8 különös szokás, amit a kutya átvehet a gazditól
2024. április 15., 16:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Bizonyára ismerős az a feltevés, miszerint kedvenceink átérzik hangulatunkat. De gondoltunk-e már arra, hogy bizonyos szokásainkat is átvehetik, sőt, viselkedésüket is igazíthatják a hozzájuk közel álló emberekéhez?
A kutyatartás rengeteg előnnyel jár, és minél szorosabb kettőnk között a kapocs, annál szembetűnőbb a hasonlóság, ahogy bundás barátunk átveszi viselkedésünk egy-egy apró mozzanatát. Roppant aranyos lehet, ahogy megpróbál „beszélgetni velünk” vagy olyan pozíciókban alszik, mint mi, de nem szabad elfelejtenünk felelősségünket: csak olyasmit tanítsunk meg neki és várjunk el tőle, ami számára is kellemes érzést okoz.
A kutyák kiváló megfigyelők lévén jóval több ingert képesek befogadni látás és hallás útján, mint észlelnénk. Kíváncsi és szemfüles természetüknek köszönhetően felvehetnek egy-egy szokást, melyet sűrűbben tapasztalnak a gazdinál. Természetesen jó, ha óvatosan bánunk ezzel, hiszen olyan viselkedést is magára ölthet a kutya, ami a későbbiekben zavaróvá válhat. Legtöbbször szerencsére e „szokások megosztása” csupán annyit jelent, hogy kedvencünk igyekszik alkalmazkodni életmódunkhoz, és lelkesen csatlakozik hozzánk mindennapos tevékenységeink közepette. Ösztönösen ráérez arra, hogyan fonhatja szorosabbra kötődésünk madzagját, ez pedig még szerethetőbbé teszi őket. Lássunk néhány kedves példát!
1 „Beszélget” velünk
Mind találkozhattunk már olyan kutyával, aki előszeretettel használja a hangját – talán otthonunkban is sertepertél egy hasonló négylábú. Ha a gazdi is szívesen mesél kedvencének, előfordulhat, hogy ő a maga sajátos módján válaszol is: vakkantás, ugatás, nyüszögés vagy éppen vonyítás által fejezi ki mondandóját. Hajlamosabbá válhat gyakrabban használni hangját, és ha megdicsérik érte egy mosoly, nevetés vagy simogatás formájában, a kutya egyre többször ajánlhatja fel e beszédes viselkedést, hogy gazdija kedvére tegyen. Bőven akadnak olyan ebek is, akik hamar rájönnek, hogy ily módon célt érhetnek a gazdinál, legyen szó egy kívánt finomságról, játékról, sétáról, de azt is közölhetik, ha valamit nagyon nem szeretnének, például kimenni az esőbe vagy kimászni a hűvös fürdőkádból.
2. Akkor (is) alszik, amikor mi
A kutyák jóval több alvást igényelnek, mint mi. Szívesen szundítanak egyet napközben, de a gazdi napirendjéhez alkalmazkodva legtöbbjük átalussza az éjszakát is. Egy kutatás szerint a kutyával történő alvás egészségesebb, mint gondolnánk, és ha ő is nyugodtan szuszog mellettünk vagy a közelünkben, kiegyensúlyozottabban, kipihentebben ébredhetünk reggelente.
Ha sokáig fent vagyunk, ő is megpróbálhat fennmaradni velünk, hogy még több időt tölthessen velünk. Persze ez nem mindig sikerül, hiszen egy élménydús nap után kis bundásunknak is hamar lecsukódhatnak szemei, különösen, ha még fiatal vagy öregecske.
3. Szinte egyszerre leszünk éhesek
Ha kedvenced reggeli vagy vacsoraideje egybeesik a Tiéddel, nagyon is elképzelhető, hogy egyszerre fogtok megéhezni. A kutyák szeretik a rutint, mert biztonságot nyújt számukra, és egyértelműbbé teszi a dolgokat, így ha napról-napra (nagyjából) ugyanabban az időben tesszük le elé a teli tálat, gyomra már jó előre jelezni fogja neki, hogy közeledik a mesés pillanat. Ha ez véletlenül nem következik be, erőt vehet rajta a szomorúság, és egyenesen kétségbe is eshet. Csakúgy, ahogy a gazdi, ha annyi feladat adódik, hogy ebédidőben is dolgozni kell, és csúszik, netán el is marad a várva-várt étkezés.
4. Az edzésben is partner
A kutyák lételeme a testmozgás, szükség van arra, hogy kiengedhessék felesleges energiáikat. Séta, játék, szaladgálás… De mennyivel szuperebb, ha a gazdival együtt tehetik ezt! Egy egészséges, aktív kutya számára nemcsak fizikai, hanem mentális kikapcsolódást is nyújthat a közös edzés, legyen szó kocogásról, úszásról, túrázásról, és természetesen a kutyasportokról. És persze abból sem maradhat ki, ha jógáznánk otthon; ahogy kitekerjük a jógamatracot, rögvest ott terem a lelkes négylábú. Bármit is válasszunk, ha rutinszerűen beépítjük mindennapjainkba, kedvencünk is ragaszkodni fog az általa is kedvelt tevékenységhez. Hiányolni fogja, ha eltérünk tőle.
