Kiskutya érkezik a házhoz? Íme 10 hasznos tipp!
2019. július 14., 08:45
Szerző: M.Lilla
Kategória: Nevelés
Ha egy kiskutya örökbefogadásán gondolkozol, tanácsaink segíthetnek felkészülni az örömteli eseményre, és az első időszakban is megkönnyíthetik mindennapjaitokat.
Gratulálunk! Meghoztad a nagy döntést: örökbefogadsz egy kiskutyát vagy már haza is vitted. Lehetsz tapasztalt kutyatartó vagy elsőkutyás gazdi, az alábbi tudnivalók birtokában már azelőtt megtervezheted a teendőket, hogy kis kedvenced betenné a mancsát otthonodba.
1. Készítsd fel otthonodat a kölyök érkezésére!
Egy kisbaba érkezéséhez hasonlóan a kölyök érkezésére is fel kell készíteni otthonodat. Miért? Nem is hinnéd, mennyi galibát okozhat a kicsi, s milyen bajba keveredhet. Ezért nagyon fontos, hogy biztonságos és kényelmes környezetet biztosíts számára. Kezdd azzal, hogy eltávolítod a mérgező növényeket és vegyszereket, szerezz be elektromos vezeték-védőt, és távolíts el mindent, amit megrághat. Menj biztosra, legyen otthon annyi biztonságos rágható játék, ami elég a kölyöknek, hogy ne romboljon, pl. cipőket.
2. Látogassatok el az állatorvoshoz!
Míg a legtöbb menhelyen a gondozók mindent megtesznek, hogy a kölykök megkapják a szükséges ellátást, sajnos szinte lehetetlen minden egyes kutyát kezeltetni. Az egyik legelső teendőd legyen, miután hazavitted a kölyköt, hogy ellátogatsz vele az állatorvoshoz egy általános állapotfelmérésre.
A rendelőben fontos információkat kapsz majd az oltásokkal, féreghajtással, kullancs- és bolhairtó szerekkel kapcsolatban. Lehetőség szerint az első két héten belül ejtsétek meg a látogatást, mivel nem ajánlatos közösségbe vinni a kölyköt addig, amíg nem rendelkezik komplett oltási programmal.
3. Kezdd meg a szocializációt mielőbb!
A szocializáció részeként új helyek, dolgok, emberek és más állatok megismerésére is sort kerítünk. Ha kedvenced eddig még nem látott porszívót vagy esernyőt közelről, akkor elsőre ijesztőnek tűnhetnek számára a furcsa tárgyak, ám nyugodt, magabiztos kisugárzásod mellett hamar rá fog jönni, hogy nincs mitől tartania. Ugyanígy az utcán is számtalan újdonság érheti minden séta alkalmával, útmutatásoddal azonban fokozatosan hozzászokik majd ezek látványához, elfogadja a különböző hangokat, így felcseperedve teljesen természetes lesz számára pl. a városi forgalom zaja vagy a járókelők jelenléte. A séták során nemcsak hasonló korú, hanem idősebb kutyusokkal is találkozhattok, kedvenced ebből is rengeteget tanulhat.
4. Sétára fel!
Meglehet, hogy a kölyökkutyusod majd kicsattan az energiától - amikor éppen nem alszik. Biztosítd számára a megfelelő mennyiségű testmozgást, ezzel hozzájárulhatsz általános jóllétéhez és egészségéhez. Egyik legjobb módja a mindennapos séta, mely során kutyusodnak lehetősége lesz hozzászokni az új ingerekhez, fokozatosan elsajátíthatja a behívás, a helyes viselkedés, valamint az idegenekkel és kutyákkal való találkozás szabályait. És természetesen barátokra is szert tehettek!
5. A szobatisztaság kérdése...
Időbe telhet, mire kutyusod tökéletesen szobatiszta lesz. Eleinte kb. kétóránként, naponta hat alkalommal ürítenie kell, rendszerint az etetést vagy alvást követően. Figyeld a kiskutyát, s ha látod rajta a jeleket, hogy ki kell mennie, vidd ki, várd meg, míg elvégzi dolgát, és dícsérd meg érte. Próbálj meg rendszert vinni a tanításba.
Ha nem megoldható, hogy meghatározott időközönként kividd, használhatsz egy megfelelő méretű ketrecet vagy limitáld a mozgásterét, pl. gyerekráccsal válassz le számára egy helyet, amelyet nem baj, ha összepiszkít (pl. fürdőszoba, előszoba, esetleg konyha).
