Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban? - Jó tudni!
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Kutyák és a fűtés - Mennyire legyen meleg otthonunkban?

2023. december 05., 06:30


Szerző: M.Lilla


Kategória: Jó tudni!




Az évszakok változásaihoz és az időjárási körülményekhez kénytelenek vagyunk alkalmazkodni, ám otthonunk hőmérsékletét ideális esetben mi magunk is szabályozhatjuk. Kedvencünk testhőmérséklete is igazodhat ehhez, de ahogy nekünk, úgy nekik is megvannak a maguk határai. Mi számít hidegnek, melegnek és mire figyeljünk a fűtés beállításánál?



 

Egy 2018-as felmérés szerint 3 millió gazdás kutya él Magyarországon, vagyis a háztartások közel egyharmadában találkozhatunk egy vagy több ebbel. Az Európai Unió kutyatartásra vonatkozó statisztikája alapján nem sokat változott ez a szám, a 2020-as adatok szerint a hazai háztartások 34%-ában él kutya.

 

Otthon. Eltérő vélemények övezik e szót, már ami négylábú barátainkat illeti: sokan családtagként tekintenek rájuk, természetes, hogy velük együtt él házon belül, míg mások inkább a kinti tartást részesítik előnyben. Annyi azonban biztos, hogy a téli időszakban minden kutyának szüksége van egy meleg kuckóra, ahol védelmet talál az időjárás viszontagságai ellen. Szerencsésebbek azok, akik bent lehetnek a gazdival, de hogyan hat rájuk a fűtés?

 

 

Fűtés - A kölyökkutyák fázósabbak lehetnek
Fűtés - A kölyökkutyák fázósabbak lehetnek
Fotó: Pinterest

 

 

Menjen-e a fűtés, ha nem vagyunk otthon?

 

A válasz magától értetődőnek tűnhet, de azért érdemes körüljárni a témát, figyelembe véve olyan szempontokat, mint a ház, lakás elhelyezkedése, szigetelése, általános állapota, belső méretei és berendezése. Egy különálló családi házban például valamelyest hűvösebb lehet a klíma, mint egy társasházi vagy panellakásnál, ahol a szomszédos lakásokban folyamatosan megy a fűtés.  

 

A szigetelés rengeteget számít, de ha otthonunk magasabban fekszik, netán árnyékos vagy szeles helyen, esetleg a lakás belmagassága nagyobb az átlagosnál, a fázósabb ebek könnyen megérezhetik a pár fokos hőmérsékletkülönbséget is.

 

Déli tájolásnál több napfény szűrődhet be az ablakokon, erkélyajtón, teraszon, de ha a nyílászárók nem zárnak megfelelően, a benti meleg szép lassan kiszökhet a réseken. Sorolhatnánk még a feltételeket, de ha jól ismerjük kedvencünket, és odafigyelünk rá, tudni fogjuk, mikor fázik vagy mikor van melege.

 

 

Fűtés - Sapkára talán nem lesz szüksége a kutyának, de egy pulóver jól jöhet
Fűtés - Sapkára talán nem lesz szüksége a kutyának, de egy pulóver jól jöhet
Fotó: Shutter

 

 

Honnan lehet tudni, hogy fázik a kutya vagy éppen melege van?

 

Emlékezzünk vissza egy olyan alkalomra, amikor bizony megéreztük a hideget, vacogni kezdtünk, talán még a fogaink is össze-összekoccantak. Nos, a kutyáknál is felfedezhetünk hasonló jeleket, ha fáznak: a reszketés, remegés mellett rendszerint megpróbálnak egy védett, meleg kuckót keresni, és ha megtalálták, a lehető legkisebbre húzzák össze magukat. Mint egy briós, ahogy lábait teste alá szedi össze, nózijával szinte bebújik mellső mancsa alá, farkincája helye pedig homlokát érinti. Ha folyton fázik, ne csodálkozzunk azon sem, ha rosszkedvű, szorong, elbújik, kevésbé érdeklődik a napi tevékenységek iránt.  

 

Ezzel szemben alábbi tüneteket mutathatja, ha melege van: lihegés, fokozott szomjúságérzet, többet iszik a kutya, fokozott szőrhullás, vakarózásnyálzás, élénkpiros színű nyelv, hőemelkedés, de például az is árulkodó jel lehet, ha a kutya a lakás hűvösebb pontjait keresi, vagy fáradékonyabb, a szokásosnál aluszékonyabb.

 

A kutyák elsősorban lihegéssel tudják hűteni magukat, bár a tappancsaikon és a fülcsatornájukban is találhatóak izzadságmirigyek. Vagyis ha melege van, nedves tappancsnyomokat fedezhetünk fel a padlón, füle kipirosodhat és sajátos illatot áraszthat. Mindezek utalhatnak betegségre is, ezért ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk kedvencünkön, látogassunk el vele az állatorvoshoz!

