Bajt is jelezhet, ha a mancsát nyalogatja a kutya
2024. szeptember 05., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Folyton nyalogatja, rágcsálja a tappancsait? Mintha abba sem tudná hagyni... Miért csinálja a kutya, és hogyan segíthetünk neki?
Amikor azt látjuk, hogy kedvencünk sűrűn nyalogatja a mancsát, elképzelhető, hogy ez csak egy berögződött szokás. Mint az embereknél egy hajtincs csavargatása, vagy a körmök rágcsálása. Ám ennél komolyabb dolgokat is jelezhet, ha a kutya folyton nyalogatja a mancsát – a lista az allergiától kezdve egészen egy csúnya sérülésen át egészen egy súlyos betegségig terjedhet.
1. Allergia
Bizony, a kutyák is lehetnek allergiásak! Ha a kutya túlzottan nyalogatja a mancsát, és alapos átnézés után sem találunk rajta sérülést, és a talppárnák is normálisnak tűnnek, akkor lehetséges, hogy allergiás reakció áll a háttérben.
A kiváltó okok között szerepelhetnek a pollenek (fű, fa), a száraz talaj pora, vegyszerek (pl. otthoni tisztítószerek vagy kerti gyepápoló készítmények) vagy valamilyen egyéb anyag, mellyel a kutya tappancsa érintkezésbe került.
Bőrproblémákat okozhat ételérzékenység és ételallergia is – ennek diagnosztizálása mindenképpen állatorvosi szakértelmet igényel!
Séták után töröljük át a kutya mancsát, ujjait és talppárnáit hipoallergén, kutyabarát törlőkendővel, és lehetőleg ne engedjük, hogy nyalogassa. Fürdetés után, illetve, ha esőben, hóban sétáltunk, töröljük szárazra a kutya mancsát.
A környezeti allergiák következében gyakran alábbi tüneteket vehetjük észre a kutyán: viszketés (vakarózás), a bőr kipirosodása, szőrhullás foltokban (pl. mancsokon és a talppárnák között), duzzanat a folytonos nyalogatás miatt, és persze az állandó kellemetlenség miatt a kutya megszokott viselkedése is megváltozhat (hangulatingadozás, fokozott érzékenység, reaktivitás, stb.).
A nyalogatás miatt a bőr természetes védőrétege meggyengül, felpuhul, és a bőrbe jutó baktériumok, gombák miatt másodlagos fertőzések alakulhatnak ki. Ezek kezelése gyakran hetekig is eltarthat, a gyógyulás hosszadalmas és kellemetlenséget okozhat a kutyának az is, hogy mancsa be van kötve. Ez persze nem enyhíti a „nyalogatási ingert”, így gallér viselésére lehet szükség, különösen, ha a kutya a gyógyulás ideje alatt akár csak egy percre is magára marad otthon.
2. Fájdalom
Ha a kutya hirtelen, látszólag minden előjel nélkül kezdi el nyalogatni valamelyik mancsát, akkor elképzelhető, hogy csak belement valami, például egy tüske vagy toklász.
A kisebb-nagyobb mancssérüléseket azonban nem szabad félvállról venni. Ha a kutya például üvegszilánkba lép, és megvágja a talppárnáját, annak szembetűnő jele lesz a vérzés. A talppárnák idegekkel és erekkel sűrűn át vannak szőve, ezért ebben az esetben is érdemes mielőbb állatorvoshoz vinni a kutyát, hogy elállítsa a vérzést, és ellássa a sebet.
A nyalogatás utalhat arra, hogy a kutya mancsa megsérült valamelyik részén, de a törött vagy leszakadt karom is igen erős fájdalommal járhat. Ha emellett még sántít is, nehezen áll rá vagy egyáltalán nem akarja használni a mancsát, akkor kiváltképp fontos, hogy állatorvos lássa a kutyát! Egy kificamodott ujj vagy aprócska repedt, törött csont vagy szalagsérülés is szakértő kezelést igényel!
Fájdalmat okozhat az is, ha a kutya belelépett egy méhecskébe. Ilyenkor rövid idő alatt megduzzadhat a csípés helye. Egészséges immunrendszerű kutya esetében rendszerint magától is elmúlik a probléma, a hidegvizes borogatás enyhítheti a feszülést és gyulladást, de, ha a duzzanat egyre csak nő, és a kutya is egyre rosszabbul van, akkor irány az állatorvos!
A mancs nyalogatása egyébként arra is utalhat, hogy a kutya fájdalmat érez, de testének valamely más pontján. Figyelemelterelésként, enyhítésként a „mancsához fordul”. Kicsit olyan ez, mint amikor az embernek valamije fáj, mégis a kezeit tördeli vagy az ajkát rágcsálja – ösztönös tevékenység mindegyik. Igyekezzünk nyomára bukkanni annak, hol és mije fáj a kutyának – ebben szintén állatorvosunk fog tudni segíteni!
