A 10 legegészségesebb kutyafajta
2017. november 06., 06:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Egészség
Lehetetlen megjósolni, mennyi ideig fog élni egy kutya, ám léteznek olyan fajták, melyek esetében hosszabb élettartamra számíthatunk. Kevésbé hajlamosak genetikai rendellenességekre, mozgásszervi betegségekre, valamint bőr- és szőrproblémákra. Lássuk, melyek ezek a fajták!
Szibériai husky
Szánhúzásra tenyésztették ki, nagy teherbírású, kimondottan hidegtűrő fajta, mely évszázadok óta megállja helyét a fagyos tundrán. A napjainkban létező egyik legősibb kutyafajtaként tartják számon. A huskyk alapvetően szívós, egészséges kutyák, a csípő- és könyökdiszplázia például meglehetősen ritka náluk. Néhány egyedet érinthet az epilepszia, a világos szeműeknél jellemző lehet a szürkehályog (katarakta).
Ausztrál pásztorkutya
Bluey, a világ legidősebb kutyája e fajtáből került ki, öt hónappal haladta meg 29. életévét, mikor elhunyt. A marhaterelésre tenyésztett pásztorkutyák hihetetlenül intelligensek, gyors prolémamegoldó képességgel és rendkívül erős életösztönnel rendelkeznek. Ragaszkodóak, kiváló társak aktív gazdiknak. Az ízületeket érintő betegségek ritkán ugyan, de előfordulhatnak náluk, egyes példányok pedig süketen jönnek világra.
Rövidszőrű német vizsla
A kitartásáról és intelligenciájáról híres vadászkutyafajta számos területen bizonyít. Energikus típus, kifejezetten igényli a mindennapos lemozgatást, emellett szellemi tevékenységekre is szüksége van a kiegyensúlyozott, boldog élethez. A munka iránti szeretete generációról-generációra öröklődik, mely általános jó egészségi állapottal párosul. Elvétve hajlamosak lehetnek csípő- és könyökízületi diszpláziára.
Shiba Inu
A legkisebb japán kutyafajtára különösen igaz a „Kicsi a bors, de erős!” mondásunk. Ezek a mosolygós rókaképű ebek független jellemmel bírnak, hajlamosak a saját fejük után menni, ugyanakkor hűséges, odaadó társak. A gondos tenyésztésnek hála minimális mértékben érintik őket az ízületi és szembetegségek.
Belga juhászkutya
A sokoldalúságáról híres Malinois szinte makulátlan egészségügyi kiskönyvvel rendelkezik. Képességeit világszerte elismerik, közülük kerülnek ki a legkiválóbb nyomkövető, kutató- és mentőkutyák, a rendőrségnél és a katonaságnál is előszeretettel alkalmazzák őket. A tenyészegyedeket célirányosan a magas teljesítményre szelektálták, így a többi munkakutya fajtától eltérően kevésbé jellemzőek rájuk az örökletes betegségek. A csípődiszplázia, az epilepszia és a szemrendellenességek elvétve jellemzőek rájuk.
Border Collie
Páratlan intelligenciájáról híres, magas energiaszinttel rendelkező fajta. Könnyen képezhető, rendkívül tanulékony kutyák, kifejezetten igénylik a rendszeres fizikai és szellemi foglalkozást. A napjainkban gyakori egészségügyi problémák (diszplázia, elhízás, emésztőszervi betegségek) szinte elkerülik őket, azonban a Collie Eye Anomaly (CEA) néven ismert veleszületett szembetegség őket is érintheti.
Fáraókutya
Ez az ősi fajta közel 5000 éves történelemmel bír, fennmaradásában fontos szerepe van Máltának, ahol két évezrede honos. Ritkán találkozhatunk vele a világ más pontjain. A gondos tenyésztésnek köszönhetően genetikai betegségek nem jellemzőek e fajtára, lelkes rajongói pedig igyekeznek megőrizni nemcsak eredeti megjelenését, hanem kiváló egészségi állapotát is. Altatószerekre érzékeny.
Ausztrál juhászkutya
A "mindenes" juhászkutya intelligens, engedelmes természetű, aktív típus. Fontos számukra a gazdi közelsége, a közös energialevezető tevékenységek, pl. trükkök tanulása, kutyás sportok vagy a terelés. Viszonylag ritkán fordulnak elő náluk a csontozatot, ízületeket érintő betegségek, sérülések. Pajzsmirigy-alulműködés, epilepszia és a Collie szembetegség (CEA) lehet jellemző rájuk.
Agár
Ezek a gyengéd, kedves kutyák a fáraókutyához hasonlóan az ősi fajták közé tartoznak. Viszonylag mentesek a genetikai betegségektől, csípő- és könyökdiszplázia elvétve tapasztalható náluk, ám a felelőtlen túltenyésztés miatt egy halálos kimenetelű idegrendszeri betegségtől szenvedhetnek. Az agár neuropátia oka egyetlen hibás gén, melynek következtében az izmokkal kapcsolatban álló idegsejtek leépülnek. Szerencsére e betegségre is elérhető már genetikai teszt. Az agarak különösen érzékenyek az altatószerekre, ez műtétnél fokozott kockázatot jelent.
Keverék
A keverék kutyák egészen egyedi jellemvonásokkal rendelkezhetnek megjelenésük tekintetében, szüleiktől gyakran az előnyös tulajdonságokat öröklik. Éppen ezért esetükben ritkább a szívproblémák, mozgásszervi betegségek, allergiák és a pajzsmirigy-rendellenességek kialakulásának esélye, mint fajtatiszta társaiknál.
Fajtától függetlenül a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálás, a megfelelő testsúly megtartása és a mentális tevékenységek, gondolkodtató trükkök is hozzájárulnak ahhoz, hogy kedvencünk hosszú ideig megőrizze egészségét. Ne feledkezzünk meg az évenként előírt oltásokról, a helyes fogápolásról és a külső-belső paraziták elleni védekezésről sem. Ha kutyánkon bármilyen szokatlan változást észlelünk, látogassunk el az állatorvosunkhoz!
Ha szeretnéd bővíteni ismereteidet, olvasd el részletes összeállításunkat is:
10 tipp kutyád egészségének megőrzéséhez
Forrás: iheartdogs.com, petmd.com
Indexkép forrás: wixtra.weebly.com
Cikk első megjelenése: 2017. április 21.
Még mindig tart az őrület a csöngei szaporítótelep körül
Nincs vége a történetnek: még mindig rengeteg a teendő és az egyelőre megoldatlan helyzet a nemrégiben felszámolt szaporítóteleppel kapcsolatban, amelyet Csöngén üzemeltettek.
A kisebb termetű kutyák okosabbak
Eddig általánosan elfogadott volt az a nézet, hogy az egyes kutyafajták relatív agymérete nagyjából egyenesen arányos az állatok szellemi képességeivel. A fajták agyméretét vizsgáló új kutatás azonban kiderítette, hogy a kisebb agyméretű kutyák általában okosabbak.
Kutyára mérgező növények 2. rész
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
Kutyára mérgező növények
Imádjuk a növényeket az otthonunkban. Télen a kertekből sok esetben bekerülnek a házba a növények, amik akár veszélyt is jelenthetnek kutyáink számára. Mely növényekkel kell vigyáznunk?
A leggyakrabban használt kutyás táplálékkiegészítők
A kisállatokra szakosodott üzletekben gyakran találkozni táplálékkiegészítőkkel, most a leggyakoribbakat mutatjuk be.