Ehet a kutyám joghurtot? - Egészség
A kutyabarát helyek szakértője, a kutyabarathelyek.hu

Összes      Friss      Ajánló      Állatvédelem      Egészség      Jó tudni!      Könnyű      Közérdekű      Kreatív      Nevelés      Utazás

Ehet a kutyám joghurtot?

2023. október 21., 13:15


Szerző: M.Lilla


Kategória: Egészség




Lágy, krémes, ellenállhatatlanul ínycsiklandó... Nem csoda, hogy a joghurtos pohár nyitásakor kedvencünk is mellettünk terem. De vajon adhatunk neki belőle?



Évszázadok óta fogyasztjuk, népszerűsége pedig egyre nő a különféle ízesítéseknek is köszönhetően. Értékes tápanyagokban gazdag (pl. kálcium, proteinek), és probiotikumként is jó szolgálatot tesz, hiszen a benne lévő baktériumok hozzájárulnak az emésztőrendszer egészséges működéséhez. Az általános nézet szerint még egyes betegségek megelőzésében is szerepet kaphat, úgymint szív- és érrendszeri problémák, csontritkulás, az ideális testsúly megőrzése és még az immunrendszert is erősítheti.

 

A kutyák is ehetnek joghurtot?

 

Jótékony hatásai miatt azt gondolnánk, miért is ne? Kisebb mennyiségben fogyaszthatnak is belőle, természetesen kellő elővigyázatosság mellett – de ettől még nem biztos, hogy a joghurt lenne a legjobb választás négylábú barátunk számára. Bár emésztőrendszere hasonló az emberéhez, felépítése némileg eltér. Éppen ezért érdemes megfontolni olyan pre- és probiotikumok adását, melyeket kifejezetten kutyák számára fejlesztettek ki. Az ajánlott joghurt-mennyiség ugyanis korántsem váltaná ki az elvárt hatást.

 

Natúr joghurt gyümölcsökkel - a kutya is ehet belőle?
Natúr joghurt gyümölcsökkel - a kutya is ehet belőle?
Fotó: pcrm.org

 

Milyen veszélyekkel járhat a joghurt fogyasztása?

 

A natúr joghurt nem tartozik a mérgező élelmiszerek közé, bizonyos tulajdonságai miatt azonban gondoljuk át, hogy adjunk-e belőle kutyánknak.

 

1. Tejcukor-érzékenység

 

A kölyökkor hónapjait elhagyva a kutya szervezete is átalakul, egyre kevésbé lesz képes lebontani a laktózt. Ebben a laktáz nevű emésztőenzim segíti, ám minél kevesebbet termel, annál kevésbé lesz képes megemészteni a tejtermékeket. A laktózintolerancia tünetei között szerepelhet:

  • a hányinger, hányás,
  • hasmenés,
  • székrekedés nehezebb tejtermékek pl. sajt fogyasztása után
  • gyomorgörcs,
  • hasfájás (a kutya összegörnyed állás során, fekvés közben inkább összegömbölyödik, kerüli, hogy hozzáérjünk pocakjához, érzékenyel reagál, stb.)
  • gázképződés (puffadás, szellentés).

Gyanú esetén kérjük ki állatorvosunk véleményét kedvencünk táplálásával kapcsolatosan!

 

Tejcukor-érzékenység esetén inkább ne egyen joghurtot a kutya
Tejcukor-érzékenység esetén inkább ne egyen joghurtot a kutya
Fotó: k9ofmine.com

 

2. Zsírok

 

Egy másik szempont, ami miatt megfontolandó a joghurt etetése: a zsírtartalom. Minél magasabb ez az érték, annál inkább nehezítheti az emésztést. Ha a kutya étrendje az ideálisnál több zsírt tartalmaz, idővel komolyabb egészségügyi problémákkal nézhetünk szembe, úgymint az elhízás, túlsúly, gyomor- és bélbetegségek, valamint a hasnyálmirigy-gyulladás.

 

Az alacsony kalória- és zsírtartalom sem veszélytelen, hiszen ezek a termékek ugyanúgy tartalmazhatnak mesterséges édesítőszereket és egyéb hozzáadott anyagokat, például csokoládét, kávét, koffeint, szőlőt vagy mazsolát, hiszen ezek szintén toxikusak számukra.

 

3. Cukor és mesterséges édesítőszerek

 

A természetes forrásokból származó cukorra (répa, bogyós gyümölcsök, zöldségek) kis mennyiségben szüksége van a szervezetnek, de ha túlzásba visszük káros lehet az ember és kedvence számára is. Gyomorrontás, hasfájás, hányás és hasmenés… Kellemetlen panaszok, ám hosszú távon súlyos betegségekhez vezethet a túlzott cukorfogyasztás: túlsúly, elhízás, fogproblémák, cukorbetegség, krónikus gyulladás a szervezetben, stb.

    Natúr joghurt - hozzáadott cukrok, édesítőszerek, mesterséges anyagok nélkül
    Natúr joghurt - hozzáadott cukrok, édesítőszerek, mesterséges anyagok nélkül - ebből a kutya is ehet
    Fotó: Twitter

     

    A joghurtok többsége mégsem mentes a cukortól, hiszen az teszi igazán finommá az ízét. Ha azt hinnénk, jót teszünk kutyánknak a cukormentes változattal, nézzük meg a termékismertetőt, milyen típusú és mennyi cukorhelyettesítőt tartalmaz a joghurt. Ezek károsíthatják a jótékony baktériumok működését, és idővel glükóz-intoleranciát, valamint különféle egészségügyi problémákat okozhatnak.

