Hallucináció kutyáknál - tényleg megtapasztalhatják?
2020. March 18., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Meglepőnek tűnhet, de időnként kedvenceink is láthatnak, hallhatnak, érzékelhetnek olyan dolgokat, amelyek valójában nincsenek ott. Mit érdemes tudni a hallucinációról és mit tehetünk?
Képzeljük el a következő helyzetet: egy kellemes hétvégi napon bekuckózunk, hogy végre elmerülhessünk kedvenc könyvünkben vagy sorozatunkban. Egyszer csak felfigyelünk kutyánkra, aki furcsán kezd el viselkedni: oldalra fordítja a fejét, morog vagy ugat, odacaplat az ablakhoz vagy minden előjel nélkül bemenekül helyére, mintha valamitől megriadt volna. Kinézünk, hallgatózunk, de nem érzékelünk semmit, ami indokolná váratlan viselkedését. Lehet, hogy hallucinál?
Előfordulhat, hiszen hozzánk hasonlóan a kutyákat is érinthetik bizonyos neurológiai állapotok, így a hallucináció is. Talán mind átéltük már e furcsaságot, látásunkat, hallásunkat, sőt, akár szaglásunkat is „becsaphatta” a szokatlan élmény: olyasmit észleltünk, érzékeltünk, ami valójában nem volt ott. Vajon a kutyáknál is ez történik?
Mit kell tudni a hallucinációról?
Annak érdekében, hogy megértsük, miért hallucinál a kutya, és hogyan segíthetünk neki megküzdeni vele, elsőként azt kell látnunk, mi az a hallucináció és mely formáját tapasztalja meg a kutya. A hallucináció téves észlelést jelent, bármely érzékszervünkkel bekövetkezhet. Láthatjuk, hallhatjuk, ízlelhetjük, tapinthatjuk és szaglás útján is érzékelhetünk valamit, ami nem valós. Ennek értelmében beszélhetünk vizuális (látási), akusztikus (hallási), taktilis (tapintási), gusztatoros (ízlelési) és olfaktorikus (szaglási) hallucinációról. Megjelenthetnek önmagukban, ritkán egymással karöltve. Előfordulhat, hogy számunkra hallhatatlan dologra felkapja a fejét, feszülten fülel, vagy épp a semmibe révedve üldögél, netán olyan tárgyakat kerül ki otthonunkban vagy az utcán, amelyek nincsenek is ott.
Milyen jelek utalhatnak hallucinációra a kutya viselkedésében?
Az arckifejezés és a hangok mellett a kutya testbeszéde is számtalan jelet közöl arról, hogyan érzi magát. Felelős gazdiként tudnunk kell felismerni, ha valami nincs rendben. Néhány árulkodó jel:
- morgás
- semmibe révedés
- ugatás
- lihegés
- megrezdülő bajuszok
- lopakodik/oson
- füleit hátracsapja
- kitágult pupillák
- bálnaszem
- kapkodás láthatatlan dolgok után („légykapkodás”)
- makacsság, pl. ellenáll annak, hogy bemenjen a házba vagy megtegyen olyasmit, amit korábban örömmel csinált
- rögeszmés viselkedés (pl. folytonos ugatás, farokkergetés, stb.)
- rohamok
- szokatlan reagálás a semmire
Lehetetlen teljes bizonyossággal megmondani, hogy a kutyák hallucinációja ugyanúgy működik-e, mint nálunk, de elképzelhető, hogy hasonló tüneteket élnek át. Az embereknél megfigyelhető élmények, így a semmibe beszélés, nemlétező személlyel történő kommunikáció kutyáknál megjelenhet úgy, hogy egy számunkra láthatatlan dologra morognak, ugatnak. Egy olyan látvány, hang, szag vagy szituáció megtapasztalása, ami valójában nincs ott, nem történik meg, szokatlan reakciót válthat ki belőlük a félelemtől kezdve egészen az agresszióig.
Például egy olyan kutya, amelyiket introvertáltnak írnánk le, aki jobban érzi magát a társasági élettől, zajoktól távol, és inkább az otthon biztonságos kényelmét, nyugalmát részesíti előnyben, hirtelen nem akar belépni a házba, mintha valami félelmetes lenne odabent, holott semmin sem változtattunk. Ha jellemzően csendes típus, és hirtelen megszállottan kezd el morogni, ugatni egy bizonyos pontra, vagy nyüszítve menekül előle, meglehet, hogy hallucinál.
