Finomság egy csészében - Ihatnak a kutyák teát?
2021. október 06., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Gyümölcsös, zöld, fekete, nyugtató, élénkítő... Megannyi fajtából választhatunk, ha szívesen elkortyolnánk egy bögre teát. Hűvösebb napokon egyre többször támadhat kedvünk ehhez, a zimankós téli hidegben pedig kifejezetten jól tud esni egy finom forró, lélekmelengető tea. Hogyan hat kedvenceinkre a tea?
A tea világszerte előkelő helyet foglal el a legkedveltebb italok listáján, az Egyesült Királyságban például naponta 100 millió csésze fogy el belőle. Tradicionális jellege mellett fontos szereppel bír kulturális szempontból is, a modern társadalmakban ugyanúgy, mint a természetközeli népeknél. A különféle tealevelek gyógyhatása is közismert.
Az ízek széles skálája és kombinációja nemcsak azokat bűvöli el, akik a kávé helyettesítőjeként keresnek enyhébb koffeinforrást, de a legkisebbektől a legidősebbekig szinte mindenki ismeri, így magától értetődően vetődik fel a kérdés, hogy jót teszünk-e azzal, ha kutyánknak is töltünk egy csészével. Ezúttal azt járjuk körbe, mire kell figyelni, mitől lehet veszélyes a tea kedvencünk számára.
A kutyák és a teázás
Mindjárt kezdjük is egy érdekes válasszal arra a kérdésre, ihatnak-e a kutyák teát? Nos, igen is, meg nem is. Tessék? De hát a benne található koffein mérgező számukra, nem? Ez valóban így van, ha a kutya nagyobb mennyiséget vesz magához bizonyos ételekből, italokból, viszont szerencsére szép választék áll rendelkezésre olyan teafélékből, melyek nem tartalmaznak koffeint. A gyógynövényes teák, például a kamilla és a gyömbér biztonságosabb alternatíva.
Amire figyeljünk: ne adjunk hozzá cukrot, sem tejet, különösen, ha érzékeny a gyomra, mivel további emésztési panaszokat (pl. puffadás, hasmenés) okozhat. A cukor rendszeres fogyasztása pedig elhízáshoz és cukorbetegség kialakulásához vezethet kedvenceinknél is.
A koffein, mint veszélyforrás
A kutyákra nézve a teázás fő kockázata maga a koffein. Az örökzöld teacserje (Camellia sinensis) növény levelei például nagyobb mennyiségben tartalmazzák ezt az anyagot, ezért a belőle készült, úgynevezett valódi teából nem ajánlatos adni kutyánknak. Ide tartoznak a fekete, zöld, oolong és fehér jelzővel illetett teák, melyek koffeintartalmát az alábbi ábra ismerteti:
- Fekete tea: leszedést követően a tealeveleket teljesen fermentálják, melynek eredményeként természetes zöld színük jellegzetes sötétre vált az oxidáció hatására. Így készülnek a kedvelt Earl Grey, Darjeeling és egyéb, például gyümölcsös, mentás ízű variációk.
- Zöld tea: leszedést követően gyorsan kiszárítják a leveleket, hogy minimalizálják az oxidációt. A tealevelek megőrzik zöld színűket, és ami még talán ennél is fontosabb, hogy alacsonyabb koncentrációban tartalmaznak koffeint. Antioxidáns hatása ugyanakkor összemérhető a fekete teáéval.
- Oolong tea és fehér tea: e kettő valahol a fekete és a zöld tea között foglal helyet mind az elkészítésben, mind a koffeintartalom tekintetében. Részleges oxidáción esnek át, a zöldnél némileg több, a feketénél viszont kevesebb koffein található bennük. Jótékonyan hatnak az egészségre, és megannyi íz közül választhatunk.
Ha a koffein mérgező a kutyára, akkor megéri a kockázat?
Röviden és tömören: nem. A tealevelekben található különleges anyag a központi idegrendszert stimulálja, és egyes feltevések szerint a rovarokat is távol tartja a növénytől, mivel elfogyasztásával túlzott stimulációt tapasztalhatnak. A koffein népszerűségét éppen ennek a hatásának köszönheti, hiszen élénkebbé tesz, fokozza éberségünket, fáradtságérzetünk pedig csökken.
Elgondolkodtató, hogy vajon a kutyánk is örülne-e ezen hatásoknak… Még ha így is lenne, az általános vélemény alapján jobb, ha nem fogyasztanak semmit, ami koffeint tartalmaz, függetlenül mennyiségétől. Könnyen baj származhat belőle!
A koffeinmérgezés tünetei:
- hányás
- nyugtalanság, izgatottság
- remegés (tremor)
- súlyos esetben rohamok és eszméletvesztés
Egy közepes méretű felnőtt kutya számára hozzávetőleg 80 csésze tea elfogyasztása vezetne koffeinmérgezéshez, fenti tünetek kíséretében. Ha belegondolunk, ez igen nagy szám, hiszen még mi magunk sem tudnánk egy nap alatt ennyi teát meginni, ám mérgezések sajnos időről-időre előfordulnak. Leggyakrabban a felügyelet nélkül hagyott, kíváncsi kutyák sodorják magukat veszélybe, ha kiváló szimatukat követve felfedezik a konyhát, kamrát, a pultot, esetleg kinyitják a polcokat, hűtőt, és megdézsmálnak mindent, amit csábítónak találnak. (Akadnak olyanok is, akik nem állnak meg itt: megkóstolják a fürdőszobai, kozmetikai termékeket, ne adj’Isten a vegyszereket is…)
Szerencsére a gondos kutyatartók többsége tisztában van azzal, hogy milyen élelmiszerek és italok tiltólistásak négylábú barátaink számára. Nos, mint láthatjuk, a koffeintartalmú finomságok, így a kávé és édességek, sütemények is közéjük tartoznak.
A csersav – veszélyes vagy gyógyhatású?
A koffein mellett még egy összetevővel vigyázni kell a „kutya és tea” témakörben. A csersavak, más néven tanninok ugyanis megkötik és kicsapják a fehérjéket és bizonyos ásványi anyagokat. A növényi eredetű vas megkötése által például embereknél – hosszantartó, fokozott fogyasztás esetén – vashiányos állapotot eredményezhet, kutyáknál pedig májbetegség és emésztési problémák (hányás, hasmenés) léphetnek fel.
Mindazonáltal nem feledkezhetünk meg a csersavak jó oldaláról sem: mivel a polifenolok közé tartoznak, bizonyos vegyületeik antioxidáns hatással bírnak. Lehetséges gyógyhatásukkal kapcsolatosan érdeklődjünk gyógynövény-szakértőknél!
Összegzés
Ha szeretnénk kedvencünknek teát adni, ügyeljünk a mennyiségre, és inkább hígítva tálaljuk. Mindig legyen a kutya előtt tiszta, friss víz (márcsak a tea vízhajtó jellege miatt is). Egy csepp tej, méz kellemesebbé teheti az ízét.
A tea, különösen a gyógynövényes többféle jótékony hatással bír, cikkünk következő részében erről tudhattok meg többet!
Forrás: felcana.com
Indexkép forrás: plumdeluxe.com
Megváltozott kutya ürülék
Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!
A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.
Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?