Kölyökkutyád van? Íme 10 gyakori betegség, melyről tudnod kell
2024. április 06., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Bármennyire is nem szeretünk gondolni rá, fontos, hogy tisztában legyünk azokkal a betegségekkel, melyek hamar leverhetik lábukról kiskedvencünket. Ismerjük fel a jeleket!
Megérkezett az új családtag! Vidám, pelyhes kis szőrgombóc, ám a napok múltával egyre többet alszik, kedvetlenné válik, nem kér enni. Valami nincs rendben... Mit tegyünk?
Ha egy kiskutya megbetegedik, a folyamat gyorsabban zajlik, a tünetek hamarabb jelennek meg, és fokozottabb mértékben hatnak szervezetére, akár életveszélyes állapotba is kerülhet! A gyógyulás hosszabb időt vehet igénybe, nem beszélve az átélt kellemetlenségekről, fájdalomról. Éppen ezért fontos tisztában lenni a tünetekkel, hogy azonnal segítségére siethessünk!
1. Parvovírusos bélgyulladás
A parvovírus – hétköznapi nevén parvo – leggyakrabban fiatal kutyákat támad meg, különösen, ha még nem fejeződött be oltási programjuk vagy egyáltalán nem kaptak még védőoltást a betegség ellen. A védőoltások segítenek a megelőzésben, ugyanakkor már több olyan esetet is jelentettek, ahol az oltások ellenére is elkapták a vírust.
A parvo tünetei: hőemelkedés, bágyadtság, hányás, véres hasmenés, étvágytalanság, fogyás, kiszáradás.
A betegséget okozó vírussal nem könnyű felvenni a harcot. Az emésztőcsatorna és a csontvelő gyorsan osztódó sejtjeit támadja meg, a károsodott bélfalon át a vérkeringésbe is bejuthat a baktériumokkal tűzdelt fertőzés, melynek következménye vérmérgezés (szepszis) lehet. Nagyon fontos, hogy a tünetek felismerésekor mielőbb lássa állatorvos a beteg kiskutyát! Kórházi ápolásra is fel kell készülni, hogy a megfelelő kezelést megkaphassa. Nem létezik tökéletes gyógymód, a szervezet támogatása, a másodlagos fertőzések és a kiszáradás megelőzése, kezelése antibiotikumokkal, infúzióval történik. Megfelelő kezelés hiányában sajnos igen magas az elhullási arány, a fertőzés rohamos leépülést, komoly fájdalmakat okoz, segítség nélkül egy pici kölyök nem tud felépülni belőle.
2. Szopornyica
A szopornyica az érintett szervrendszerektől függően három formában támadhat: kiütéses (vörös foltok a bőrön), hurutos (légzési nehézség, szem- és orrváladékozás) vagy neurológiai (központi idegrendszer zavara, rohamok). A tünetek önállóan vagy együttesen is előfordulhatnak. Szintén a fiatal kölykökre veszélyesebb, de azok a felnőtt kutyák, melyek sikeresen felépülnek a betegségből, életük hátralévő részében szenvedhetnek a betegség utóhatásától. Életkortól függetlenül támad, rendszeres védőoltásokkal megelőzhető a fertőzés.
A szopornyica tünetei: láz, hányás, hasmenés, légzési nehézségek, étvágytalanság, gyengeség. A kölyköknek rohamaik lehetnek, a megszokottól gyengébbnek tűnhetnek, mozgáskoordinációjuk akadályozott.
Sajnos a szopornyica is halálos kimenetelű lehet kölyökkorban, megfelelő kezeléssel a tünetek javarésze gyógyítható, de visszamaradhatnak idegrendszeri, viselkedési nehézségek. Egy gondos, türelmes és elkötelezett gazdi mellett viszont a szopornyicán átesett kutya is teljes életet élhet.
3. Kennelköhögés
Rendkívül fertőző betegség, általában olyan helyeken üti fel a fejét, ahol több kutyát tartanak összezárva, pl. kennelek, menhelyek, panziók, vagy ahol sok kutya megfordul rövid idő alatt, így kiállításokon. A légutak irritációja, gyulladása és az állandó köhögés, melytől még a pihenés is nehezére esik kedvencünknek, a gyógyulást is lassítja. Jobb megkímélni mindettől. Létezik ellene védőoltás, mely orrba cseppenthető formában is adható, és helyi védettséget képez, vagyis az orrjáratban működésbe lépő sejtek nem engedik tovább a kórokozókat.
Ha kutyánk sűrűn megfordul zsúfolt környezetben, vagy városi környezetben ismeretes a járvány előfordulása, érdemes megfontolni az oltás lehetőségét. Nyaralás, utazás előtt is tájékozódjunk!
A kennelköhögés tünetei: erőltetett köhögés, tüsszögés, fehéres habos-nyálkás köpet, libagágogáshoz hasonló hang kísérheti. Fennáll a veszélye a másodlagos fertőzések kialakulásának.
