A gazdik 95%-a állítja: kutyájának köszönhetően sokkal nyugodtabb és kevésbé érzi magát stresszesnek
2022. július 11., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Az élet számtalan területén segítenek minket kutyáink, a mindennapokban is érezzük, mennyit számít, hogy mellettünk vannak. Azt már tudjuk, hogy általuk nyugodtabbak leszünk, egy friss kutatás pedig arra is rámutat, milyen sokan gondoljuk így.
2022 májusában 1000 gazdi vett részt az Amerikai Szív Szövetség (American Heart Association) tanulmányában, ahol a fő téma a stressz volt, kedvencükkel való kapcsolatuk tekintetében. Kiderült, hogy 95%-uk támaszkodik négylábú barátjára az ellazulás és a nyugalmas pillanatok elérésében.
„A krónikus vagy állandó stressz a szívbetegségek és a stroke egyik legerősebb rizikófaktora. Tanulmányok szerint egy házikedvenc jelenléte javíthatja az ember hangulatát, enyhíti a stresszt, és egészségesebb életmódra, például több testmozgásra, ösztönöz” - mondta el Glenn Levine, kardiológus professzor, az AHA önkéntes orvosszakértője.
Kutyáink jótékony hatása életünk szinte minden pillanatában érvényesül, kapcsolatunk olyannyira erőssé válhat, hogy az ő jólétük és egészségük mellett eltörpülhet sajátunk. A résztvevők 69%-a legalábbis ezt állította, és talán közöttünk is jópáran vannak így, hiszen még a legsűrűbb napokon sem feledkezünk meg arról, hogy megsétáltassuk kedvencünket, játsszunk vele, gondoskodjunk arról, hogy jól érezze magát. Még akkor is, ha ennek javára lemondunk egy programot, kihagyjuk az edzést, vagy családi főzés helyett az ételrendelést választjuk.
Egy másik kutatás is hasonló eredményekre jutott: a gazdik 67%-a jelentette ki, hogy előtérbe helyezi négylábú társa jólétét. Az amerikai nyerseledel-gyártó Stella & Chewy's cég 2000 állattartót kérdezett a témában. Több, mint kétharmaduk (70%) szívesebben tölti idejét tévénézéssel, lazítással kutyája és/vagy macskája társaságában.
Az egészségesebb életmód kapcsán 47% érezte úgy, hogy kutyájuknak köszönhetően aktívabban élnek. Ki is lehetne szuperebb edzőtárs, mint egy mindig lelkes négylábú, aki már alig várja, hogy veled együtt mozoghasson – óriási motivációt jelenthet ez a pozitív változáshoz, és mindkettőnk érdekét szolgálja. A rendszeres testmozgásnak hála boldogabb és egészségesebb párost alkothatunk kedvencünkkel. Néhány egyszerű ötlet segíthet ennek megvalósításában*:
- Menjünk el hosszabb sétára kutyánkkal
- Kiránduljunk a természetben
- Kocogjunk együtt vagy pattanjunk fel a biciklire
- Vigyük el úszni
- Próbáljuk ki az agility vagy hoopers tréninget (utóbbinál nincsenek ugróakadályok, így mozgásproblémákkal küzdő és idősebb kutyusok is élvezhetik)
- Játsszunk minél többet, birkózzunk, kergetőzzünk, labdázzunk, stb.
* Vegyük figyelembe kutyánk életkorát, egészségi állapotát, érdeklődését és hangulatát, és válasszuk azokat a mozgásformákat, amik számára is ideálisak!
A felmérésekből az is kiderült, hogy sokan örömmel vennék, ha kedvencük elkísérhetné őket munkahelyükre. 70% szerint produktívabbak lennének és összességében jobban éreznék magukat, ha a munkaidőt is együtt tölthetnék. A 40 év alatti korcsoportban ez a szám 75%-ot mutatott.
A koronavírus járvány miatt rengetegen váltottak otthoni munkavégzésre az elmúlt bő két év során, és megtapasztalhatták azt is, milyen úgy dolgozni, hogy közben kutyusuk is velük van. Miután visszatért az élet a korábban megszokott kerékvágásba, természetes, hogy megéreztük a változást:
Szerencsés helyzetben vannak azok, akik kutyabarát munkahelyen dolgoznak, az ebek jelenléte ugyanis megannyi jótékony hatással bír. Ahogy az irodában, úgy otthon is érezzük ezt, és a mai felfokozott életritmusunkat tekintve nagyon is szükségünk van rá. Érzelmi támogatást kaphatunk tőlük, tudományos bizonyított, hogy fizikai és mentális szempontból is egészségesebbé válhatunk. Az ellazulás és stresszoldás legfontosabb tényezői között nem véletlen alábbiak kerültek fel a dobogóra:
- szeretgetés, például amikor a kutya odabújik a gazdihoz
- a kutya megnevetteti a gazdit
- a kutya enyhíti a magány érzését
Nagyszerű társaink ők – becsüljük meg, hogy mellettünk vannak az év minden egyes napján!
Forrás: thedodo.com
Indexkép forrás: Shutterstock
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Hihetlenül édes a kiskutya, ahogy legjobb barátját várja az ajtóban
Theo és Coco kutyusok az első pillanattól fogva rajonganak egymásért. Szívmelengető videójuk láttán garantált a mosoly!
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Miért néz rám a kutyám, miközben a nagydolgát végzi?
Szimatol, fel-alá járkál, köröz, míg végül megtalálja a tökéletes pontot. Művelet közben pedig le nem venné rólunk a szemét. Vagy inkább elbújik? Mit szeretne üzenni kutyánk, amikor ürítés közben ránk néz?
Terápiás hatással bír a simogatás a menhelyi kutyákra
Számos előnnyel jár, ha a menhelyen élő kutyák kedves önkéntesek társaságában tölthetnek el némi időt, és ezalatt annyi simogatást kapnak, amennyit csak szeretnének.