Hogyan szoktassam le a kutyámat az ásásról? 7 tipp, hogy kedvencünk és kertünk is biztonságban legyen
2024. április 25., 15:15
Szerző: M.Lilla
Kategória: Nevelés
Gödrök, lyukak, kiégett fű, esős időben pedig sár mindenhol? Ki ne szeretné épségben tudni otthona pázsitját az ásó tappancsoktól? Szerencsére több trükköt is bevethetünk ennek érdekében úgy, hogy közben kutyánk is pozitív élményként élje meg a változást.
A kutyák előszeretettel rejtik el a számukra fontos dolgokat, például a vacsorájuk maradékát, kedvenc játékukat vagy egy használati tárgyunkat. Buzgón ásnak egy gödröt, belehelyezik, majd betemetik, de emellett számos más oka is lehet annak, hogy miért szeretnek ásni. Erről korábbi cikkeinkben írtunk:
Rengeteg fejfájást okozhat a gazdinak, egyfelől nem mutat valami jól a lyukakkal teli kert, kihal a fű, tönkremehet a fűnyíró, egy eddig fel nem fedezett gödörbe pedig mi magunk is beleléphetünk, és már indulhatunk is az ügyeletre egy jó kis bokaficam miatt. (Velünk megtörtént.. Egy banális dolog miatti több hetes kényszerpihenő számunkra és a kutyák számára is frusztráló volt - a szerző).
Az ásás, mint unaloműző tevékenység a felgyülemlett energia levezetésének egyik ösztönös módja lehet, ugyanakkor vannak olyan kutyák, akiknek egyenesen a vérében van az ásás, például a kotorékebek (pl. tacskók, terrierek), melyeket arra tenyésztettek ki, hogy a föld alatt rejtőző kisebb vadakat felkutassák, elkapják. Esetükben komoly kihívás lehet a leszoktatás, de léteznek olyan trükkök, melyek segíthetnek ebben.
1. Ne hagyjuk kint a kutyát hosszabb időre a kertben
Az első és legfontosabb, hogy nem szabad a kutyát egész napra kint hagyni. Így megelőzhetjük, hogy ugatásával zavarja a szomszédokat, unalmában felássa a kertet, megszökjön vagy sérülést okozzon magának, amíg felügyelet nélkül tölti idejét.
A kutya mai falkája a család, szükségük van arra, hogy embereik közelében legyenek, és a kerten kívüli világot is felfedezhessék a gazdival együtt. Egy kiegyensúlyozott kutya nem fogja szétszedni a kanapét, vagy felforgatni a házat, kertet, amíg távol vagyunk. Viszont, ha könnyebbnek találjuk kicsukni, míg dolgozunk, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy biztonságban legyen, míg hazaérünk!
2. Adjunk neki játékokat
Egy-egy érdekes játék elterelheti a kutya figyelmét az ásásról, és remek kikapcsolódást kínálhat. Ha szeret rágcsálni, válasszunk strapabíró játékot (pl. Kong), de ügyeljünk arra, hogy ha kedvencünk elfáradt, ne kezdjen el gödröt ásni a számára. Tegyük el későbbre a játékokat, és hagyjuk, hogy pihenjen, szundítson egyet. Tudj meg többet arról, mire érdemes figyelni a játékok kiválasztásánál:
3. Jelöljünk ki egy helyet, ahol áshat
Ha kedvencünket boldoggá teszi az, hogy áshat, mi is lehetne kézenfekvőbb, minthogy biztosítunk számára egy helyet, ahol kiélheti e vágyát? Kialakíthatunk kertünkben egy homokozót vagy elkeríthetünk egy helyet, amelyen kedvére áskálódhat. Így ahelyett, hogy mindenhol lyukakat kellene vadásznunk a kertben, megmaradhat a szép pázsit, és kutyusunknak sem kell lemondania hobbijáról. A szoktatásban segíthet, ha megkezdjük helyette a munkát, és elrejtünk a kis gödörbe egy játékot, amit meg kell találnia. Ha pedig olyan helyen ásna a kert többi részén, ahol nem kellene, gyengéden szóljunk rá. Dicsérjük meg, ha a kijelölt helyen tevékenykedik, így hamar meg fogja tanulni, hogy az az övé.