5. Átérzi a hangulatunkat
Izgatottá válik, amikor örülsz valaminek? Egész nap melletted marad, amikor nem érzed jól magad vagy lebetegedtél? Ezt a jelenséget illetik „érzelmi fertőzés” névvel, mely a társas fajok között figyelhető meg, ha egy vagy több egyed szoros közelségben él egymással, így egy erősebb érzelmi hatás átterjed a csapat többi tagjára is. Vagyis, ha a gazdi nyugodt és magabiztos, kedvence is nyugodtabban és magabiztosabban érezheti magát. Sajnos a kellemetlen érzések is ráragadhatnak: ha bizonytalanok vagyunk, félünk vagy aggódunk, a kutya is reagálhat ennek megfelelően. Minél erősebb a kötődésünk, kedvencünk nemcsak hangulatunkat, hanem érzelmi szokásainkat is átveheti. Ne feledjük, hogy kutya-gazdi között a jókedv is legalább annyira ragadós, mint az ásítás.
6. Leutánozza mozdulatainkat
Furcsának tűnhet, de még ebben is könnyedén alkalmazkodnak hozzánk kedvenceink. Például játék közben szaladgálhatnak és ugrándozhatnak, hempereghetnek velünk együtt, de ha szeretünk táncolni, a maguk módján becsatlakozhatnak hozzánk pörgéssel-forgással, ugrabugrálással. Hasonlóan ahhoz, amikor hazaérünk, és örömükben „riszálnak”, csóválnak.
A kutyák tanításában megannyi előnnyel járhat, ha az utánzásos módszert is beépítik a gyakorlatba. Nemcsak abban segít, hogy jobban figyeljünk egymásra, de erősíti kapcsolatunkat, a kutya-gazdi kommunikációt is amellett, hogy rendkívül szórakoztató. A tanulásnak e formája pozitív töltetet hordoz magában, a kutya-gazdi páros mindkét tagját sikerélményekkel ajándékozza meg.
7. Hasonló módon fejezi ki szeretetét
Míg egyes kutyafajták bújósabbak társaiknál, addig mások függetlenebb és önállóbb jellemük ellenére is képesek kimutatni érzéseiket. Ennek módját mi is alakíthatjuk, hiszen mi is különbözően fejezzük ki mások iránti szeretetünket. Egy meghatározás szerint az emberi szeretetnyelvnek öt formája létezik: elismerő szavak, minőségi idő, ajándékozás, szívességek, testi érintés. Kutya-gazdi kapcsolatában is felfedezhetjük ezeket: megdicsérjük, foglalkozunk vele, finomságokat és játékokat veszünk neki, megsimogatjuk és így tovább.
A kutya szeretetnyelve - Hogyan mondd el kedvencednek, hogy szereted? - Kutyabarát helyek
Kutyáink sajátos jelzésekkel adják tudtunkra, hogy szeretnek minket - az alábbi pontok segítségével pedig mi is könnyedén elmesélhetjük nekik, mit érzünk irántuk.
Bár kedvencünk nem tudja elmondani szavak útján, mit érez vagy mire gondol, testjelek és hangok egész tárházával juttathatja kifejezésre mindezt. Kedvesen odabújik a gazdihoz, gyengéden megnyalja a kezét, vagy tisztelettudóan várakozik előtte, miközben a szemébe néz és csóválja a farkincáját. Még ajándékokkal is elhalmozhatja szeretett emberét. Minden jel arra mutat tehát, hogy különbözőségünk ellenére is egymáséhoz tudjuk igazítani szeretetnyelvünket.
8. Barátként tekint azokra az emberekre, akikre Te is
Tapasztalhattuk már, ahogy kedvencünk odáig van meg vissza egy-egy kedves ismerősünktől, míg néhány emberre inkább gyanakvóan figyel környezetünkben. Hogy tényleg létezik ez a bizonyos hatodik érzék, talán sohasem fogjuk megtudni, mégis újra és újra megbizonyosodhatunk afelől, hogy kutyánknak „lehet hinni”. Oka van annak, ha valakit beenged a szívébe, és annak is, ha mást kizár belőle.
Megérzi azt is, ha mi kedvelünk valakit, és azt is, ha valakitől tartunk. Mégha eleinte tartózkodóan is viselkedik egy-egy szívbéli jóbarátunk társaságában, hamar átveheti az iránta érzett kellemes érzéseinket, és legközelebb már ő is nagy örömmel köszönti az illetőt. Ha pedig mégsem, előbb-utóbb kiderülhet, miért ódzkodik tőle annyira.
E megmagyarázhatatlan képesség megóvhatja a gazdit a bajtól, figyelmeztethet olyan emberek közelében, akiktől jobb távol maradni. Segít abban is, hogy a számunkra kedves személyeket még nagyobb szeretettel vegyük körbe, ahogy kutyánk teszi.
Forrás: bustle.com
Indexkép forrás: Pinterest
Cikk első megjelenése: 2021. augusztus 04.
Hogyan nyerjük el a bizalmát egy bántalmazott kutyának?
Bizalom és biztonság - két különleges fogalom, mely alapvető egy harmonikus kutya-gazdi kapcsolatban. De hogyan érhetőek el egy traumán átesett kutya esetében?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.