 

 

Fűtés - Az idős kutya értékelheti, ha jó meleg van otthon
Fűtés - Az idős kutya értékelheti, ha jó meleg van otthon
Fotó: pawtracks.com

 

 

Télen mégis hogyan lehet melege a kutyának?

 

Amennyire banális, annyira fontos kérdés, nem meglepő módon itt is több tényező esik a latba: a kutya fajtája, mérete, szőrzete, életkora, egészségi állapota, aktivitási szintje és az egyedül töltött idő mennyisége.

 

A kölyökkutyáknál például még nem fejlődött ki sem az ellenállóképesség, sem a megfelelő szőrzet a hideg ellen, ezt viszont éppenséggel hátráltathatja, is, ha otthonunkban feltekerjük a termosztátot, hogy „jó meleg” legyen. Az idős kutyák viszont éppen a ritkuló szőrzet, és az immunrendszer védekezőképességének esetleges csökkenése miatt értékelhetik, ha melegben lehetnek.

 

Egyes kutyafajták alapjában véve fázósabbak, például a kistestű rövidszőrű kutyák (pl. csivava, kis olasz agár, terrierek), az agarak, de a hosszabb szőrűek között is akadnak páran (pl. yorkshire terrier), akik az aljszőrzet hiánya miatt 22-25 C ban is hálásak lehetnek egy pulcsiért, egy polártakarós fekhelyért. Míg egy közepes vagy nagyobb méretű, bundás társuk a szobahőmérsékleten jól érzi magát, netán kissé melege van.

 

 

Fűtés - Egyes kutyafajták jól érezhetik magukat kint, a hidegben is
Fűtés - Egyes kutyafajták jól érezhetik magukat kint, a hidegben is
Fotó: chewy.com

 

 

A hidegtűrő fajták esetében sűrűbb vedléssel számolhatunk, ha ugyanazt a hőmérsékletet szeretnénk tartani, mint a meleget kedvelő kedvencünkkel. Egy óriás méretű, masszív testfelépítésű és szőrzetű négylábú, mint egy pásztorkutya pedig még inkább elemében lehet, ha lehűl az idő.

 

 

Hogyan hat otthonunk hőmérséklete kedvenceinkre?

 

Hozzánk hasonlóan kutyánk is képes akklimatizálódni otthonunk hőmérsékletéhez, mely évszakonként nagy változatosságot mutathat. A túlsúllyal küzdő vagy dús szőrzettel rendelkező ebek számára kellemetlen lehet a benti meleg, míg a kistestű, rövidszőrű kutyusok fázhatnak azonos Celsius-fokon. Bonyolíthatja a helyzetet, ha több órán át távol vagyunk otthonról napközben vagy éjjel. Ha adott hőmérsékleten tartjuk egész nap, vagy lejjebb tekerjük, megspórólhatunk némi költséget, de vajon kutyánk is jól érzi majd magát? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt, hogy ne legyen sem túl meleg, sem túl hideg?

 

 

Milyen az ideális szobahőmérséklet télen a kutyának?

 

A kutyák általános testhőmérséklete magasabb a miénknél: élettani értéke kb. 38-39°C fok közé esik. Csakúgy, ahogy a mi esetünkben, a kutyák testhője is változhat időnként, több okból kifolyólag, ld. Mennyi a kutya ideális testhőmérséklete?

Belső testhőmérsékletük akár 3-4 C fokkal is magasabb lehet az emberénél, ami azt jelenti, hogy a legtöbbünknél jobban tolerálják az alacsonyabb hőmérsékletet. 

 

 

Fűtés otthon - Egy bélelt fekhely segíthet melegen tartani a kutyát
Fűtés otthon - Egy bélelt fekhely segíthet melegen tartani a kutyát
Fotó: nymag.com

 

 

Az ideális szobahőmérséklet 20-22°C fok között mozog egy egészséges felnőtt kutya számára. Mindig legyen előtte tiszta, friss víz!

 

 

Kényelem otthon - Télen is

 

Az ideális hőmérséklet fenntartása mellett érdemes megfogadni még néhány jótanácsot is:

  • Válasszunk a kutya testméretének megfelelő, kényelmes kutyafekhelyet, és tegyünk bele egy-két puha takarót. Ha kutyusunk fázós, akkor thermo plédet, ha inkább csak szeret bebújni alá, akkor elegendő egy pamut takaró is.
     
  • Helyezzünk el több fekhelyet, párnát otthonunk különböző pontjain, így kedvencünk eldöntheti, hol szeretne pihenni. Ha keresi a meleget, akkor az egyik kutyaágyat tehetjük a radiátor közelébe, és védjük alulról is. A padlószőnyeg a szobában, vagy egy vastagabb darab szőnyeg, gyapjútakaró remek szigetelő funkciót lathat el a konyha, előszoba hidegburkolatán elhelyezett fekhely alatt.
     
