Ehetnek a kutyák pisztáciát?
2024. december 12., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Az olajos magvak jótékony hatása közismert. Van, amelyiket a kutya is biztonsággal eheti, például a natúr mogyoró, mandula vagy a dió, ám vannak mérgező fajták is, például a fekete dió és a makadámdió.
A pisztácia szerencsére egészséges nasi, de érdemes odafigyelni a lehetséges veszélyeire. Ha a kutya habzsol, a meg nem rágott darabok miatt fulladás veszélye léphet fel, ha pedig túl sokat eszik belőle, akkor a gyomorban, belekben felhalmozódott magvak elzáródást okozhatnak.
A pisztácia nem mérgező a kutyák számára. Néhány falatka elfogyasztásával kedvenceink is részesülhetnek jótékony hatásaiban. Lássuk, mi minden van a pisztáciában:
- növényi fehérjék
- antioxidánsok
- telítetlen zsírsavak
- rostok
- kálium
- foszfor
- B1 vitamin
- B6 vitamin
- réz
- mangán
A probléma ott kezdődik, ha a kutya nagyobb mennyiségben eszik a pisztáciából, akár hosszabb időn át. Mint az olajos magvak általában, a pisztácia is sok zsír, illetve kalóriát tartalmaz. Túlzott fogyasztás esetén káros lehet a kutya egészségére, alábbiakat okozhatja: elhízás, hasnyálmirigy-gyulladás, cukorbetegség és/vagy szív-érrendszeri betegség.
Súlyosbítja a kockázatot, ha a pisztácia sózott – a gyakori sófogyasztás ugyanis kifejezetten egészségtelen a kutyák számára!
Ami még gondot okozhat, az, ha a pisztácia romlott vagy szennyezett. A növényi eredetű élelmiszereken nem megfelelő tárolás esetén könnyedén megtelepedhetnek a penészgombák, melyek egy „aflatoxin” nevű anyagot bocsátanak ki. Ez az anyag súlyosan mérgező a kutyáknak! Ráadásul akkor is szennyezett lehet vele számtalan élelmiszer, ha látható jele még nincsen. Emberekre, állatokra egyaránt veszélyes!
Penészes pisztácia elfogyasztását követően alábbi tünetek jelenhet meg:
- étvágycsökkenés, étvágytalanság
- általános lelassultság (a kutya veszít éberségéből, lassabban reagál, stb.)
- hányás
- sárgaság
- indokolatlan vérzés, bevérzések a kutya bőrén
- hasmenés
Fenti tünetek észlelése esetén mielőbbi állatorvosi ellátás javasolt a kutyának!
Ehetnek a kutyák a pisztácia héjából?
Mint minden olajos mag, a pisztácia is okozhat fulladásveszélyt, különösen a száraz héja, mely a nyálkahártyára tapadva elakadhat a nyelőcsőben. Ha alábbi tüneteket észleljük a kutyán, alkalmazzunk elsősegélyt, és mielőbb vigyük el állatorvoshoz:
- pánik, ijedtség
- a kutya mancsával piszkálja a pofáját, száját
- nem reagál környezetére, gazdájára
- eszméletvesztés
Az emésztőrendszerben felhalmozódott nagy mennyiségű pisztácia bélelzáródást okozhat. Tünetei:
- hányás
- étvágytalanság
- alhasi fájdalom
- gyengeség
- elesettség, letargia
- hasmenés / székrekedés
- súlycsökkenés
Fenti tünetek észlelése esetén mielőbbi állatorvosi ellátás javasolt a kutyának!
Pisztáciás édességek, fagylaltok – velük mi a helyzet?
Habár a natúr, hámozott pisztácia önmagában nem mérgező a kutyáknak, a belőle készült finomságok sajnos azok lehetnek.
- Az édességek és fagylaltok rendszerint dúskálnak cukrokban és zsírokban, emiatt emésztési panaszokat, gyulladást okozhatnak.
- A laktótérzékeny kutyáknál puffadás és hasmenés is felléphet.
- Azok a pisztáciás készítmények, melyek csokoládét vagy nyírfacukrot (xilit) tartalmaznak, mérgezőek a kutyáknak.
Mennyi pisztáciát ehet a kutya?
A rendszeres pisztácia-fogyasztás (vagy időnként nagyobb mennyiség) káros lehet a kutya egészségére. A legjobb, ha tartjuk magunkat az előírt adagokhoz.
1) Mini és toy kutyák (10 kg alatt) = 1 darab pisztácia
Példa: Yorkshire Terrier, csivava, pomerániai törpespicc, mopsz.