Az állatorvosi látogatást itt sem hagyhatjuk ki: gyulladáscsökkentő, fájdalom- és köhögéscsillapító szerekkel megelőzhető az állandó kellemetlenség-érzet és a bakteriális felülfertőződés. A kezeletlenül hagyott kennelköhögés ugyanis a fejlődésben lévő tüdő károsodásához és súlyos, akár halálos kimenetelű tüdőgyulladáshoz is vezethet kölyökkorban.
4. Hányás
A hányás rengeteg mindenre utalhat kölyköknél, egészen banális okoktól kezdve komoly betegségekig terjedhet a skála. Előfordulhat, hogy túl gyorsan habzsolta be eledelét, vagy szeret pancsolni, és össze-vissza lefelyelte fel a vizet, majd az ugrándozás közepette hopp, kibukik a gyomortartalom. Ugyanakkor súlyosabb állapotot is jelezhet, ne vegyük félvállról!
Figyeljük meg kölyökkutyánkat, mikor, milyen körülmények között, milyen rendszerességgel hányt, illetve milyen a minősége, mennyisége. (Nem kellemes mindez, tudjuk jól, de hozzátartozik a kutyás élethez.)
Ha 1-2 napon belül nem szűnik meg, és más tünetekkel is párosul, pl. hőemelkedés, elesettség, bágyadtság, étvágytalanság, irány a rendelő!
5. Hasmenés
Egy kisebb gyomorrontástól kezdve a bélférgességen át súlyos, életveszélyes betegségek jele lehet. Egy érzékenyebb emésztőrendszerű kölyök esetében bőven elegendő, ha olyan ételt evett, amivel elcsapta a gyomrát, például emberi fogyasztásra szánt élelmiszert, zsíros, fűszeres falatkákat, stb. Vagy nem bírt ellenállni a szemetesnek otthon, és belekóstolt, esetleg felnyalt valamit az utcán séta közben, mivel még nem tanították meg neki, hogy azt nem szabad. Egy szétrágott bot, játék is okozhat gyomorpanaszt.
Vizsgáljuk meg a hasmenéses széklet minőségét, állagát, mennyiségét, gyakoriságát, számoljunk be róla állatorvosunknak, és lehetőség szerint vigyünk belőle mintát (tiszta műanyagedénykében lezárva). A széklet számos variációban távozhat a kölyökből: fekete-szurkos, véres-bűzös, híg-vizes, vagy éppen férgek vannak benne. Ügyeljünk a rendszeres féreghajtásra már egészen pici kortól kezdve (ld. lejjebb). Ha a hasmenés mellé hányás, étvágytalanság, levertség, láz párosul, a kiskutyának láthatóan fájdalma van, ne késlekedjünk!
6. Bolhák
Csípéseik rettenetes viszketést okozhatnak a kölyökkutyának, ami allergiás reakció esetén tovább fokozódhat. Állandó vakarózással próbálja enyhíteni a kellemetlenséget, emiatt sebek keletkezhetnek a bőrön, kihullhat a szőr, a sebek pedig további fertőzések és gyulladások táptalaja lehet. Az állapot súlyosságától függően hosszabb időbe is telhet a teljes gyógyulás, holott rendkívül egyszerűen megelőzhető a gond. Kérjük ki állatorvosunk véleményét a kölyökkutyáknál is alkalmazható bolhaellenes szerekről, és tartsuk be a terméken olvasható előírásokat! (pl. ne rágja szét a nyakörvet…)
A bolhásság tünetei: viszketés, vakarózás, szőrben megbúvó élősködők.
A fürge paraziták könnyedén elrejtőznek a szőrszálak körül, kedvelik a sötétebb helyeket, így a hajlatokat, végbél környékét, farok tövét. A bőrfelületen lévő bolhaürülék (apró, alvadt vér gombócok) egyértelmű jelek. A bolhák kiűzése nem áll meg a kutya bolhamentesítésénél (cseppekkel, fürdetésekkel), otthonunkat is fertőtleníteni kell, kutyabarát spray-vel, és a kutya ágyát, takaróit (meg mindazokat a helyeket, ahol megfordul), érdemes magas hőmérsékleten kimosni.
7. Kullancsok okozta betegségek
A visszataszító kis vérszívók súlyos, akár az életet is veszélyeztető betegségeket (pl. Babéziózis, Lyme-kór) terjeszthetnek táplálkozásuk során. Nekik teljesen mindegy, hogy kölyök vagy felnőtt kutya az áldozat, ezért érdemes utánajárni az alkalmazható kullancsellenes szerekről, állatorvosunk tanácsával kiválasztani a megfelelőt. Pl. ha a kölyök imádja a vizet, rendszeresen sétálunk vízparton vagy gyakran van fürdetve, kozmetikázva, lehet, hogy a nyakörv a jobb megoldás. De ha otthon, magányában hajlamos levakarni a nyakörvet (vagy éppen társa szabadítja meg tőle), akkor a csepp a jobb választás.
