Miért szeretik a kutyák elrejteni játékaikat, elásni táplálékukat?
2020. október 08., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Nevelés
Pár falat finomság, teniszlabda, távirányító, telefon… Értékes tárgyak, melyeket előszeretettel rejt el kedvencünk otthonunk vagy kertünk titkos pontjaira. Miért teszi?
Élet a vadonban és a rejtett "kincsek"
Sok-sok évvel ezelőtt, amikor a kutyák ősei még falkába verődve vándoroltak a vadonban, mindennapi betevőjüket vadászattal szerezték meg. Gyakran időigényes feladatnak bizonyult, és rengeteg energiát emésztett fel, hogy elejtsék a kiszemelt prédát és végezzenek vele. De ekkor még nem nyugodhattak meg, hiszen fennállt a veszélye, hogy a környéken élő ragadozók a szag alapján az élelem nyomára bukkannak, és elorozzák.
Időnként a vadászat kifejezetten sikeres volt, és a kutyák degeszre ehették magukat, ám a zsákmány maradékától nem váltak meg olyan könnyen. Eltették későbbre, mert sosem lehetett tudni, mikor találnak legközelebb elegendő táplálékot. A tetem elásása nemcsak a szag elfedését segítette, hanem a tartósítást is: a talajban védve volt a napsugaraktól, a hőtől, esőtől, tovább megőrizte frissességét.
A háziasítás ellenére megmaradt a természetes ösztön
Manapság a gazdis kutyák javarészének nem kell amiatt aggódnia, hogy talál-e elegendő élelmet. Értjük ez alatt azon ebeket, akik családjuk megbecsült tagjaként élik mindennapjaikat, és odafigyelnek etetésükre, egészségükre. Mégis akadnak közöttük jópáran, akik előszeretettel csennek el ezt-azt, és a leglehetetlenebb helyekre rejtik el otthonukban vagy a kertben.
1. Ösztön
Mi ugyan tisztában vagyunk azzal, hogy kedvencünknek soha többé nem kell éheznie, a több ezer éves ösztön azonban ma is erősen működik. Még akkor is, ha kölyökkora óta minden nap megtöltheti pocakját. Az értékes tárgyak elásása kutyánk őseitől ered, viselkedésébe bele van kódolva a túlélés biztosítása, melynek részeként időnként bespájzolhatja a dolgokat. Ki tudja, mikor lesz rá szükség a jövőben?
A raktározás alapvetően ártalmatlan, de gondokat okozhat, ha a kutya rendszeresen elássa megszerzett dolgait. Bár legtöbbjük egészséges emésztőrendszert örökölt felmenőitől, az évszázados szelektív tenyésztés és a szaporítás az érzékeny gyomrot is magával hozta egyes egyedeknél. Etetésüknél fontos odafigyelni arra, hogy amit eléjük teszünk, fogyasszák el, a maradékot pedig ne hagyjuk elől!
2. A bőség zavara
Ha túlságosan is nagylelkűek vagyunk kedvencünkkel a játékok vagy finom falatok tekintetében, a felesleg elraktározását vezérelheti pusztán az a gondolat is, hogy már jóllakott, és szívesebben elteszi azt későbbre. Megeshet, hogy azért rejt el ezt-azt, mert túl finomnak találja ahhoz, hogy egyszerre elfogyassza az egészet, és inkább félreteszi, hogy majd ha kedve támad hozzá, újra élvezhesse a finom ízeket.
(A kereskedelmi forgalomban kapható eledelek ajánlott adagja meghaladhatja a kutya egyéni szükségletét. Ha emellett jutalomfalatokat is kap, hamar rárakódhat a plusz súly, ezért étrendjét érdemes átbeszélni állatorvosunkkal, kisállatdietetikussal.)
3. Szorongás
Korábbi negatív tapasztalatok miatt is előfordulhat, hogy a kutya elássa eledelét. Ha zsúfolt helyen élt, talán minden egyes nap meg kellett küzdenie a táplálékért, és még így sem biztos, hogy jutott neki. Hasonlóan azokhoz, akiket elhanyagoltak, éheztettek, még megmentésüket követően is szorongást kelthet bennük az élelem és játék. Etetésnél felléphetnek védelmezően, dolgaikat biztonságba rejthetik egy titkos helyen. Évek is eltelhetnek, mire megnyugodnak és elfogadják, hogy minden napra bőven jut ennivaló. Ha viselkedésük nem javul, kérjük ki állatorvos és kutyaviselkedési szakember tanácsát!
