Téli finomság - Így készíts kedvencednek gyógynövényes teát!
2022. január 19., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Hűvös időben különösen jólesik egy lélekmelengető tea, amibe talán kutyusunk is belekóstolna. Kamilla, gyömbér, borsmenta... jótékony hatásuk közismert. Akár többféle gyógynövényből ia összeállíthatjuk kedvencünk italát.
Előző cikkünkben azt jártuk körbe, hogyan hat a kutyákra a tea, mire kell figyelni és mitől lehet veszélyes kedvencünk számára. Most, hogy már tudjuk, mit érdemes kerülni, szeretnénk egy kis útmutatót nyújtani azzal kapcsolatosan, milyen teát ihatnak a kutyák, és hogyan készítsük el nekik?
Biztonságos alternatívák kutyák számára
Bár a szó szoros értelmében véve nem valódi teák, hiszen nem a Camellia sinensis növény leveleiből készülnek, ám többféle herbateából is választhatunk, ha szeretnénk kutyánknak adni belőle. Különféle gyógynövények virágai, levelei, gyökerei, gyümölcsei és fűszernövények felhasználásával is elkészíthetünk egy-egy finom, egészséges italt. A valódi teákhoz hasonló tulajdonságokkal bírnak, például antioxidánsokban gazdagok, de mindegyiküknek megvan a csak rá jellemző gyógyhatása, és ami a legfontosabb: nem tartalmaznak koffeint.
1. Rooibos tea – Az általános egészségért
E vörös tea előnye, hogy alacsony csersavtartalma mellett antioxidánsokban gazdag, és kifejezetten jótékony hatású a cukorbetegség és szív-érrendszeri betegségek megelőzésében. Hatóanyagai segíthetnek bőrproblémák esetén, helyi pakolás, kenőcs formájában pedig a viszketést is enyhíthetik.
2. Kamilla tea – A test és lélek nyugalmáért
A százszorszéphez hasonló megjelenésű virágokból szárítást követően kellemes tea készíthető. Almás-mézes illata semmivel sem téveszthető össze, ízét pedig legalább annyian kedvelik, amennyien ódczkodnak tőle. Természetes nyugtató és izomlazító hatása miatt azonban nemcsak a gazdinak, hanem szorongással, félelemmel küzdő kutyusának is. Ajánlják még emésztési panaszokra és az immunrendszert is erősíti.
3. Borsmenta tea – A friss leheletért
Széles körben alkalmazott gyógynövény: az aromaterápia egyik esszenciális olaja, de a hétköznapokban is ismerős lehet, ha mentolos cukorkára, torokfájás esetén ajánlott szopogató tablettákra gondolunk. Frissítő illatának hála kutyáknál hozzájárulhat a kellemetlen szájszag csökkentéséhez. Izomlazító hatása mellett segíthet emésztési problémáknál, görcsöknél, de az orrdugulást is enyhítheti, elősegítve a tisztább légzést.
4. Gyömbértea – Az egyensúly visszanyeréséért
Jellegzetes ízének köszönhetően különböző ételek kedvelt hozzávalója, ám azt tudtuk-e, hogy a fűszeres gyökérből készült gyógytea segíthet leküzdeni a hányingert? Jótékony hatású magas vérnyomás és magas vércukorszint esetén is, antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő tulajdonsággal bír, és az immunrendszert is erősíti. A gyömbértea könnyedén elkészíthető: hámozzunk meg egy kisebb darabkát, vágjuk vékony szeletekre, és hagyjuk 10 percig forró vízben ázni. Ha kedvencünk túl intenzívnek találja az ízét, higítsuk vízzel, és tehetünk bele egy csepp mézet. Garantáltan megkívánjuk mi is!
Hogyan készítsük el a teát kutyánknak?
A legegyszerűbb módja az, ahogy saját magunknak készítenénk, leszámítva, hogy kedvencünk italából jobb, ha kihagyjuk a tejet és az édesítőket. A kölyökkor hónapjait elhagyva a kutya szervezete is átalakul, egyre kevésbé lesz képes lebontani a laktózt. Ebben a laktáz nevű emésztőenzim segíti, ám minél kevesebbet termel, annál kevésbé lesz képes megemészteni a tejtermékeket.
Cukor és édesítők?
Fogyasztásuk rövid idő alatt is komoly egészségügyi problémához vezethet, úgymint a cukorbetegség, elhízás, túlsúly és egyebek. Ha szeretnénk megbolondítani a tea ízét, cseppenthetünk bele egy kis mézet és/vagy parányi fahéjat.