3. Élősködők
Bolhák, kullancsok, szúnyogok, atkák... Te jó ég! Hogy mennyi ilyen kis „izéke” létezik, és mekkora bajt tudnak okozni a kutyusnak! Sajnos így van. Bármely élőlény, mely egy másik véréből táplálkozik, igen csúnya kellemetlenséget okozhat. A bolha és a szúnyog csípése rendszerint nagyon viszket, a mancsokon is, de a kutya atkásság miatt is vakarózhat (pl. demodex).
Ráadásul a paraziták különféle fertőzéseket adhat át az áldozatnak, mely súlyos betegséget is okozhat, ilyen például a Lyme-kór és az életveszélyes babézia.
A legfontosabb a megelőzés: használjunk külső-belső élősködők elleni készítményeket kedvencünkön, hogy megvédjük a bélférgességtől és a fertőzésektől, betegségektől.
Séta után vizsgáljuk át kutyánk bundáját, és természetesen mancsait it.
4. Emésztőrendszeri problémák
A mancsnyalogatás hátterében gyomor-bélrendszeri problémák is állhatnak. A bélrendszer egészsége hatással van a kutya stresszre és allergénekre adott válaszára. Ez meglehetősen tág téma, rendkívül bonyolult összefüggésekkel. Az okok feltárásában és a megoldás megtalálásában állatorvosunk fog tudni segíteni.
Érdemes kutyaviselkedési szakembert is bevonni a terápiába, aki stresszes, félős, szorongós kutyák terápiájában is kellő tapasztalattal rendelkezik.
5. Unalom vagy szorongás
Egyes kutyák unalom vagy szorongás enyhítése érdekében nyalják a mancsukat. Ha ezt túlzásba viszik, akkor könnyedén kialakulhat az ördögi kör. Addig nyalogatja a mancsát, amíg az irritáció miatt felsérti a bőrt. A bőrbe bejutó kórokozók és szennyeződések miatt súlyosbodik a probléma, a fájdalomtól és viszketéstől ösztönösen is további nyalogatással próbál megszabadulni a kutya.
Az unalom megelőzése érdekében találjunk ki változatos tevékenységeket a kutya számára, melyek a mindennapos mozgás, séta mellett elméjét is megmozgatják. Ez lehet szimatmunka, keresős játék, trükktanulás – a lista szinte végtelen, próbáljunk ki minél többféle dolgot, hogy meglássuk, melyeket kedveli legjobban kutyusunk.
A szorongás kezelése összetett feladat, állatorvosi segítségére és kutyaviselkedési szakember együttműködésére egyaránt szükség lehet.
Összegzés
Ha úgy vesszük észre, hogy a kutya túlzottan nyalogatja, esetleg rágcsálja a mancsát, nézzük meg alaposan a területet. Adott esetben alkalmazzunk elsősegélyt, például vérzés enyhítésére. Jegyezzük fel, milyen tüneteket észlelünk a kutyán, változott-e a megszokott viselkedése, és látogassunk el az állatorvoshoz. A kiváltó okok ismeretében előírt kezelést pontosan tartsuk be! Vigyázzunk kutyánk egészségére!
Ajánló: 6 tipp a mancsok egészségének megőrzéséhez
Forrás: kutyabarathelyek.hu, wideopenspaces.com
Kullancs kiszedése a kutyából – Így távolítsd el biztonságosan!
Kullancs van a kutyán? Nem kellemes látvány. Valahogy mégis ki kell szednünk, hiszen az apró élősködő súlyos fertőző betegségeket hordozhat. Ezért is fontos tudnunk, hogyan lehet gyorsan és helyesen eltávolítani a kullancsot. Lássuk a lépéseket!
Minden kutya csirkeallergiás. Minden kutya csirkeallergiás?
Ha kutyaeledelt keresel kedvencednek, hirdetések tömkelege ígér csirkementes tápot. Valóban ekkora a probléma a csirkével?
A kutyád pontosan tudja, hogyan érzel
Nemcsak szavainkra és tetteinkre figyelnek, de érzelmi állapotunkkal is tisztában vannak. A kutyáknak ugyanis megvan az a fantasztikus képessége, hogy ránk hangolódva egészen apró rezgéseinkből „olvassanak”. Ugye Te is érezted már ezt?
10 vegyszer, ami viszketést okoz
Vörös foltok, karcolások, gyulladás - a krónikus viszketés tünetei. A kutyák számára ez legalább annyira kellemetlen probléma, mint nekünk, embereknek. És ha mindez nem lenne elég, a környezetünkben található vegyi anyagok ezeket a tüneteket erősen súlyosbíthatják. Íme a 10 legirritálóbb kemikália!
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?