6 érdekesség a kutyák nyelvéről
2025. január 03., 06:30
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
A kutyák nyelve több szempontból is különbözik az emberi nyelvtől, mind szerkezetileg, mind funkcionálisan. Íme néhány lényeges különbség!
1. Struktúra
A kutya nyelvét apró, durva kiemelkedések, úgynevezett papillák borítják, amelyek texturált felületet adnak neki. Ez lehetővé teszi a kutya számára, hogy megragadja az ételt, ugyanakkor megakadályozza, hogy túlsáogsan nagy darabokat nyelje le (megelőzve ezzel a fulladás veszélyét). Ezzel szemben az emberi nyelv simább felülettel rendelkezik, ami az ízlelésben és a nyelésben is segít.
2. Szín és forma
Az emberi nyelv általában rózsaszín, és az egészségi állapottól függően kissé eltérhet a színétől, de a pigmentációban alapvetően nem lesz számottevő eltérés. Ehhez képest a kutya nyelvének színe a fajtától függően is eltérő lehet. Formája is más: hosszabb és keskenyebb. Kistestű, illetve nyomott orrú fajtáknál azonban gyakori, hogy nem fér el a nyelv a kutya szájában, ezért oldalra kilóg vagy lihegés közben is felpöndörödik.
Néhányuknak pöttyök és foltok tarkíthatják a nyelvét (pl. német juhászok, retrieverek), bizonyos fajtáknál azonban kifejezetten gyakori a kék színű nyelv (csau-csau, thai ridgeback, eurázsiai, stb.). A nyelv kékes elszíneződése ugyanakkor oxigénhiányos állapotra, sokkra is utalhat, ám ez tipikus tünetekkel jár. Itt bővebben is olvashattok arról, hogy mi okozhatja és mikor kell betegségre gyanakodnunk:
3. Hőmérséklet-szabályozás
A kutya nyelve hatalmas segítséget nyújt a testhőmérséklet szabályozásában. Lihegéssel tudják hűteni magukat, ha felhevültek, például egy kiadós szaladgálás vagy játék közben és utána is. Ily módon lehetségessé válik a nedvesség elpárologtatása és lehűtése. A lihegés fokozza a légáramlást (a levegő cseréjét), vagyis az oxigén felvételét és a szén-dioxid leadását.
Ez azért fontos, mert a kutyák bőrében nincsenek olyan verejtékmirigyek, mint a miénkben. Egyedül a talppárnáikon keresztül tudnak izzadni – ezért is láthatjuk nagy melegben a mancsnyomokat a betonon vagy fokozott izgalom, stressz esetén a műanyagpadlón (pl. állatorvosnál).
- A túlzott lihegés lényeges tünet!
- Életveszély nyáron: hőguta kutyáknál
- Mennyi a kutya ideális testhőmérséklete?
- 5 tünet, ami komoly bajt is jelezhet a kutyánál
4. Ápolás
Gazdiként láthatjuk nap, mint nap, ahogy kedvencünk megnyalogatja mancsát, bundáját, és persze a kényes részeit is. A kutya nyelvén lévő apró szemcsék felfogják a szennyeződéseket és a nemkívánatos betolakodókat (pl. bolhák), ily módon természetes fésűként működnek. Emellett a nyalogatás nyugtató hatással is bír.
Míg mi különféle eszközökre hagyatkozunk a testápolás terén, a hajkefétől a samponon és tusfürdőn át a krémekig, addig a kutyáknál a nyelv és a nyalogatás fedi le a szőr- és bőrápolást. Szerencsére mi is segíthetünk nekik ebben, például, ha időnként átkeféljük bundájukat, eltávolítjuk a rátapadt fűszálakat, bogáncsokat, sarat és egyéb koszt, illetve áttöröljük a mancsait.
