Emésztőrendszeri zavarok? Lehet, hogy Irritábilis bél szindrómával (IBS) küzd a kutyánk!
2024. április 11., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Csakúgy, mint az embereknél, az irritábilis bél szindróma, vagyis IBS a kutyák esetében is emésztőrendszeri panaszokat okoz. Bár náluk jóval ritkábban fordul elő, mégis fontos tudnunk róla.
Mi értünk irritábilis bél szindróma alatt?
Az IBS olyan állapot kutyáknál, melynél a belekben lévő izmok a normálistól eltérően működnek. Eredménye lehet hasmenés és székrekedés is. Fajta, nem és életkor tekintetében nincsenek különbséget – bármely kutyánál megjelenhet. Az állapot elég sok kellemetlenséggel járhat, mely nemcsak a kedvencek, de a gazdik mindennapjait is megnehezítheti. A diagnózis rendszerint kizárásos alapon történik.
Az irritábilis bélszindróma lehetséges okai kutyáknál
Az IBS esetében nem beszélhetünk egy konkrét kiváltó okról. Hátterében ugyanúgy állhatnak genetikai okok, örökletes tényezők, mint a környezeti hatások által keltett stressz vagy az élelmiszerekkel szembeni intolerancia/allergia.
Bakteriális és vírusos fertőzések, paraziták vagy gombák elszaporodása az emésztőrendszerben, illetve idegentestek felhalmozódása (bélelzáródás) szintén szerepet játszhat az IBS kialakulásában.
Mindezek miatt kiemelt jelentőséggel bír, hogy kedvencünk minőségi táplálékot kapjon. A lehetséges ok megtalálása céljából minden esetben kérjük állatorvosunk segítségét!
Az irritábilis bél szindróma tünetei kutyáknál
Az IBS tünetei megmutatkozhatnak fizikai és viselkedésbeli változásokban is, melyek egyértelműen jelzik, hogy a kutya nincs jól, szenved. Az alábbi tünetek más-más betegségekre is utalhatnak, ami megnehezítheti a pontos diagnózis felállítását. Érdemes felkészülten belépni a rendelőbe, ezért a legjobb, ha felírjuk egy papírra, mi mindent vettünk észre a kutyán, és mutassuk meg az állatorvosnak. Ez az apróság rengeteget segíthet, hiszen kedvencünk nem tudja szavakkal elmondani, mi a gond.
Az IBS 10 legjellemzőbb fizikai tünete kutyáknál:
- Hasmenés
- Székrekedés
- Gázképződés
- Alhasi fájdalom, feszülés
- Hányás
- Étvágycsökkenés, étvágytalanság
- Kiszáradás
- Fogyás
- Bőr- és szőrproblémák
A kutya viselkedésében alábbiakat vehetjük észre: a megszokotthoz képest érzékenyebben reagálhat a körülötte zajló dolgokra, elbújik, kevesebb az energiája, nem szívesen játszik, sétál, és a szokásosnál is többet pihen, alszik. Ha megérintik fájó pocakját, nyüszíthet, erős fájdalom esetén azonban figyelmeztetőleg moroghat, és ha továbbra sem hagyják békén, oda is kaphat. Bővebben: Hirtelen fellépő agresszió? Lehet, hogy fájdalommal küzd a kutya
Hogyan történik a diagnózis?
Sajnos az IBS-nél fellépő tünetek számtalan más betegségre is jellemzőek lehetnek. Emiatt a diagnózis kizárásos alapon történik, tehát minden egyéb lehetséges betegséget ki kell zárni, mielőtt kijelentenék, hogy a kutya IBS-től szenved.
Ehhez alábbi vizsgálatokat rendelhetik el: fizikális vizsgálat, laboratóriumi vizsgálatok, képalkotó diagnosztikai eljárások az alhasról (röntgen, ultrahang), melyekből kiderülhet, hogy van-e bármilyen elváltozás az adott területen (pl. daganat, fejlődési rendellenesség, elzáródás, súlyos székrekedés, a belek abnormális mozgása, stb.), biopszia, széklettenyésztés bakteriális fertőzésre, PCR-teszt (vírusos fertőzésre).
A diagnózishoz gyakran elengedhetetlen a speciális diéta. Az előírt étrendet azonban pontosan be kell tartani.
Hogyan kezelhető az IBS kutyáknál?
Jelenleg nem létezik olyan gyógymód mely megszüntetné az irritábilis bél szindróma tüneteit. A kezelés elsősorban a betegség okozta panaszok enyhítésére, kordában tartására irányul. Ehhez gyógyszerekre és életmódbeli változtatásokra lesz szükség.
Az állatorvos által előírt diéta és kiegészítők (pl. pre- és probiotikumok) mellett fontos, hogy kedvencünknek megadjuk a rendszeres testmozgás lehetőségét, mellőzzük a felesleges stresszt, és nyugodt környezetet biztosítsunk számára.
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát, sem az állatorvos által felírt, klinikailag bevizsgált gyógyszerek alkalmazását. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: dogstodaymagazine.co.uk, petmd.com
Indexkép forrás: dogstodaymagazine.co.uk
Miért olyan nehéz kiválasztania a kutyámnak, hova kakiljon?
Kedvenceink nagyon is válogatósak tudnak lenni, amikor a „nagy dologra” kerül sor. De miért?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Gondoltad volna, hogy a kutyákat is érintheti a stresszevés?
Állandóan enne a kutya? Egy kutatás szerint kedvenceinknél sem ritka az érzelmi evés. Tudj meg többet a témáról!
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!