Szorongást okozhat az is, ha a kutya nem tudja elrejteni kincsét - ilyenkor inkább vegyük el tőle.
4. Jó móka
Ha a kutya unatkozik, magányosnak érzi magát vagy a gazdi figyelmére vágyik, nem ritka, hogy éppen azért kaparint meg dolgokat, mert így ráveheti egy kis játékra. Ezek az elcsent tárgyak lehetnek csillogóak, például ékszerek vagy karórák, vagy olyasmik, amikről tudja, hogy roppant fontosak a család számára (cipő, távirányító, stb.), esetleg a szennyes. Ha úgy látjuk, unaloműzőként folyamodik ehhez, gondoljuk át, mivel javíthatnánk a helyzeten: egy kiadós séta, kocogás, trükktanulás vagy szimatolós játékok is remekül lefoglalhatják elméjét.
5. Birtoklás
Minden kutya egyéniség, de akadnak köztük olyanok, akik az átlagosnál birtoklóbb természetűek. Gyakran megfigyelhető olyan háztartásokban, ahol több kutya él együtt. Egyikük szükségét érezheti értékes tárgyai elrejtésének a kert egy titkos pontján, a kanapé mögé vagy az ágytakaró alá.
Szorongás jele is lehet! Ha túlságosan ingerlékeny, ideges vagy agresszíven védelmezi dolgait, kérjük kutyaviselkedési szakember segítségét!
6. Hányinger, étvágytalanság
Ha a kutya hányingerrel küzd (betegség, gyógyszeres kezelés okán), vagy nem kívánja az elé tett ételt, megpróbálhatja „elásni a levegőben”. Orrával eltolja magától a tálat, vagy olyan mozdulatokat tesz, mintha képzeletbeli földet túrna rá.
Szokatlan tünetek, például hányás, hasmenés, bágyadtság, a viselkedés hirtelen megváltozásának észlelésekor érdemes utánajárni, mi állhat a hátterében. Jobb tisztában lenni azzal, hogy egészségügyi problémáról van-e szó, vagy pusztán válogatós a kedvencünk, esetleg az új étrendre történő átállás nincs igazán ínyére.
Hogyan vehetjük elejét a lopásnak és ásásnak?
Egyszerű megoldás, ha eltesszük azokat a tárgyakat, amiket előszeretettel lopkod és rejt el. Ügyeljünk arra, hogy ne férhessen hozzá a cipőkhöz, a szennyeshez, és értékes dolgainkhoz, melyek szétrágása, lenyelése nemcsak a gazdinak okoz fejtörést, de veszélyes is lehet a kutya számára.
Ha egy-egy játékot elől hagyunk, és a többit eltesszük, cserélgethetjük azokat, így kedvencünk is átélheti az újdonság varázsát. (Ugye, milyen aranyosak, amikor az elveszettnek hitt játék láttán felderül pofijuk?)
Ha kutyánk előszeretettel ás, használjunk kutyabarát szereket kertünk szépítésére. A vegyszerek mérgezőek lehetnek, gyomorrontást, hasmenést, súlyos tüneteket okozhatnak! (Ld. Kutya a kertben - 10 dolog, ami veszélyt jelenthet)
Abban az esetben, ha a kutya megrögzötten eltemet szinte bármit, amihez hozzáfér, érdemes állatorvos és kutyaviselkedési szakember tanácsát kérni.
Ha szeretnél még többet megtudni az ásás lehetséges okairól, megelőzéséről, valamint arról, hogyan lehet leszoktatni róla a kutyát, olvasd el kapcsolódó cikkünket:
Forrás: cesarsway.com, iheartdogs.com
Indexkép forrás: Twitter
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Megsimogathatom a kutyád?
Nemcsak a gazdi, de a kutya beleegyezése is kell ehhez. Hogyan feleljünk a kérdésre, amikor a válasz nem is olyan egyszerű?