Napégés kutyáknál - Vigyázzunk, a szőr csak részben véd!
2024. augusztus 10., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A napfény áldásos hatásai mellett talán nem is gondolnánk arra, hogy kedvenceinknek is meggyűlhet vele a bajuk. De hát a szőr megvédi őket, nem?
Nyár. Napsütés. Vízpart, kikapcsolódás, szabadság. Ám, ha nem vagyunk óvatosak, ugyanígy lehet a napszúrás, hőguta, és a fájdalmas leégés időszaka is – nemcsak a gazdi, hanem négylábú barátja számára is. Tény, hogy egyesekre fokozott hatással lehetnek a napfény okozta kellemetlenségek, de mindegyikük testén vannak érzékenyebb részek, melyek könnyen leéghetnek.
Kopasz vagy sem - fő a védelem!
A szőrtelen fajták, például a kínai kopaszkutya és a Xoloitzcuintli (mexikói kopaszkutya) esetében természetesen elengedhetetlen a fény elleni védelem, hiszen a szőr hiánya védtelenné teszi őket a napégéssel szemben. Ugyanakkor a szőrzet megléte sem nyújt teljes biztonságot. A fehér színű bunda alatt érzékenyebb bőr rejtőzik, amelybe könnyebben behatolhatnak a káros UV-sugarak. Az albínó kutyák különösen érzékenyek lehetnek a napfényre!
Mi a helyzet azokkal a kutyákkal, akiknek sűrű, sötét színű a szőre?
Bár testük nagy része védelmet élvez, vannak olyan kiemelt területek, ahol a szőrzet vékonyabb (pl. a füleken és a hason), vagy hiányzik, például az orron és a talppárnákon. Napfénynek való kitettség esetén ezek a testrészek hamar leéghetnek, és nagyon csúnya, fájdalmas égési sérüléseket szenvedhetnek el.
Hogyan védjük meg kedvenceinket?
A legjobb, amit tehetünk, hogy elkerüljük azokat a helyeket, ahol közvetlen, erős napfény érheti a kutyát.
- Ha mindenképpen ki kell tennünk a lábunkat napközben, keressük az árnyékos, fűvel borított területeket.
- Ne sétáltassunk a forró betonon, mert rövid időt alatt megéghet a kutya tappancsa!
- A napsugarak ellen bevethetünk egy méretes esernyőt is – akármilyen furán is néz ki, kedvencünk egészsége és jóléte érdekében használjuk. Mit számít, hogy mások mit mondanak? Ők is foghatnak egy esernyőt, hogy egy kicsit kellemesebbé tegyék kutyájuk számára a sétát.
- A kertben tartott ebeknek alakítsunk ki egy árnyékos, napfénytől védett helyet, ahova behúzódhatnak a tűző nap elől. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen elegendő tiszta, friss víz a kutya előtt!
Ha olyan helyen tartózkodunk, ahol csak egy-egy ponton van árnyék (kiállítás, verseny, szabadtéri program, stb.), tegyünk naptejet kutyánk érzékeny testrészeire, különös tekintettel orrára, füleire pocakjára. Kérjük állatorvosunk tanácsát a kutyabarát termékek kapcsán!
Mit tegyünk napégés esetén?
Ha minden igyekezetünk ellenére is megtörtént a baj, látogassunk el kutyánkkal az állatorvosi rendelőbe. Mielőtt elkezdenénk használni a számunkra már jól bevált krémeket, jobb, ha ő is véleményezi kutyánk állapotát, hiszen nem mindegy, milyen fokú a sérülés. Súlyos esetben például nemcsak helyi fájdalom, bőrpír, gyulladás léphet fel, de a bőr alsó rétegei is károsodhatnak – mindenképpen szakszerű ellátást igényel!
Ha még többet szeretnél megtudni a napégés kockázatáról és a megelőzés lehetséges módjairól, alábbi cikkünkben részletesebben is foglalkozunk a témával:
Nyári veszélyek - Napégés kutyáknál - Kutyabarát helyek
Ha végre itt a nyár, és meleg az idő… Élvezzük a napsütést, feltöltődünk, ám eközben odafigyelünk arra is, hogy védjük magunkat a napsugarak káros hatásaival szemben. Nem feledkezhetünk meg kedvenceinkről sem, hiszen ők is ki vannak téve a napégés veszélyeinek. Hogyan óvhatjuk meg őket a bajtól?
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: Pinterest
Cikk első megjelenése: 2022. augusztus 04.
A kistestű kutyák védelmében
Attól, hogy kicsi, még ő is kutya, gazdag érzelmi világgal. Vannak dolgok, amiket szeret, és vannak olyanok is, amiket nem. Például a kéretlen simogatást. De miből is gondoljuk, hogy ők aztán biztosan szeretnek barátkozni, hiszen "picik és cukik"?
Sérvek típusai, tünetei és felismerése kutyáknál
Leggyakrabban kölyökkorhoz köthetőek, ugyanakkor később is létrejöhetnek súlyos sérülés, trauma következtében. Mit kell tudnunk az állapotról és hogyan segíthetünk kedvencünknek?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!
Komoly sérülések, betegségek forrása lehet a túl hosszú kutyakarom
Ha kutyánk nem koptatja megfelelően karmait, túlságosan hosszúra nőhetnek, ez pedig fájdalmas sérülésekhez, és idővel ízületi problémákhoz vezethet. Fordítsunk kiemelt figyelmet a megelőzésre!
Kínzó viszketés? Miért vakarózik állandóan a kutyám?
Nem jó érzés látni, amikor imádott kutyusunk szenved. Folyton viszket valamije, alig tud pihenni, türelmetlenné válik, nem tud figyelni... Szóval vacakul érzi magát. De mitől?