Ehetnek a kutyák sárgabarackot?
2024. June 09., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Édes illata és ízletes húsa szinte ellenállhatatlanná teszi e gyümölcsöt a legtöbb kutya számára. Vajon adhatunk neki belőle?
Az őszibarack „kistestvére”, a sárga- vagy kajszibarack jellegzetes illatú, édes ízű gyümölcs. Színe a világossárgától a sötétnarancsig terjedhet. Tápanyagokban gazdag, vitaminok (pl. A és C-vitamin) és ásványi anyagok (pl. kálium, réz) egyaránt megtalálhatóak benne. Rostokban és béta-karotinban is bővelkedik.
Alacsony kalóriatartalma miatt diétás étrendbe is illeszthető, cukortartalma viszont aránylag magas, ezért elhízásra hajlamos, túlsúlyos, illetve cukorbeteg kutyák esetében megfontolandó az adása.
Ha nem vagyunk biztosak benne, ehet-e kedvencünk sárgabarackot, és ha igen, mennyit, kérjük ki állatorvosunk véleményét!
Mire kell figyelnünk, ha sárgabarackot szeretnénk adni kutyánknak?
Egészséges ebek számára igazi csemege lehet egy kis kajszi, de nem árt tudni, hogy a gyümölcs szára és magja mérgező hatóanyagokat tartalmaz. A magot kemény héj védi (magház), ami miatt pedig veszélyes, az a ciántartalma. Minél több barackmagot fogyaszt el a kutya, a benne lévő cián felhalmozódhat szervezetében, és alábbi tünetek jelenhetnek meg 15-20 perc múltán:
- kitágult pupillák
- légzési nehézség
- szapora szívverés
- szabálytalan pulzus
- vörös fogíny
- fokozott nyálzás
- hányás, hasmenés (esetenként véres ürülék)
- rohamok
- ájulás, eszméletvesztés
- sokk
A magház lenyelése fulladást okozhat – ez a kockázat akkor is fennáll, ha egészben nyeli le a magot, vagy ha szétrágja, ilyenkor még azzal is lehet számolni, hogy a maghéj éles szélei felsértik a kutya száját, nyelőcsövét, gyomrát. Bélelzáródás léphet fel, ha a kutya túl sok magházat és/vagy magot evett meg. Orvosi beavatkozás nélkül életveszélyes állapotba kerülhet a belekben rekedt magok miatt – azonnali ellátást igényel! Tünetei:
- öklendezés, hányás
- levertség, rosszullét
- puffadt, kemény alhas (tapintására fájdalmat jelez a kutya)
- székrekedés
Ha fentiek közül bármelyik tünetet észleljük kedvencünkön, mielőbb juttassuk el az állatorvoshoz!
Hogyan adjuk kutyánknak a sárgabarackot?
Mint minden zöldség és gyümölcs esetében, először is mossuk meg alaposan. Távolítsuk el a szárát (ha van, leveleit is), majd töröljük szárazra a barackot. Hámozzuk le a húsát a magról. Vágjuk kisebb kockákra vagy vékony szeletekre, hogy a kutya biztonságosan fogyaszthassa.
Az édesszájúaknak ínycsiklandó finomság lehet az aszalt sárgabarack, de ebben a formájában sokkal több cukrot és kalóriát tartalmaz, ezért elhízásra hajlamos, túlsúlyos, illetve cukorbeteg kutyáknak nem ajánlott a fogyasztása. A boltokban kapható aszalt gyümölcsök csomagolásában olyan hozzáadott anyagok is lehetnek, melyek ártalmasak lehetnek a kutya számára.
Ha odafigyelünk egészségünkre, akkor válasszunk inkább natúr aszalt sárgabarackot, így ha négylábú barátunk el is csen belőle egy darabot, nem kell aggódnunk a következmények miatt.
Ügyeljünk a mennyiségre!
Aranyszabály, hogy a jutalomfalatok legfeljebb a napi étrend 10%-át tegyék ki. Ide tartozik a nasiként adott gyümölcs is. Ugyanis, ha kertünkben bőségesen terem a kajszi, és kedvencünk napja nagy részét azzal tölti, hogy abból csemegézik, nem kell csodálkozni, ha rövid idő után hasmenés lép fel nála. Jóból is megárt a sok, szóval a sárgabarackkal is csak finoman!
Forrás: blog.healthypawspetinsurance.com
Indexkép forrás: candogseatit.com - cdc.gov
Cikk első megjelenése: 2023. July 19.
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Ehet a kutya almát?
A különböző almafajták különösen ízletesek, amit kutyánk orra is megérez, ahol beleharapunk a roppanós gyümölcsbe. Adhatunk neki belőle?
6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
A kutyamancs, e bámulatos szerkezet akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. A következő tippek nemcsak a probléma felismerésében, hanem annak megelőzésében is segíthetnek.
Kezdődik a suli – Így készítsd fel kutyádat a változásra
Közeledik a szünidő vége, de mi lesz a kutyusunkkal?
Kutyapancsoló: biztonságos, ha a gyerekmedencében játszik a kutyám?
Könnyen rávágjuk, hogy „naná”, de talán kevesen vannak tisztában a lehetséges veszélyekkel. Lássuk, melyek ezek!