A legtöbb kutya általában véve nem piszkít a fekhelyére, csak ha már nagyon régóta nem volt lehetősége "kimenni". Balesetek természetesen előfordulhatnak, ne büntessük érte, mert nem fogja érteni, mi rosszat követett el. Ha esetleg már "túl van" rajta, akkor is vigyük ki az előre meghatározott időben, így idővel ő is igazodni fog az általunk kialakított rendszerhez.
Maradjunk következetesek, bármilyen módszert is választunk, ez a kulcs, hogy újdonsült kedvencünk megértse, mit is várunk el tőle.
6. Információdömping - Tudd, kiben bízhatsz!
Ha a kölyök furcsán viselkedik, a legkönnyebb az interneten utánaolvasni, mi lehet a gond. Ha megsérült vagy csak általános tanácsot szeretnél kapni valamivel kapcsolatban célszerű megbízható forráshoz fordulni kérdéseiddel. Sajnos nem minden információ valós, amit ott találhatsz. Ha a kiskutya egészségével kapcsolatos kérdések merülnek fel, a legjobb, amit tehetsz, ha megvizsgáltatod állatorvosoddal.
7. Jutalmazd a helyes viselkedést!
Az első néhány hét során úgy tűnhet, a kölyök többet rosszalkodik, mint amennyit jól viselkedik. Még így is fontos, hogy jutalmazd minden alkalommal, amikor valamit jót csinált. Ez segíteni fog neki abban, hogy megértse, mi a helyes viselkedés, ez pedig felgyorsítja a tanulási folyamatot is. Nem ajánlatos kivárni, hogy rossz tevékenységgel hívja fel magára a figyelmedet.
8. Engedelmesség az alapoktól
Míg az új kölyök meglétének jótékony hatásai jóval túlszárnyalják az esetleges kellemetlenségeket, ez nem azt jelenti, hogy minden napotok tökéletesen problémamentes lesz. Annak érdekében, hogy kutyád gyorsan megtanulja, mit vársz tőle, és hogyan kell viselkednie, igyekezz megtanítani neki az alapvető parancsokat: üljön le a jutalomfalatért, jöjjön hozzád, ha hívod vagy menjen a helyére, ha eljött a pihenés ideje. Ha a kutyusod minden oltását megkapta és egészséges, akkor iratkozzatok be egy kölyöktanfolyamra 4 hónapos kora körül. Itt játékos formában tanulhattok, és nem utolsósorban négylábúak társaságát is élvezheti kutyusod, biztonságos körülmények között.
9. Légy következetes!
Az egyik legjobb dolog, amit megtehetsz a kölyök nevelése során az, hogy következetes maradsz. Figyelj oda, hogy a megszokott időben kapjon enni, és nagyjából azonos időszakban vidd ki sétálni minden nap. Ha egyszer megdícséred valamiért, amit tett, ne felejtsd el legközelebb is megdícsérni. A kölyök hozzászokik ehhez, és könnyebben megérti, megjegyzi, hogyan is működnek a dolgok otthonotokban.
10. Elő a fényképezőgéppel!
Egy kölyökkutya hamar felnő, élvezzétek ki fiatal bohósága minden pillanatát – akkor is, ha időnként bosszantó dolgokat művel. Nagyszerű dolgot tettél azzal, hogy örökbefogadtál egy kölyköt, és szerető otthont biztosítasz számára – élvezd ki az együtt töltött órákat. Készíts annyi fényképet, amennyit csak tudsz, a későbbiekben is öröm lesz visszanézni a kölyökkori fotókat.
Forrás: animalplanet.com
Indexkép forrás: pest4homes.co.uk
Cikk első megjelenése: 2016. február 25.
Fordította: Maurer Lilla
Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
Mikor érdemes kutyaiskolába vinni a kölyköt?
Rengeteget számít, ha már idejekorán megkezdjük kiskutyánk tanítását. Az otthoni nevelés mellett fontos az is, hogy elvigyük kutyaiskolába. De mikor?
Vigyük-e a kölyköt iskolába?
Egy friss kutatás azt vizsgálta, milyen hatással lehet a kutya későbbi viselkedésére, ha már kölyökkorában ellátogatunk vele az iskolába.
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.