Tájékozódjunk a megelőzésről, sétákat követően nézzük át tetőtől-talpig a kölyök bundáját - a városi parkokban és erdőn-mezőn is összeszedheti. A biztonságos kullancseltávolítást is érdemes elsajátítani!
8. Szúnyogok által terjesztett betegségek
Tavasztól-őszig velük is számolnunk kell, főleg, ha sok időt töltünk kint a szabadban kedvencünkkel. A vízpartok, vízforrások közelében hemzsegő szúnyogok nem csupán viszkető csípéseket hagynak maguk után, hanem a szívférgesség és a leishmaniasis kórokozóját is terjeszthetik. A gyógyulás lassú, hosszadalmas folyamattá nőheti ki magát, ezért itt is legjobb megoldás a megelőzés!
9. Bélférgesség
Normális esetben a kölykök már születésük előtt átesnek féreghajtáson, a vemhesség ideje alatt is javasolt a mamakutyánál féreghajtás. Világrajöttüket követően kéthetente meg kell ismételni a folyamatot (eleinte sziruppal, később tablettával), egészen három hónapos korukig. Onnantól választhatunk a havonta, negyedévente adható féreghajtó tabletták közül, de léteznek cseppek is, melyek egyúttal védik a kutyát a külső-belső élősködők ellen.
Bélférgesség tünetei: székrekedés/hasmenés, felpuffadt has, férgek a székletben. Jó étvággyal eszik, mégsem hízik, inkább fogy, gyengül. Súlyos elszaporodásuk esetén idegrendszeri tüneteket, rohamokat is produkálhat a kutya a férgek ürülékével távozó toxinok miatt!
Utcáról összeszedett kölyköknél vagy szaporítótól származóknál a féreghajtás az, amit általában hírből sem ismer a kicsi, ezért nem kell meglepődni, ha székletével ronda kukacok is távoznak. Ezért is fontos, hogy első utunk vezessen az állatorvoshoz, és a teendők közt beszéljük át a féreghajtás lehetőségeit is!
10. Atkák
Kopasz foltok a szemek, fülek és orr környékén? Nem csupán a cuki pofit csúnyítják el, hanem szőrtüszőatka-kórra is utalhatnak, amely gyakori olyan kölyköknél, akik nem részesültek megfelelő táplálásban sem a vemhesség ideje alatt, sem születés követően. Immunhiányos állapot, a stressz is fokozhatja.
Atkásság tünetei: korpás, matt, kopott szőrzet, jellegzetes fura szag kíséri. A kölyök életvidám, játékos, jóétvágyú, esetleg vakarózik kicsit, többet alszik a normálisnál, viszont immunhiányos állapotra utal, amelyet kezelni kell.
A megfelelő tápanyagok, vitaminok bevitelével és a nyugodt környezet biztosításával rendszerint megszüntethető, de szükség lehet bőrkaparék-vizsgálatra és speciális samponnal történő fürdetésre, gyógykészítményes terápiára is. Kérjük ki állatorvosunk tanácsát!
Vigyázzunk a kicsikre!
Senki sem szeretné újdonsült négylábú családtagja szenvedését végignézni, akár a befogadást követő napokon, heteken belül végső búcsút venni tőle. Ezért vásárlás, örökbefogadás előtt mindenképpen kérjük el a kiskutya oltási könyvét, és akár rendelkezik oltásokkal, akár nem, első utunk mindig az állatorvoshoz vezessen – főleg, ha bármilyen szokatlan tünetet észlelünk rajta!
Egy pici életről van szó, amelyik hosszú, boldog életet érdemel szerető gazdik körében – tegyünk érte, hogy ez így is legyen!
Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát, sem az állatorvos által felírt, klinikailag bevizsgált gyógyszerek alkalmazását. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!
Forrás: kutyabarathelyek.hu
Indexkép forrás: aspca.org
Cikk első megjelenése: 2019. október 04.
Hogyan viselkedjünk az állatorvosnál?
Minden kutyás életében elkerülhetetlen az állatorvosi rendelő látogatása. Vannak íratlan szabályok, amiket érdemes betartani az ott eltöltött idő alatt.
Pink, a szupersztár mellett turnézik az erdőben talált kiskutya
A világhírű énekesnő elhatározta, hogy segít a kiskutyának gazdit találni.
A kennelköhögés a kölyökkutyákat sem kíméli, óvjuk őket a bajtól!
Hűvősebb napokon kedvenceink is megfázhatnak, a kennelköhögés pedig különösen megterhelheti a fiatal ebek, főleg a kölykök szervezetét. Mire figyeljünk, és hogyan segítsük gyógyulásukat?
Honnan tudom, hogy lázas a kutyám?
És mit tehetek, hogy segítsek neki?
Kutyaegészség - A 10 leggyakoribb probléma, melyről tudnunk kell
Kedvencünk egészségének megőrzése érdekében jó, ha tisztában vagyunk a kutyákat érintő leggyakoribb betegségekkel. Gyógyulását is elősegíthetjük, ha időben felismerjük az árulkodó jeleket!