2) Kistestű kutyák (10-15 kg) – 2 darab pisztácia/nap
Példa: basenji, beagle, miniatűr ausztrál juhászkutya, cocker spániel.
3) Közepes méretű kutyák (15-25 kg) = 3, maximum 4 darab pisztácia/nap.
Példa: basset hound, border collie, ausztrál pásztorkutya, dalmata
4) Nagytestű kutyák (25-45 kg) = 5, maximum 6 darab pisztácia
Példa: amerikai staffordshire terrier, pitbull, retrieverek, német juhászkutya, dobermann
5) Óriás kutyák (45 kg felett) = egy kis marék pisztácia néhány naponta
Példa: újfundlandi, bernáthegyi, bernipásztor, pireneusi hegyikutya.
A jutalomfalatok a napi ételadag legfeljebb 10%-át tegyék ki! A többi 90% esetében törekedjünk a kiegyensúlyozott, változatos kutyétrendre.
Hogyan adjunk biztonságosan pisztáciát a kutyának?
- Csak olyan pisztáciát vásároljunk, amelyik natúr. Fűszeres, sózott, bundázott pisztácia tilos!
- Távolítsuk el a pisztácia héját.
- Törjük össze kisebb darabokra, akár mozsárban, majd a megfelelő mennyiségben szórjuk a kutya eledelére. Így elkerülhető az egészben lenyelt pisztáciák okozta fulladás- és a bélelzáródás veszélye.
Még egy fontos dolog a hasnyálmirigy-gyulladással kapcsolatosan
A zsírban gazdag ételek fogyasztása kapcsán gyakran felmerül a hasnyámirigy-gyulladás kockázatának kérdése. Ha a kutya érzékeny a zsírokra, nehezen tolerálja azokat, már a legkisebb mennyiségű olajos mag is gondot okozhat. Egy csúnya gyomorrontás vagy hirtelen kikívánkozó, híg hasmenés nekünk sem esik jól. Hát még ha házon belül történik a kutyussal, és a gazdi össze is szidja érte. Holott elkerülhető lett volna, ha például nem ad neki pisztáciát, hiába néz szépen az eb.
Emellett könnyen kialakulhat hasnyálmirigy-gyulladás is, mely akut változatában rettentő fájdalommal és rosszulléttel jár. Azonnali ellátást igényel! Tünetei:
- súlyos elesettség
- alhasi fájdalom
- szűnni nem akaró hányás
- a kutya összeesik
- sokk
Fenti tünetek észlelése esetén mielőbbi állatorvosi ellátás javasolt a kutyának! A hasnyálmirigy-gyulladás azonban fokozatosan, hosszabb időn át is ki tud alakulni. Fontos, hogy tudjunk róla, hogy időben segíthessünk szenvedő kedvencünknek!
Megjegyzés:
A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Mindig kérdezze meg állatorvosát, mielőtt bármilyen új ételt adna kutyájának, különösen „emberi táplálékot”. Ami az egyik kutyának megfelelő lehet, nem biztos, hogy az Ön kutyájának is jó – ez számos tényezőtől függ, például a kutya életkorától, egészségi állapotától, kórtörténetétől és étrendjétől.
Az állatorvos által előírt diétán lévő kutyákat nem szabad az étrenden kívül semmilyen étellel vagy finomsággal etetni!
Forrás: petmd.com
Indexkép forrás: Freepik/@halayalex - Freepik/@bublikhaus
Ne adj préselt rágócsontot a kutyádnak, életveszélyes is lehet! Aktuális felhívás!
A népszerű jutalomfalat az utóbbi időben több ijesztő esetet is okozott: a kutyák rohamszerű állapotba kerültek a fogyasztásuk után.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Kovászos kenyér a kutyádnak - recepttel
A kovászos kenyér egészséges verziója a kenyereknek. Kutyusod diétájába miért előnyös beiktatnod?
Kutyasüti DIY - 3 ötletes recept kedvencednek
Spenótos-cukkinis falatkák, áfonyás szív, almás-répás roppanós... Otthon elkészíthető, ínycsiklandó finomságok, melyektől kutyusodnak is garantáltan fülig ér majd a szája. Jó étvágyat kívánunk!
Sütőtök vagy töklámpás? Bármelyiket is választod, tök jó lesz!
A Halloween eredetileg nem amerikai ünnep, bár a filmek alapján sokan így gondolják, hiszen elterjedt motívummá vált a Halloween-nel kapcsolatban, hogy az utcán jelmezekben vonulnak a gyerekek édességért kopogtatni a házakba.