Hőmérséklet?
A teát szobahőmérsékleten adjuk, mivel a kutyák nem képesek úgy elkortyolni egy forró teát, mint mi. Lefetyelés közben meg is égetheti a nyelvét, száját. Ugyanígy nem ajánlatos a jéghideg tea sem nyáron, nagy hőségben. Főzzük le a teát, hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni vagy ha sietünk, adjunk hozzá egy kis hideg vizet, hogy elérjük a megfelelő hőmérsékletet.
Szálas vagy filteres?
Használhatunk szálas teát vagy filtereset is, attól függően, hogy egyszerre egyféle vagy többféle hatást szeretnéni elérni. Szálas teákból összeállíthatunk egyedi teakeveréket is, például a kamilla és levendula nyugtató hatással bírhat egy hiperaktív, izgatott vagy szorongó, stresszes kutyára. Ha utazási betegséggel küzd minden alkalommal, amikor autóba kell szállnia, parányi gyömbért is adhatunk a mixhez.
Recept koffeinmentes tea otthoni elkészítéséhez
Tény, hogy sokkal egyszerűbb és kényelmesebb leáztatni egy filter teát, de ha szívesen kipróbálnánk valami újat, összeállíthatjuk egyedi teakeverékünket is, nemcsak magunk, hanem kedvencünk igényei szerint.
Amire szükségünk lesz:
- 1 teáskanál szárított gyógynövény vagy 3 teáskanál friss gyógynövény (pl. borsmenta)
- ½ teáskanál méz
- tölthető teafilter
- 250 ml víz
Elkészítés:
- Válasszuk ki a gyógynövényeket – Döntsük el, milyen gyógynövényből szeretnénk elkészíteni a teát. Ez lehet szárított vagy friss, bár utóbbiból nagyobb mennyiséggel kell számolni. A borsmenta például kertünkben is megteremhet, önmagában és más teafüvekkel együtt is finom italt ad.
- Teakeverékhez használhatunk két vagy többféle ízt is, de érdemes kiválasztani azt a gyógynövényt, amelynek ízéről szeretnénk, ha dominálna. A többi gyógynövény 2:1 arányban adjuk hozzá.
- Ha megvannak a teafüvek, helyezzünk el egy teáskanálnyit a keverékből egy üres tölthető teafilterbe. Egy csészényi teához egy teáskanállal számoljunk, értelemszerűen, ha egy egész teáskannányi italt szeretnénk elkészíteni, arányosan növeljük a teamix mennyiségét. Friss gyógynövények esetén egy csésze teához 3 teáskanálnyi teafűre lesz szükség.
- Helyezzük el a megtöltött filtert 250 ml forró vízbe, majd hagyjuk ázni. Nyári hőségben adhatunk hozzá egy kis hideg vizet vagy egy jégkockát, ha hűsítő itallal lepnénk meg kedvencünket.
- Ízesíthetjük a teát egy kis mézzel, a kutya testsúlyához mérten ajánlott mennyiséggel. Bővebben: A méz áldása - Kutyánk számára is egészséges finomság
- Hagyjuk, hogy a tea szobahőmérsékletűre hűljön, mielőtt felszolgálnánk!
- Távolítsuk el a teafiltert, töltsük ki egy tálkába a teát, és kínáljuk meg vele kedvencünket.
Bárhogy is döntünk, mindenekelőtt kérjük ki állatorvosunk és gyógynövényszakértő tanácsát azzal kapcsolatosan, milyen teát adhatunk kedvencünknek, mely gyógynövényekre van szüksége!
Vigyázzunk egészségére!
Forrás: felcana.com
Indexkép forrás: rover.com/coffeetalk.com
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben átvészelhetik a hideget
Minőségi kutyaházakat kapnak az árva állatok, amikben kényelmesebben átvészelhetik a hideg hónapokat, míg nem találnak gazdára.
Ehetnek a kutyák fahéjas ételeket?
Ki tudna ellenállni egy mennyei fahéjas finomságnak? Ugye, hogy még kedvencünk sem? De milyen hatással van rájuk a fahéj?
Bűzmirigy gondok kutyáknál - apróságból nagy baj is lehet!
Kicsi a bors, de erős - akárcsak kedvencünk bűzmirigye, mely kellemetlen szagok és bajok forrása lehet. Mit kell tudnunk róla, és mit tehetünk betegsége esetén?