Megkezdődött a kullancsszezon - legfontosabb a megelőzés!
2019. március 19., 06:30
Szerző: S.Zs.
Kategória: Egészség
Kutyára és gazdára egyaránt veszélyt jelentenek az apró vérszívók. Az enyhe telek hatására elszaporodtak a kullancsok, közülük sok fertőzött is, így különösen oda kell figyelni a védekezésre.
Szakértők figyelmeztetnek arra, hogy idén bizony korán kezdődik a kullancsszezon: az enyhe tél és hamar érkezett tavasz hatására egyre több vérszívóval találkozhatunk nem csak az erdőkben, de a városi környezetben is. Elengedhetetlen a megfelelő védekezés, hiszen nagyon komoly betegségeket terjesztenek a fertőzött példányok.
Széles választékot találhatunk a kullancsriasztó termékekből, így biztosan rátalálunk a kedvencünk számára legideálisabbra. Léteznek tabletták (melyek közül akad olyan, mely a szívférgesség ellen is véd - beadása előtt azonban végeztessük el állatorvosunkkal egy tesztet, hogy kutyánk biztosan mentes-e a szúnyogok által terjesztett szívférgektől!), nyakörvek, spot-onok de még vegyszermentes, ultrahangos riasztót is kipróbálhatunk.
A riasztók mellett ne feledkezzünk meg a séták után kedvencünk átvizsgálásáról sem: nézzük át bundáját, mancsát, fülét, de még a száját is, nem-e kapaszkodott meg valahol egy kéretlen betolakodó.
Mivel mi, gazdik gyakran sokkal több időt töltünk a szabadban és a természetben, mint nem kutyás társaink, a saját védelmünkről is gondoskodnunk kell: a sétákra vegyünk zárt ruházatot (akármilyen rosszul is néz ki, de akár a nadrágunkra rá is tűrhetjük kívülről a zoknik szárát, így a bokánkról sem jut el olyan könnyen a kullancs a bőrünkre), használjunk mi is kullancsriasztó sprayt, vagy stiftet. A természetjárás után magunkat is ellenőrizzük tetőtől talpig, nincs-e rajtunk kullancs. Érdemes beadatnunk a védőoltás-sorozatot is, mely egyes betegségek ellen védelmet biztosít.
Korábbi írásaink a kullancsok elleni védekezés témájában:
- 5 tipp a kullancsmentes kertért!
- Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
- Kullancsveszély: 6 pont a kutya testén, melyet feltétlenül nézz át
- Kullancsveszély: nézd meg a kutyád száját is!
- Tavasszal jön a kullancsszezon!
Babesiosis (babézia) kutyáknál - az életveszélyes kór, és amit tudnunk kell róla
Azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül a babesiosis halálos kimenetelű lehet kedvencünkre nézve – ezért is olyan fontos tisztában lennünk terjedésével, tüneteivel és a megelőzéssel!
Rovarcsípés kutyáknál - Melyek a leggyakoribb csípések?
Tavasszal és nyáron különösen veszélyesek lehetnek a rovarcsípések, de vannak olyanok is, melyekkel egész éven át találkozhatunk. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerjük a baj okát, és segítsünk kutyánknak. Ismerjük fel a leggyakoribb csípéseket!
Rovarcsípés kutyáknál – Tünetek és teendők
A rovarcsípések gyakran bosszantó viszketést hagynak maguk után, máskor azonban komoly fájdalommal járhatnak, és életveszélyes állapotba is sodorhatják a kutyát. Hogyan óvhatjuk meg kedvencünket?
Allergia kutyáknál - Kisokos gazdiknak
Viszketés, könnyezés, vakarózás... Lehet, hogy kedvencünk allergiás? Bár a téma rendkívül komplex, összefoglalónkkal szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az eligazodásban.
Miért szeretnek a kutyák a fűben hemperegni?
A kutyák imádnak a szabadban szaladgálni, játszani, napozni. Ősidők óta állnak összeköttetésben a természettel, élvezik az illatait és szívesen elnyúlnak a puha fűben; gyakran meg is hemperegne benne. De miért teszik?