Hallucináció jelet lehet az is, ha az intenzív fókuszálástól eltérően a semmibe bámul, mintha valami megbűvölte volna. Furcsa tünet lehet, ha láthatatlan dolgok után kapkod a levegőben. Ezek a jelek neurológiai rendellenességre is utalhatnak, érdemes egy alapos kivizsgálást kérni szakembertől.
A hallucináció lehetséges okai
Nem könnyű meghatározni, mi váltotta ki kutyánk hallucinációját. Mivel nem tudja elmondani nekünk, mit lát vagy érez, ránk hárul a feladat, hogy kitaláljuk. Lázas állapotoknál nem ritka, hogy a beteg hallucinációt él át. Téves észlelést okozhat az agy és az idegrendszer rendellenes működése, betegsége (pl. daganat), de a hátterében anyagcserezavarok, időskori demencia vagy súlyos májprobléma is állhat. A hepatikus enkefalopátia nevű betegség esetén a máj működési zavara kihat az agy működésére, felléphet többek között zavartság, módosult tudatállapot, hallucináció és dezorientáció. Mielőbbi kivizsgálást igényel!
Hallucinációt okozhat toxikus összetevőket tartalmazó ételek, vegyszerek, mérgező növények elfogyasztása. Ügyeljünk arra, hogy kutyánk ne férhessen hozzá a számára veszélyes anyagokhoz, ételekhez!
Hogyan segíthetünk kedvencünknek hallucináció esetén?
Bármely típusát is tapasztalja meg kedvencünk, nincs könnyű dolgunk a hallucináció felismerésében, hiszen látásuk, hallásuk és szaglásuk is jóval élesebb, érzékenyebb a miénknél. Kihívást jelenthet annak megállapítása, egyáltalán mire is kell odafigyelnünk, ha kutyánk viselkedése hirtelen megváltozik. Ha a figyelemelterelés pl. játékkal, élelemmel, hatástalannak bizonyul, kérhetjük kutyakiképző tanácsát.
Néhány további tipp, amellyel segíthetünk kedvencünknek:
- állatorvosi vizsgálat (meséljük el a tüneteket, beszéljük át a kórtörténetet és a teendőket)
- az étrend és testmozgás minőségének, mennyiségének meghatározása, pontos követése
- szorongásoldó szerek esetleges használata (állatorvosi konzultáció előzze meg!)
- kerüljük azokat a dolgokat, amelyek növelhetik a kutya szorongását, elveszik jókedvét
- növeljük komfortérzetét, hogy biztonságban érezze magát és boldogan teljenek napjai.
Tartsuk észben, hogy bármely hirtelen fellépő és/vagy szokatlan viselkedés fizikai betegségre is utalhat, melynek diagnosztizálásához és kezeléséhez mindenképpen állatorvosi segítség szükséges!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: wagwalking.com
Indexkép forrás: wagwalking.com
Kékesen csillog a kutya szeme – Mire utalhat ez a tünet?
Ahogy öregszik kedvencünk, gyengülhet a látása. Mintha homály fedné szemeit, vagy valami másról van szó?
Felismeri a kutyám a hangomat a telefonban?
Hegyezi a fülét, ahogy meghallja a gazdit a telefonban? Izgatottá válik, és elkezdi keresni, honnan jön a hang? Nyüszög, dünnyög, ugat vagy vonyít, mintha beszélni szeretne? Tényleg felismerné a kutya a jól ismert hangot a vonal másik végén?
Nyári veszélyek - Vízmérgezés kutyáknál
Jóból is megárt a sok, és ha kutyánk előszeretettel játszik a vízben vagy a kerti slaggal, a szükségesnél nagyobb mennyiségű vizet nyelhet le, mely rövid idő alatt életveszélyes állapothoz vezethet. Tudj meg többet a vízmérgezésről és megelőzési lehetőségeiről!
Tudtad? A kutyáknál is kialakulhat a stroke
Tisztában vagyunk azzal, milyen súlyos betegségről van szó - következményei egy életen át elkísérhetik az embert. Gazdiként azonban fontos tudnunk, hogy sajnos kedvenceinknél is előfordulhat. Hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk stroke esetén?
Miért sántít a kutyám? Okok, tünetek és teendők
Sántikál, kíméli a lábát vagy képtelen felállni, és csak húzza maga után? A sántítás mögött nemcsak sérülés, hanem betegségek is állhatnak, melyek kezelése szakértelmet, a gazdi részéről pedig türelmet és odaadást kíván. Mit kell tudnunk az állapotról, és hogyan segíthetünk kutyánknak?