5. Ízlelés
A kutyáknak kevesebb ízlelőbimbójuk van, mint az embernek. Számuk körülbelül 1700-ra tehető, szemben a mi 9000 ízlelőbimbónkkal. Emiatt a kutyák ízérzékelése kevésbé fejlett, inkább kiváló szaglásukra hagyatkoznak abban, hogy megállapítsák, mi ehető és mi nem. Ráadásul a nyelvük hegyén olyan ízlelőbimbók vannak, melyek speciális érzékelősejtjei a vízre reagálnak, miközben az állat iszik. Arról, hogyan és milyen ízeket éreznek, alábbi cikkünkben tudhattok meg sok-sok érdekességet:
6. Nyáltermelés
Hozzánk hasonlóan a kutyák szájüregében is termelődik egyfajta sűrű folyadék: a nyál. 98%-ban víz alkotja, a maradék 2%-ot antibakteriális összetevők, különféle enzimek és elektrolitok adják, melyek az általános egészség szempontjából rendkívül fontosak. A kutyák nyála sűrűbb, mint a miénk.
Az emberi nyál kulcsszerepet játszik a szájhigiéniában és az emésztésben is, hiszen a benne lévő amiláz nevű enzimnek köszönhetően már a rágás során megkezdődik a táplálék emésztése. A kutyák nyálában viszont nem található amiláz, a nyál elsősorban nedvesíti a szájüregbe kerülő táplálékot, elősegíti a zökkenőmentes nyelést. Ha szívesen megtudnál erről még többet, és az is érdekel, mi mindenre utalhat a „túl sok kutyanyál”, ajánljuk kapcsolódó írásunkat:
Összegzés
A kutya nyelve tehát jónéhány dologban különbözik a miénktől, ettől azonban még ugyanolyan fontos odafigyelnünk rá.
- Játék vagy rágás közben a nyelv könnyen megsérülhet, vérezhet is. Enyhébb sérülésnél a vérzés rendszerint hamar eláll, ám ha mélyebben megszúrta vagy átszúrta a nyelvet például egy bot szilánkja, akkor állatorvosi beavatkozásra lesz szükség a vérzés elállítására, a sérülés kezelésére.
- Ha a nyelv színében, formájában, megjelenésében vagy a nyáltermelésben szokatlan változást észlelünk, esetleg furcsa kinövéseket, papillomákat veszünk észre rajta vagy fogínyen, szájüregben, mutassuk meg állatorvosunknak, hogy baj estén mielőbb segíthessünk kedvencünknek!
- Gondoskodjunk arról, hogy a szőrtípusának megfelelő ápolásban részesítsük – ebben segítségünkre lesz a kutyakozmetikus is. Védjük kutyánkat a külső élősködők ellen egész éven át! Ha azonban kedvencünk még emellett is túlzásba viszi a nyalogatást, annak komolyabb egészségügyi oka is lehet (pl. allergia), de viselkedési zavar is állhat a háttérben. Forduljunk állatorvoshoz, és kérjük kutyaviselkedés-szakember segítségét is!
Forrás: Facebook/CanineHealthCanada
Indexkép forrás: Freepik
Ízlelés kutyáknál – Hogyan érzik kedvenceink az ízeket?
Bár a kutyák elsősorban orrukat használják a világ felfedezéséhez, a többi érzékszervüket is segítségül hívják, így az ízlelésnek is nagyon fontos szerepe van. De milyen ízeket éreznek?
Miért dől nekem a kutyám?
Figyelemre vágyik vagy inkább biztonságos menedéket keres nálunk? Netán aggódnunk kellene amiatt, ha kutyánk nekünk dől? Tudj meg többet e viselkedésről!
Szeretik a kutyák, ha megpusziljuk őket?
Van, aki szereti a kutyapuszit és van, aki a gondolatától is irtózik. Mit gondolhatnak erről kutyáink? Értik-e, ha puszit adunk nekik, és egyáltalán szeretik-e?
Miért szeretik annyira a kutyák a pocaksimit?
Simogatás közben kedvenced a hátára hemperedik és ragyogó tekintettel néz? Mintha azt kérné, vakargasd meg a pocakját is. Mitől olyan jó, és mit árul el kettőtök kapcsolatáról?
Miért szeretnek a kutyák hozzánk bújni?
Több mint egy érintés, hiszen egymás közelsége, a közös időtöltés teszi oly különlegesség azt, amikor kedvencünk szorosan mellénk kucorodik, hozzánk bújik. Mitől olyan kedves számukra?