     

    A xilit egyenesen mérgező a kutyák számára, még véletlenül se kóstoljon bele! Mi biztonsággal ehetjük, ám kedvencünknél a legkisebb mennyiség is hipoglikémiához (kórosan alacsony vércukorszint) és májelégtelenséghez vezethet!

     

    Milyen joghurtot ehet a kutya?

     

    Ha szeretnénk kipróbálni, hogyan fogadja kedvencünk e finomságot (és állatorvosunk is beleegyezését adta), válasszunk natúr joghurtot, mely hozzáadott cukroktól, édesítőszerektől, mesterséges színezékektől és adalékanyagoktól mentes. Keressük az „aktív élőflórás” jelzőket, mint például a natúr görög joghurtnál, melynek laktóztartalma is alacsonyabb, sűrűbb krémes textúrája pedig szimpatikusabb lehet a válogatósabb ebek számára.

     

    Natúr joghurt gyümölccsel, müzlivel és gyümölcssziruppal
    Natúr joghurt gyümölccsel, müzlivel és gyümölcssziruppal - Ha xilitet is tartalmaz, a kutyának tilos!
    Fotó: seriouseats.com

     

    A gyümölcsös és egyéb ízesítésű joghurtok kerülendők, mivel nem tudhatjuk, mennyi cukrot, mesterséges édesítőszert tartalmaznak a különféle összetevők, pl. a gyümölcsdarabkák, magvak, müzli, gabonapehely, édes-ropogós golyócskák, szirupok és társaik.

     

    Az a bizonyos 10%

     

    Mint minden jutalomfalat, rágcsálnivaló és nasi esetében, a joghurtra is érvényes a 10%-os szabály. Az étrend szempontjából ez azt jelenti, hogy a napi kalóriaszükséglet legfeljebb egytizedét tehetik ki az említett finomságok, így a joghurt is. Ez függ a kutya méretétől, súlyától, egészségi állapotától, ezért a legjobb, ha megkérdezzük állatorvosunkat, kaphat-e joghurtot, és ha igen, milyet és mennyit. Olykor-olykor azért feldobhatjuk vele eledelét – kisebb kutyáknál egy teáskanálnyi, nagyobbaknál egy evőkanálnyi natúr joghurttal. 

     

    Használhatjuk akkor is, ha otthon szeretnénk kutyasütit vagy kekszet sütni, a nyári hőségben pedig hűsítően hathat lefagyasztott változatban,például jégkocka formájában, kutyabarát natúr gyümölcsökkel elkeverve. Egy kis ügyeséggel pedig mi magunk is készíthetünk házilag joghurtot, DIY-receptek alapján. Kedvencünk is segítségünkre lesz benne. :)

     


    Megjegyzés: A cikkben foglaltak nem helyettesítik az állatorvosi diagnosztikát. Ha kedvencénél egészségügyi probléma merül fel, minden esetben kérje ki állatorvosa véleményét!

    Forrás: dogsnaturallymagazine.com, petmd.com, thesprucepets.com
    Indexkép forrás: Twitter
    Cikk első megjelenése: 2021. október 27.

    Ha tetszett a cikk, és szeretnél értesülni legújabb híreinkről

    kérünk lájkold Facebook oldalunkat!

     

    Témába vág

    Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták Rettenetesen kiakadt a duci kutya, amikor vízi tornára fogták
    Mintha azt mondta volna "hé srácok, ezt kapjátok azért, hogy nekem itt kell szenvednem!”

    Megváltozott kutya ürülék Megváltozott kutya ürülék
    Ha kutya bélsárról beszélünk, akkor a szag, a szín és az állag nagyon beszédes. Nézzük, mire utalhat kutyád ürüléke!

    Ehetnek a kutyák pisztáciát? Ehetnek a kutyák pisztáciát?
    Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?

    Tolvajok ólálkodnak Karácsonykor Tolvajok ólálkodnak Karácsonykor
    Az ünnepek közeledtével megszaporodnak a lopások: veszélyben az ételek! Aki kutyás, az tudja, hogy egy pillanatig sincs biztonságban az elöl hagyott étel.

    Ehetnek a kutyák gesztenyét? Ehetnek a kutyák gesztenyét?
    A gesztenye tipikus téli édesség, nem hiányozhat a karácsonyi menüből. Illata, íze nemcsak minket vonz, hanem kedvenceink orrát is. De adhatunk neki belőle?

    Állatok kedvence a Vauu vitamin

    hirdetés (X)

    Minősítés

    Hogyan lehet minősített
    kutyabarát helyed?

    Minősítés és hirdetés – Tudj meg többet!

    Tudj meg többet
    tanúsító védjegyünkről!

    Megismerem

    Kedvenceink

    Biztosítás

    Kisállat biztosítás
    bel- és
    külföldön!
    Gondoskodj kedvencedről!

    Partnereink

    MTI Egyedi kutyás ajándéktárgyak Beagle Club Online Praktiker

    Hírlevél

    A hírlevélre történő feliratkozással az adatvédelmi nyilatkozatot elfogadom.

    kutyabarathelyek.hu - kezdőoldal Észrevételek
    FaceBook Instagram Pinterest YouTube TikTok Kutyabarát hely
    Hogyan szoktassam hozzá a kutyámat a fültisztításhoz? Hírek - Címlapon
    Hogyan szoktassam hozzá a kutyámat a fültisztításhoz?
    Kutyás barangolások – Kétnapos őszi kirándulás a Mátrában kutyával Hírek - Címlapon
    Kutyás barangolások – Kétnapos őszi kirándulás a Mátrában kutyával