Magas vérnyomás kutyáknál - tünetek és tudnivalók
2020. február 19., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A szív- és érrendszeri problémák népbetegségeknek tekinthetők, így a magas vérnyomás is. Gondoltad volna, hogy a kutyáknál is előfordulhat? Mit kell tudnunk róla, és hogyan segíthetünk rajta?
Számos állapot okozhat magas vérnyomást kedvenceink esetében is: kihathat mindennapi életére, viselkedésére, hangulatára. Megjelenhet önmagában, külső ok vagy betegség eredményeként. Korától és egészségi állapotától függően más-más tüneteket tapasztalhat a kutya.
Mikor beszélünk magas vérnyomásról kutyák esetében?
A magas vérnyomás, más néven hipertónia, akkor fordul elő, amikor az állat vérnyomása meghaladja a fajra jellemző értékeket vagy az átlagot. Kutyáknál ez kb. 120 mmHg szisztolés érték, vagyis a szív összehúzódásakor az artériákra ható maximális vérnyomás. A 150-160 mmHg értéknél magasabb vérnyomás már szövődményekkel járhat, állatorvosi ellátásra szorul.
Kutyáknál kétféle típust különböztetünk meg:
- Elsődleges: a magas vérnyomás hátterében nem mutatható ki betegség. Kutyáknál ritkán fordul elő, embereknél gyakoribb.
- Másodlagos: a magas vérnyomás egyéb betegségre vezethető vissza. Ez gyakrabban fordul elő kutyáknál, lényeges a betegség diagnosztizálása és kezelése.
A magas vérnyomás tünetei kutyáknál
Gazdiként jó, ha tisztában vagyunk azzal, milyen tünetek esetén lehet magas vérnyomásra gyanakodni. Felismerésük néha nehézségekbe ütközhet, kezdetben tünetmentes is lehet a kutya, vagyis nem mutatja a magas vérnyomás vagy bármilyen betegség jeleit. A korai jelek pedig könnyen összetéveszthetőek az öregedéssel járó normális változásokkal (pl. lelassulás, csökkent étvágy).
A magas vérnyomással összefüggő tünetek érinthetik a szívet, veséket, szemeket és a központi idegrendszert:
- szembevérzés
- retinaleválás
- kitágult pupillák
- hirtelen kialakuló, átmeneti vakság
- pangásos szívelégtelenség
- köhögés
- fulladás, légszomj
- nehézlégzés
- szívzörej és/vagy abnormális szívritmus
- orrvérzés (epistaxis)
Az idegrendszeri tüneteket akár a magas vérnyomás kapcsán kialakuló stroke is okozhatja. A tünetek változatosságot mutathatnak attól függően, hogy a kutya agyának mely részét érinti az állapot:
- bizonytalan járás, dülöngélés
- egyensúlyvesztés
- látásvesztés
- a mentális aktivitás megváltozása, csökkenése
- a fej oldalra billen, bólogatás
- rohamok
- dezorientáció
- mozgáskoordinációs problémák (ataxia)
- körözés
- gyengeség a test egyik oldalán vagy teljes egészén, részleges bénulás
- a szemek rövid és gyors előre-hátra történő mozgása (nystagmus), akaratlan forgatása
A magas vérnyomás károsíthatja a veseműködést, súlyos esetben veseelégtelenség is kialakulhat, ezért lényeges az erre utaló jelek mielőbbi felismerése:
- fehérje a vizeletben
- vér a vizeletben
- fokozott vízfogyasztás
- hányás
- letargia, bágyadtság
- étvágytalanság
- fokozott vizelés
Hogyan hat a magas vérnyomás a kutya belső szerveire?
Értékétől függően komoly belső szervi károsodásokat is okozhat, többek között a veseműködés csökkenése, a vese funkcionális alapegységeinek (nefronok) pusztulása, a szív esetében elégtelen vérellátással járó ischaemiás szívbetegséget. Trombózis kialakulásához is hozzájárulhat, az agyban pedig duzzanat, valamint a vérerek összeszűküléséből fakadó sejtelhalás is a számlájára írható. A szemek érintettségénél retinaleválással, vérzéssel, a szem véredényeinek károsodásával járhat, hirtelen vakságot is okozhat.
A magas vérnyomás lehetséges okai
Leggyakrabban előforduló formája a másodlagos hipertónia, melynek hátterében rendszerint súlyosabb betegség áll:
- krónikus vesebetegség
- glomeruláris betegség
- Cushing-kór
- endokrin rendszeri betegség
- a növekedési hormon túltermelése
- cukorbetegség
- a mellékvese daganatos megbetegedése
- a vörösvértestek számának abnormális megnövekedése a keringési rendszerben
- túlsúly
A magas vérnyomás kockázata a kutya fajtájának fényében is eltérést mutathat. Tanulmányok szerint az uszkárok, tacskók,terrierek és keverékeik például hajlamosabbak a Cushing-kórra, míg a cukorbetegség valamivel gyakoribb az alábbiaknál: schnauzerek, ausztrál terrier, Bichon Frisé, spiccek.
Érdekes, hogy a hipertónia nem minden esetben betegség folyománya, bizonyos kutyafajták az átlagnál némileg magasabb értékeket mutatnak, így az agarak (különösen a skót szarvasagár), akik a legtöbb vadászkutyától eltérően nem a szaglásukra és kitartásukra, hanem elsősorban a látásukra és a gyorsaságukra támaszkodnak vadászat közben.
