10 tipp kutyád egészségének megőrzéséhez
2024. január 31., 08:00
Szerző: M.Lilla
Kategória: Jó tudni!
Test-lélek-szellem. Ha ezek egyensúlyban vannak, kiegyensúlyozott és harmonikus életet élhetünk. Kutyáinkra is érvényes ez, néhány egyszerű ötlettel pedig mi magunk is hozzájárulhatunk jólétükhöz.
1. Egészséges étrend, egészséges testsúly
Sokan a nyers étrend mellett teszik le a voksukat, s a kutyák vegán etetése is egyre nagyobb érdeklődést vált ki a gazdik részéről. Mások inkább a jól ismert tápokat választják. Minden esetben figyeljünk oda a minőségre, kutyánk korának és testsúlyának megfelelő adagolásra. Lehetőség szerint mindig azonos időben etessük kedvencünket. Ebédidőben néhány falat zöldség príma nasiként szolgálhat. Jutalomfalatot csak mértékkel!
- Kutyáink táplálása az alapoktól
- Kutyáink vitaminszükséglete - Szükséges-e pótolni?
- Miért jó a nyers étrend a kutyának?
- Superfood - A kutyabarát táplálék
- 10 fogyókúrás tanács ebeknek
2. Fitten és aktívan!
Biztosítsd kutyád számára az igényeinek megfelelő testmozgást. Egy hosszú séta vagy kirándulás a természetben, egy kiadós kocogás, trükkök elsajátítása vagy a kedvenced kedvenc sportja is remek időtöltést jelenthet mindkettőtök számára, főként, ha kutyánknak a fizikai mellett szellemi lefárasztásra is szüksége van . A rendszeres edzésnek köszönhetően nemcsak kutyusod, hanem Te is megőrizheted fitt alakodat. Íme a mi tippjeink:
- A kutyák az erdőre szavaznak!
- A mozgatás a prevenció kulcsa
- Gondolkodtató trükkök kutyádnak otthonra
- Memóriateszt kutyáknak
- Kutyával futnál? Ne tétovázz!
3. Ki a szabadba!
Hozzánk hasonlóan kutyáink is társas élőlények, egyikünk sem élhet hosszabb ideig elszigetelten. Kedvenceinknek is rendkívül jót tesz, ha fajtársaikkal együtt tölthetik el idejüket. Vidd el kutyádat a parkba vagy a futtatóra, ahol más négylábúakkal játszhat, és kölyökkorától kezdve hozzászokhat más kutyák jelenlétéhez.
- Játékszabály - kölyköt a nagyok közé!
- Miért is van szüksége a kutyának a kutyafuttatón kívüli sétára is?
- Tuti Futi - Házirend a kutyafuttatók békés életéért
4. Szeretet a köbön?!
A túléléshez kutyáinknak is szüksége van a pozitív, megerősítő interakciókra. Egy kutya boldogságához elengedhetetlen a mindennapos figyelem és szeretgetés. Valljuk be, mi is imádjuk megsimogatni, megölelgetni kedvencünket!
- A kutyapuszi jótékony hatásai
- Jobban szereted a kutyád, mint az embereket?
- 10 jel, amiből tudhatod: Te is kutyaőrült vagy!
5. Tiszta udvar, rendes ház!
A toxinoktól, veszélyes növényektől és vegyszerektől mentes háztartásban kutyánk kisebb eséllyel lesz allergiás, és a betegségektől, mérgezésektől is könnyebben megóvhatjuk otthonunkban.
- Kutyabarát hely a lakásod?
- Mérgek, melyekhez hozzáférhet a kutya
- Mérgező növények, melyeket jobb, ha elkerül a kutya
- 10 vegyszer, amit viszketést okoz
6. Kapcsolatteremtés és –ápolás
A kutya és gazdi közötti kapcsolat fejlődése és stabilitása mindkettejük egészségére jótékony hatással van. A megfelelő szabályok betartása mellett, kellő odafigyeléssel a mindennapok is kellemesebben telhetnek és elmélyíthetjük a kettőnk közötti köteléket.