  • A szobaketrecbe helyezzünk el egy vastagabb párnát, amit nem tud maga alatt összegyűrni egy gombócba, ahogy helyezkedik. Tegyünk rá egy-két takarót vagy párnát, amit elrendezhet kedve szerint.
     
  • Húzzuk el a függönyöket és redőnyt, hogy minél több napsugár áradhasson be az ablakokon át, így még napozni is tud kedvencünk.

 

Fűtés otthon - A rövidszőrű, kistestű kutyák örülhetnek a puha takarónak
Fűtés otthon - A rövidszőrű, kistestű kutyák örülhetnek a puha takarónak
Fotó: Twitter

 

  • Ügyeljünk a megfelelő szőrápolásra! Ha kedvencünk kistestű, hosszúszőrű, és nyáron jól érzi magát rövidebb bundában is, télen inkább hagyjuk meg az extra védőréteget. Tartsuk tisztán, fésüljük, ápoljuk, ahogy szőrzete megkívánja. 
     
  • Magasabb szobahőmérséklet mellett használjunk illatmentes párologtatót, amely frissíti a levegőt. Az érzékenyebb kutyák, valamint a légúti problémákkal vagy légzési nehézséggel küzdők (pl. brachycephal - rövidorrú - fajták) esetében a száraz levegő kellemetlen tüneteket okozhat. Szellőztessünk rendszeresen!
     
  • Hideg időben jól jöhetnek az extra falatok is, hiszen a kutya szervezete is több kalóriát égethet el az optimális testőmérséklet fenntartása érdekében. Az etetéssel kapcsolatosan kérjük ki állatorvosunk és kisállatdietetikus szakember tanácsát, így elkerülhetjük azt, hogy kedvencünk elhízzon, mégis hozzájusson minden fontos tápanyaghoz.
     
  • Ügyeljünk a külső-belső élősködő elleni folyamatos védelemre. Sajnos manapság már elvétve akadnak olyan fagyos időszakok, amelyek nem kedveznek a kullancsoknak, így a téli hónapokban is támadhatnak súlyos betegségeket okozva. A bolhák pedig kifejezetten szeretik a meleget, védekezzünk ellenük is!

 

 

Forrás: familyhandyman.com, homeheatingguide.co.uk
Indexkép forrás: nymag.com
Cikk első megjelenése: 2022. január 05.

Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

 

Témába vág

6 érdekesség a kutyák nyelvéről 6 érdekesség a kutyák nyelvéről
A kutyák nyelve több szempontból is különbözik az emberi nyelvtől, mind szerkezetileg, mind funkcionálisan. Íme néhány lényeges különbség!

A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt A hóviharban, összefagyva találtak rá az öreg kutyára - Ilyen boldogan várja a Karácsonyt
Legalább másfél napja lehetett kint a dermesztő hidegben.

Ehetnek a kutyák gesztenyét? Ehetnek a kutyák gesztenyét?
A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?

Loyalty is royalty - pulóverrel a vakvezető kutyákért Loyalty is royalty - pulóverrel a vakvezető kutyákért
2024-ben már tizedik alkalommal fognak össze hazai zenészek, előadók, sportolók és közéleti személyiségek a Dorko-val a vakvezető kutyák képzésének támogatására. A Loyalty is Royalty kampány 2015-ben indult azzal a küldetéssel, hogy minél több Magyarországon élő látássérült ember mellé kerülhessen egy hűséges segítőtárs.

Kölyökbiztos lakás kialakítása Kölyökbiztos lakás kialakítása
Kölyökkutya érkezik a családba? Bizony, fel kell rá készülni rendesen, és “bababiztossá” kell tenni a környezetet.

Állatok kedvence a Vauu vitamin

hirdetés (X)

Minősítés

Hogyan lehet minősített
kutyabarát helyed?

Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

Tudj meg többet
tanúsító védjegyünkről!

Megismerem

Kedvenceink

Biztosítás

Kisállat biztosítás
bel- és
külföldön!
Gondoskodj kedvencedről!

Partnereink

AIRMAX Cargo Budapest Zrt.
 Mondial Assistance GesmbH MTI Egyedi kutyás ajándéktárgyak

Hírlevél

A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
A kutyák agyában is tetten érhető, hogy milyen ételt szeretnek Hírek - Címlapon
A kutyák agyában is tetten érhető, hogy milyen ételt szeretnek
Téli napok Szilvásváradon a kedvenceinkkel Hírek - Címlapon
Téli napok Szilvásváradon a kedvenceinkkel