4. Játsszunk vele
A játék nagyon-nagyon fontos része egy kutya mindennapjainak. Még csak nem is kell kimozdulni hozzá, a kertben is remekül elszórakozhatunk. Ha szereti a labdát, játszhatunk visszahozósdit vagy kötéljátékkal húzókázhatunk, de az is tetszeni fog neki, ha szaladgálhat és ugrándozhat velünk csak úgy - ebbe belevehetünk egy kis birkózást is. Rossz idő esetére pedig jó, ha vannak otthon interaktív játékok is, amik egy kicsit megdolgoztatják a kutya elméjét. A szimatszőnyeg is nagyszerű kikapcsolódást kíván amellett, hogy igénybe veszi kutyánk orrát, szaglását.
5. Tanuljunk trükköket
Egy új trükk elsajátításával nemcsak kutyánkat mozgathatjuk meg szellemileg, de kapcsolatunkat is erősíti a közös tanulás. Gyakorolhatjuk meglévő ismereteinket is. Egy kis feladatozás, engedelmesség, gondolkodás persze nem egyenértékű egy több kilométeres kocogással, de legalább annyira intenzív tud lenni a kutya elméje számára, és ha az le van foglalva, talán kevesebb hely marad benne a „hű, de izgi lenne egy kicsi ásni” ötleteknek.
6. Munkát az ebnek
Azok a kutyák, amelyeket munkára tenyésztettek ki, kezdve a vadászattól, a terelésen át a javak őrzéséig, nehezen tudnak meglenni tényleges feladatok nélkül. Igénylik azt, hogy legyen valami teendőjük, ha éppen nem is egy juhnyáj egyben tartása, de a kertben szétszórt játékok összeszedése és elhelyezése egy nagyobb tárolódobozban, már segíthet lefoglalni a kutyát fizikailag és mentálisan is.
Az agilis kutyák örülni fognak egy mini agility-pályának a kertben, amin gyakorolhatunk.
Legyünk kreatívak! Próbáljunk ki valamilyen kutyás sportot. Látogassunk el a kutyaiskolába különböző foglalkozásokra, ahol újdonságokat tanulhatunk kedvencünk igényeire szabva.
7. Tegyünk róla, hogy legyen egy biztonságos kuckója
Mielőtt otthonunkba fogadtuk a kutyákat, sok-sok évvel korábban kint éltek a természetben, ahol a biztonságos kuckót gyakran egy saját maguk által ásott gödör, kotorék jelentette. Ez az ösztön ma is bennük él, ezért is fontos, hogy kedvencünknek legyen egy helye, ami csak az övé, és ahol kényelmesen pihenhet.
Ez lehet egy nagyobb kennel, aminek 3 oldala, alja és teteje is zárt, ugyanakkor jól szellőzik; esőtől, hótól, és a forró napsugaraktól védett; benne egy kutyaházzal, ahova bebújhat vagy strapabíró fekhellyel. Célszerű egy méretes műanyag kosarat beszerezni, amelyet kibélelünk egy pokróccal. Magasabb oldala, puha alja szinte olyan, mint egy biztonságos kis fészek.
Ha nem szeretnénk, hogy egy kennel elcsúfítsa kertünket, lekeríthetünk kutyánk számára egy saját kis udvart (ásóhellyel, kutyaházzal, játékokkal és friss vízzel!), ahol eltöltheti idejét, amíg mi távol vagyunk. Ez nem a kutya élettere, hanem egy biztonságos menedék, ahova bekuckózhat a kertben.
Összegzés
A szép pázsit és kellemes kert gyakran azzal kezdődik, hogy türelemmel és szeretettel viseltetünk kedvencünk iránt! A pozitív megerősítés többet ér a negatívnál, és segít megőrizni a gazdi és kutya között lévő barátságot is. Kérdezzünk hozzáértő trénertől, és tanuljunk, fejlődjünk kutyusunkkal együtt!
Forrás: iheartdogs.com, kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: Pinterest
Cikk első megjelenése: 2022. június 30.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.