- A kutyasimogatás is oldja a stresszt
- A kutyák jótékony hatással vannak az immunrendszerünkre
- Alvás kutyával - egészségesebb, mint gondolnád
- Kutyáról emberre - emberről kutyára
- Te megengeded, hogy az ágyadban aludjon?
7. Ivartalanítás
A kanok ivartalanításával hozzájárulhatunk a bosszantó jelölgetés és a túltengő hormonok okozta verekedések megelőzéséhez, szukáknál pedig nem kell a felesleges szaporulatoktól és a gazdátlan kutyák állományának bővítésétől tartanunk. Emellett súlyos egészségügyi problémáktól, betegségektől is megkímélhetjük kedvenceinket.
8. Fogápolás minden nap!
Az életkor előrehaladtával kutyánk fogainak állapota is romlik, ám a fogak kopásán túl számos komoly probléma is felmerülhet. Ügyeljünk kutyánk szájának és fogainak rendszeres ápolására, lehetőleg minden nap szánjunk időt a fogtisztításra. Rágócsontok és játékok közül is válogathatunk.
9. Pihenés, pihenés, pihenés
Tudjuk jól, mennyire fontos, hogy kutyánkkal foglalkozzunk, szeressük, ugyanakkor nekik is szükségük van az „énidőre”, vagyis a nyugodt, csendes pihenésre és egy kis magányra. Kutyánkat is stresszelheti, ha folyamatosan zajlanak körülötte a történések és mindig tettrekésznek kell lennie. Kiegyensúlyozottságához elengedhetetlen a pihentető alvás.
10. Fő az egészség!
Rendszeresen ellenőriztessük kutyánk egészségi állapotát állatorvosunkkal. Így még időben észrevehetjük az esetleges betegségeket, fertőzéseket, egészségügyi problémákat, amelyek látható jelei hosszabb távon válnak nyilvánvalóvá. Évente legalább egy alkalommal szakítsunk időt erre felnőttkorban. Kölyökkorban az oltások és a megfelelő fejlődés érdekében természetesen többször is megfordulunk a rendelőben.
Ha szeretnéd bővíteni ismereteidet, látogass el Tudástárunkba, ahol az Egészség címszó alatt rengeteg hasznos információval gazdagodhatsz!
Forrás: okydoggy.com
Indexkép forrás: chepkadog.net
Cikk első megjelenése: 2016. március 29.
Fordította: Maurer Lilla
Ehetnek a kutyák pisztáciát?
Kedvelt ropogtatnivalónk, a pisztácia, nemcsak ízletes, de tápanyagokban is bővelkedik. Már néhány szem elfogyasztása is extra energiát adhat, hála magas zsír- és kalóriatartalmának. Éppen ezért megfontolandó, hogy adjunk-e belőle kutyánknak. És ha igen, mennyit?
Őszi kirándulás kutyával – Tippek kezdőknek és haladóknak
Az őszi táj szépsége mindig elbűvöl. Ha kedvencünk társaságában szeretnénk felfedezni a természet csodáit, érdemes alaposan felkészülni. Tanácsaink segítségével még kellemesebb és biztonságosabb lehet a kutyás kirándulás!
Te is úgy érzed, hogy a kutyádnál nem találhatsz jobb terapeutát?
Egy friss kutatás szerint nemcsak a terápiás kutyák, hanem a kedvtelésből tartott ebek is jótékony hatással vannak a mentális egészségre.
Vak kutyával az élet - 12 tipp a nyugodt mindennapokhoz
Megrendítő szembesülni a tudattal, hogy kedvencünk látása romlik, ám a kutyák csodálatosan képesek alkalmazkodni a megváltozott helyzethez. Támogató jelenlétünk átsegíti őket a nehézségeken, kis odafigyeléssel mi is megkönnyíthetjük mindennapjaikat.
Miért szeretik a kutyák a macskakakit?
Csóválva közelít, csak úgy süt róla a lelkesedés: szeretne adni egy puszit vagy legalább megnyalni a gazdi kezét. Valami apróság virít a bajszán... csak nem kaki? Netán macskaalom? Már megint?