A kutya általános egészségi állapota, fizikai aktivitásszintje is befolyásolja vérnyomását. Rendszeres testmozgás mellett kisebb az esélye kialakulásának, viszont az elhízás és a túlsúly a hajlamosító tényezők között szerepel.
Hogyan diagnosztizálják?
A tünetek megjelenése esetén mielőbb egyeztessünk időpontot egy alapos kivizsgálásra! Írjuk össze egy listára, mit tapasztaltunk kutyánknál, változott-e a viselkedése, étvágya, járása, hangulata, stb. Az általános állapotfelmérés, a kutya kórtörténetének ismertetése mellett szükség lehet laborvizsgálatokra, egyéb tesztekre. Ha a kutya folyamatosan fennálló szisztolés vérnyomása 160 mmHg (vagy afölötti) értéket mutat, magas vérnyomással küzd.
A vérnyomás mérése kutyáknál
A vérnyomás mérése az embereknél ismerthez hasonló módon történik: egy felfújható mandzsettát helyeznek fel a kutya mellső lábára vagy farkára, felfújásával meghatározható az artériás véráramlás, melynek értékét a mérőeszköz jelzi ki. Többszöri mérésre is szükség lehet a pontos diagnózishoz (pl. amikor megérkezik a rendelőbe, amikor mellette van a gazdi, stb.), hogy kiküszöbölhessék a stresszt, mint a magas vérnyomás okát. Ezt elősegítheti a kellemes, békés környezet, ahol a kutya jól érzi magát, nyugodt. A mért értékek közül a legalacsonyabbat és legmagasabbat kihúzzák a mérési listáról, a többi átlagolják.
Hogyan kezelhető?
Másodlagos hipertónia esetén a feltárt betegség kezelésével párhuzamosan a vérnyomás rendszerint visszaáll a normális értékre. Ha azonban elsődleges típusú vagy a betegség nem gyógyítható, csupán szinten tartható, akkor a magas vérnyomás is gyógyszeres kezelést igényelhet, akár egy életen át.
Mennyire gyakori a magas vérnyomás kutyáknál?
A hipertónia ritka betegségnek mondható, nagyjából a kutyák 10%-át érinti. A kialakulásával összefüggésbe hozható betegségek megléte miatt viszont rendszeres állatorvosi kontrollra, akár gyógyszerszedésre is szükség lehet. A magas vérnyomás gyakoribb vesebetegségben szenvedő kutyák esetében, egy tanulmányban a vizsgált egyedek aránya a 93%-ot is elérte. Nem megfelelő táplálás, hiányos étrend is magas vérnyomáshoz vezethet, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenthet.
A hipertóniás kutya etetése speciális etetést igényelhet, mivel a táplálék is hozzájárulhat az állapot fenntartásához, például a magasabb nátrium- és káliumtartalmú eledelek. A só azonban szükséges a szervezet egyensúlyához, mennyiségéről kérjük ki állatorvosunk és/vagy kisállatdietetikus szakember tanácsát. A zsíros és fűszeres, csípős ételeket is ajánlatos mellőzni.
Mely életkorban jellemzőbb?
Fiatalabb életkorban fertőzés okozta vesebetegség vagy a vese fejlődési rendellenessége okán is kialakulhat. Idős korban nagyobb a magas vérnyomás előfordulásának kockázata, különösen abban az esetben, ha a kutya egyéb betegségekkel küzd. Gyakran ez a tünet jelzi, hogy valami nincs rendben, és jó lenne elvégezni egy alaposabb kivizsgálást. Nem érdemes egy legyintéssel elintézni, hogy „már úgyis öreg, a korral jár, ez van” – hosszú idő eltelhet, mire egy betegség tünetei megmutatkoznak, súlyosabb esetben már sokkal nehezebb segíteni, mintha idejekorán elkaptuk volna. Vigyázzunk kedvencünk egészségére egy életen át!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: petmd.com, vcahospitals.com
Indexkép forrás: Pinterest
Betegségre is utalhat, ha a kutya folyton szomjas, túl sokat iszik
A fokozott szomjúságérzet gyakran átmeneti állapot kutyáknál, ám ha hosszabb időn át fennáll, vagy egyéb tünetek kísérik, jelezhet egészségügyi problémát. Tudj meg többet a lehetséges okokról!
Szőlő és mazsola: mérgezést okozhatnak kutyáknál
Ízletes gyümölcsünk amennyire finom és egészséges számunkra, olyan komoly gondot okozhat kedvencünk esetében, ha jóízűen fogyaszt belőle. Mire figyeljünk és mit tegyünk, ha észleljük a tüneteket?
Rossz lehelet – Miért büdös a kutya szája?
Kedvenceink szájszaga amellett, hogy kellemetlen, komoly gondot is jelezhet. Mi minden állhat a hátterében, és hogyan segíthetünk kutyánknak?
Az a fránya kutyaszag... 7 tipp, hogy csökkentsük a kellemetlen szagokat
Hm, itt valami bűzlik... Csak nem a kutya? De hiszen nem is koszos! Vagy mégis? Néhány egyszerű ötlet segítségével szerencsére útját állhatjuk a zavaró illatoknak.
Mitől lehet sápadt a kutya fogínye?
Kedvencünk egészségi állapotának egyik nagyon jó jelzője a fogínyének színe. Mi mindenre utalhat, és hogyan lehet felismerni, ha baj van?