, alhasi tájékon „dagadni”, puffadni kezd, értesítsük állatorvosunkat mielőbb!
8. Alkohol
Ahogy gyermekeinknek, úgy a kutyának sem adunk alkoholos italokat, ételeket. Ez magától értetődőnek tűnik, ám időről-időre mégis előfordul az ellenkezője… Ugyanúgy megterheli a májat és az agyat, mint az embereknél, ám a kutya testsúlyához viszonyítva már kisebb mennyiségű alkohol is súlyos tüneteket okozhat: émelygés, hányinger, hányás, hasmenés, bizonytalan járás, mozgáskoordinációs gondok, egyensúlyproblémák, nehézlégzés, remegés, reszketés, szapora szívverés, kóma. Alkoholmérgezés kialakulhat a kutyáknál is, ez pedig életveszélyes állapotot jelent. Soha ne adjunk kedvencünknek alkoholtartalmú italokat, ételeket!
9. Főtt csont
Főzés hatására megváltozik a csont szilárdsága, könnyebben törik, kisebb-nagyobb szilánkjai pedig felsérthetik a kutya száját, elakadhatnak a nyelőcsőben és emésztésük is megterheli a gyomrot. Az elfogyasztott csont típusától és mennyiségétől függően különböző problémákkal lehet számolni, egy méretes csülökcsonton ugyan elrágódhat pár órát a kutya, de ha megkezdi és lenyeli, a csontdarabok felhalmozódhatnak a gyomrában vagy beleiben. Többek között nyálkahártya-sérülés, fulladás, bélelzáródás, fájdalmas ürítés lehet a kimenetele a csontfogyasztásnak. Ha főtt húst szeretnénk adni neki, főzés után fejtsük le a húst és a porcokat a csontokról, ez utóbbit egyből dobjuk is ki méghozzá úgy, hogy a kutya ne férhessen hozzá a kukából sem.
10. Penészes ételek
Mégis ki adna ilyesmit imádott kedvencének? Szándékosan talán senki, ám ha a kutya előszeretettel turkál a szemetesben, bizony találkozhat „büdös kincsekkel”. Hányás, emésztőrendszeri panaszok, remegés, rohamok és egyéb tünetek utalhatnak arra, ha penészes élelmiszert fogyasztott. Előzzük meg a problémát, zárjuk el előle a kukát!
+1. Nyers hús és tojás? Csak okosan!
Rengetegen esküsznek a nyers etetés jótékony hatásaira, míg mások élből elutasítják. Mit, hogyan, mennyit ehet a kutya, és mi az, ami tilos? Érdemes a megfelelő forrásokból utánajárni a válaszoknak, hiszen figyelembe kell venni a kutya életkorát, eddigi táplálását, egészségügyi állapotát, egyéni igényeit és szükségleteit az étrend összeállításához. Állatorvosunkkal összedolgozva kisállatdietetikus, Barf-szakértő tanácsát is fontos kikérni. Egy biztos: ha a nyerset választjuk, csak ellenőrzött forrásokból származó húst és tojást adjunk kedvencünknek! A nem megfelelően hőkezelt élelmiszerek különféle baktériumokat (pl. Szalmonella, E. Coli), gombákat, vegyszereket tartalmazhatnak.
Amit mindenképpen kerüljünk, az a nyers sertéshús! Az Aujeszky-betegség ("álveszettség") a kutyákra különösen veszélyes, súlyos idegrendszeri tüneteket okoz, és szinte minden esetben halálos kimenetelű. A vírus az agyat és a gerincvelőt támadja, ezért jelentkeznek a veszettséghez hasonló tünetek: kezdetben levertség és láz jelentkezik, majd a kutya egyre nyugtalanabb, izgatottabb és extrém mértékben vakarózik. Nyáladzás, dezorientáltság, rohamok lépnek fel, míg végül elpusztul.
Válasszunk olyan élelmiszereket és eledeleket, melyek kedvencünk számára is egészségesek! Tápláljuk gondosan és szeretettel, egy életen át!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: iheartdogs.com, petmd.com
Indexkép forrás: Twitter
Cikk első megjelenése: 2021. június 16.
Ne adj préselt rágócsontot a kutyádnak, életveszélyes is lehet! Aktuális felhívás!
A népszerű jutalomfalat az utóbbi időben több ijesztő esetet is okozott: a kutyák rohamszerű állapotba kerültek a fogyasztásuk után.
Tolvajok ólálkodnak Karácsonykor
Az ünnepek közeledtével megszaporodnak a lopások: veszélyben az ételek! Aki kutyás, az tudja, hogy egy pillanatig sincs biztonságban az elöl hagyott étel.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
A rettegett fagyálló veszélyei
Minden évben előkerülő téma, ám sosem lehet eléggé hangsúlyozni: jobb félni, mint megijedni. A fagyálló veszélyeiről minden gazdinak tudnia kell!
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!